RBC Logo

Royal Bank of Canada Logo

RBC yalnızca Kanada’nın en büyük bankası değildir. Deniz tüccarı girişimcileri tarafından 1864 yılında kurulan ülkenin en büyük şirketi olmasının yanı sıra en eski kuruluşlarından biridir. İlk başta, Royal Bank of Canada sadece gelişmiş bir gemi inşa endüstrisine sahip kıyı eyaletlerine hizmet etti. Daha sonra Karayip bölgesine taşındı, Küba, İngiltere ve ABD’de şubeler açtı.

Anlam ve tarih

RBC Logo Tarih

1901 yılına kadar Kanada’daki en büyük finans kurumu, Merchants Bank of Halifax olarak biliniyordu. İlk amblemi de farklı görünüyordu. Bir mühür olarak kullanıldı ve bu nedenle eşmerkezli dairelerden oluşuyordu. Şirketin tam adı kenarlara yazılmıştır. Ortada, bir zamanlar bankanın kurucularından birine ait olan bir yelkenli geminin siyah beyaz bir görüntüsü vardı. 1901’in yeniden markalaşması her şeyi değiştirdi: Sahipler sadece finans ve kredi organizasyonunu yeniden adlandırmakla kalmadı, aynı zamanda logosu için yeni bir konsept seçti.

1901 — 1962

Royal Bank of Canada Logo 1901-1962

1901 yılında Merchants Bank of Halifax tarihinde yeni bir dönem başladı. Kanada Kraliyet Bankası olarak tanındı ve ikonik üç katlı gemi amblemini kaybetti. Tasarımcılar, merkeze çok parçalı bir Kanada arması yerleştirerek RBC’nin bölgesel ilişkisini vurgulamaya karar verdiler. Ana unsurları bir aslan, bir İskoç tek boynuzlu atı, bir arması, bir taç ve ulusal sloganı «AMARI USQUE AD MARE» olan bir kurdele idi. Mavi bir kayış halkasında sarı bir daire içindeydiler. Finansal kurumun tam adı daire boyunca yazılmıştır.

1962 — 1974

Royal Bank of Canada Logo 1962-1974

1962’de yeni bir RBC amblemi ortaya çıktı. Bazı klasik unsurlar korunmasına rağmen arması ortadan kalktı. Sanatçılar aslanı terk ettiler, ancak sola çevirdiler ve büyüttüler, böylece sadece yeleli kafa odakta olacaktı. Hayvan, Kanada Kraliyet Bankası’nın küresel varlığının bir sembolü olan ön pençesini bir küre üzerinde tuttu. Kürenin üzerinde figürlü bir taç vardı ve çizimin alt kısmı hanedan bir kalkanla çerçevelendi. Tasarım geçen zamana göre çok değişti: minimalist gri ve beyaz palette bile kendini gösteren basitleşti.

1974 — 2001

Royal Bank of Canada Logo 1974-2001

1974 yeniden tasarımı fark edilmeden gitti. Logonun yaratıcıları, görüntüye net bir görünüm vermek için griyi siyahla değiştirdi. Aynı zamanda çizgilerin şeklini düzeltti ve bazı detayları kaldırdılar.

2001 — günümüz

Royal Bank of Canada Logo 2001-şimdi

Hanedan kalkan mevcut logoya geri döndü — ancak Kanada’nın arması ile aynı olmasa da. Bu versiyonda dikdörtgen şeklindedir ve yuvarlak bir tabana sahiptir. Ve kalkan da maviye boyanmıştır, bu nedenle diğer unsurlar arka planında iyi göze çarpar: üstünde bir küre ve altta beyaz bir «RBC» yazısı olan altın bir aslan. Dahası, tasarımcılar hayvanı sağa çevirdiler ve çizim stilini değiştirdiler, böylece önceki versiyonla hiçbir ortak yanı kalmamıştı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Amblemlerin tarihi, yelkenli Merchants Bank of Halifax’tan Royal Bank of Canada’nın modern tasarımına geçişi yansıtıyor ve para kurumunun kademeli evrimini gösteriyor. RBC artık Lion and Globe ticari markası altında kayıtlı bir görüntü kullanıyor. Bu «düet» te, ülkenin armasından bir aslan görüntüsü alınmıştır ve dünya, şirketin dünya çapındaki ününü simgelemektedir.

Logonun altındaki kısaltma, kısa, keskin tırnaklı harflerle yazılmıştır. Vuruşların kalınlığı eşit değildir: geniş çizgilerden dar olanlara geçişler, yazıyı alışılmadık hale getirir.

Bankanın adı beyazdır, bu nedenle mavi hanedan kalkan üzerinde açıkça görülebilir (gölge Medium Persian Blue, # 005DAA). Aslan ve dünyanın görüntüsü için tasarımcılar sarıyı seçtiler (Cyber ​​Yellow, # FFD200).