Razer Logo

Razer Logo

Razer Corporation, bir oyun çevre birimi üreticisinden daha fazlasıyla tanınır. Portföyünde ayrıca bir oyun iyileştirici ve bir IoT platformu da dahil olmak üzere Blade dizüstü bilgisayarlar ve gelişmiş yazılımlar bulunur. Buna ek olarak, şirket finansla ilgili bir dizi hizmet sunmaktadır: dijital ödemeleri göndermek / almak için bir hizmete ve sanal bir borç verme hizmetine sahiptir. Bütün bunlar oyuncular için tasarlandı, böylece hiçbir şeye ihtiyaçları yok.

Anlam ve tarih

Razer Logo Tarih

Üç başlı Razer yılanı, tüm espor ve oyun toplulukları tarafından biliniyor çünkü kaçırılması zor: parlak, zehirli yeşil bir sembol, fareleri, kulaklıkları, klavyeleri ve markanın diğer cihazlarını süslüyor. Bu durumda, ana logo, alışılmadık bir yazı tipiyle gösterilen şirketin adıdır. «Razer» kelimesi, yönetim pozisyonlarından birini elinde bulunduran Robert Krakoff’u kullanmayı önerdi. Bir jiletle kendini kesti ve olayı ölümsüzleştirmeye karar verdi, ancak «jilet» i yanlış yazdı, «o» ve «e» yi karıştırdı. Yanlış yazılmış kelime marka tescil belgelerine dahil edildi.

1998 — 2016

Razer Logo 1998-2016

Razer ticari markası 1998 yılında Kärna LLC’nin bir parçası olarak ortaya çıktı. Boomslang oyun farelerinin üretimine odaklanan küçük bir başlangıçtı. O zamanın logosu, eğik çizgilerle kaplı açık yeşil bir yazı içeriyordu. Her harf, hafifçe yukarı veya aşağı kaydırılmış birkaç düzensiz parçadan oluşuyordu.

Aynı zamanda marka, üç siyah ve yeşil yılanı — Güney Afrika zehirli Boomslang’ı tasvir eden bir sembol kullanmaya başladı. Yöneticiler, bilgi işlem cihazlarının diğerlerine hakim olduğunu göstermek için bunu seçtiler. Sonuçta, yılanlar doğaları gereği fareleri yerler, bu da rakiplerinin ürünlerini «yiyebilecekleri» anlamına gelir. Bu nedenle, logodaki sürüngenler daha önce Logitech farelerinde yemek yemiş gibi görünüyor. Aynı nedenden ötürü, Razer’ın tüm oyun mouse’ları adı yılanlardan gelmektedir: Boomslang, DeathAdder, Mamba ve daha fazlası.

2000 yılında Kärna LLC kaldırıldı. Kısa bir aradan sonra, Robert Krakoff ve Min-Liang Tan, markanın haklarını satın aldı ve 2005 yılında Razer şirketini tescil ettirerek orijinal adı yanlış yazılmıştı. Yeni girişim ile eski başlangıç ​​arasındaki bağlantıyı göstermek için logo ve sembolü de korudular.

2016 — günümüz

Razer Logo 2016-Еџimdi

2016 yılında, yalnızca kelime işaretini etkileyen küçük bir yeniden tasarım gerçekleştirildi. Geliştiriciler yeni bir yazı tipi seçtiler — aynı standart olmasa da daha katı. Önceki versiyondan farklı olarak, burada her harf açıkça tanımlanmıştır ve düz çizgilerden oluşur. İki çizgi eksik: ortada «A» yatay bir çizgi ve sol kenar «E» boyunca dikey bir çizgi. Sembol her zaman olduğu gibi aynı kaldı: zarif bir şekilde kuyruklarla iç içe geçmiş üç yılan.

Logo yazı tipi ve renkleri

Razer Amblem

Razer logosu bir triskelion şeklindedir. Belki de bu, neden iki veya dört değil, tam olarak üç yılan olduğunu açıklar. Antik sembolü yorumlarsak, spiral şekli gelişim girdabını, yaşamın dinamizmini, Güneş’in gökyüzünde hareketini kişileştirir. Bir oyun çevre birimi üreticisi buna tamamen farklı bir anlam yükleyebilirdi.

Orijinal versiyonda, yılanlar siyahtır ve asit yeşili bir dış çizgiye sahiptir, ancak Razer denemekten korkmaz. Şirket, Sevgililer Günü için sürüngenleri pembeye boyadı ve Mercury White Blade serisi dizüstü bilgisayarların lansmanının şerefine sembolü beyaz yaptı. Amblemin şekli de periyodik olarak değişmektedir. Örneğin, Mart 2020’de bir üretici, bir pandemi sırasında sosyal mesafenin önemini göstermek için bir yılanı böldü. Bu değişikliklerin hepsinin geçici olduğu unutulmamalıdır — Razer her zaman orijinal tasarıma geri döndü.

Tasarımcılar logoda iki yazı tipini aynı anda birleştirdiler. «R» ve «Z» için, aynı kalınlıktaki çizgiler için olağan sans serif kullanılır. «A» ve «E» tamamen farklı görünüyor: Latin harfleri «Λ» ve «Ξ» gibi görünmelerini sağlayan stilize bir dış hatları var. Bu arada, ücretsiz yazı tipi Razed temelde geliştirildi.

Yazı, siyah yılanların ana hatları ile aynı asit yeşilidir. Parlak renk, grafik işaretinin Boomslang sürüngenlerini tasvir etmesi ve bu türün tüm üyelerinin yeşil olması nedeniyle seçildi.