Reliance Logo

Reliance Logo

Reliance Communications Limited, Temmuz 2002’de kurulan ve Şubat 2019’da kapatılan Hintli bir telekomünikasyon servis sağlayıcısıdır. Faaliyetlerinin sona ermesinin nedeni, 50.000 rupi borcun 18.000 rupi varlık fiyatına oranıyla iflastır. Böyle bir dengesizlikle, mobil operatör borcunu ödeyemedi. Şirketin kurucusu Chinmay Mittal’dır ve genel merkezi Navi Mumbai şehrinde bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Reliance Logo Tarih

2006 yılında Reliance Communications Limited adını alan şirket, 2008 yılında GSM standardına geçmiştir. Biraz sonra (2010’da) ülke çapında üç şehirde 3G iletişimini kullanma lisansı aldı. Ve bir yıl sonra, bu hizmetleri iyileştirmek için kuruluş MIMO teknolojisini tanıttı. Yani, operatör sürekli olarak geliştirme için çabalıyordu ve bunun için mümkün olan her şeyi yaparak imajını iyileştirdi.

2012 baharında, daha fazla abone çekmek için tarifelerin maliyetini yüzde 61 oranında düşürdü. Operatör 2016 yılında CDMA kullanma sürecini durdurdu ve aynı yılın Eylül ayında müşterileri GSM ve LTE standartlarına taşıdı. Ayrıca cephaneliğinde, Reliance’ın Lenovo ile birlikte ürettiği akıllı telefonlar da var.

Şimdi bu şirket, iflas başvurusunda bulunmasına rağmen, telekomünikasyon işini kapatmadı: 2G ve 3G iletişim standartları yerine, 4G ağlarda hizmet veriyor. 2020’de çalışma stratejisini revize etti ve büyük bir yeniden markalaşma gerçekleştirdi.

Hizmet artık Global Cloud Xchange olarak adlandırılıyor. Veri iletimi ve sabit hatlarla uğraşmaya devam ediyor. Ayrıca denizaltı kablo ağlarında uzmanlaşmıştır. Zor bir yoldan geçen operatör, kişisel kimliğini korumayı ve seçilen sembolizm çerçevesinde kalmayı başardı. Reliance olarak kariyeri boyunca iki amblemi olmuştur.

2002 — 2010

Reliance Logo 2002-2010

Logo firma isminden oluşuyordu. Yatay bir dikdörtgen şeklinde yapılmış tüm alanı kapladı. Harfler düzgün, çömelmiş, biraz geniş. Ana odak noktası, üçgen içinde açık bir üçgen gibi görünen «A» idi. Birincisi büyük, mavi, ikincisi minyatür, koyu kırmızı. Standart «A» çapraz çubuğunun alternatif bir alternatifiydi, bu yüzden «Reliance» kelimesiyle güzelce oynadı ve onu kişiselleştirilmiş bir amblem haline getirdi.

Son «CE» nin kombinasyonu da göze çarpıyordu: harfler farklı tarzlarda ve durumda yazılmıştır. «C» — kaba, klasik kıvrımları olmayan düz elemanlar, «E» — küçük harf, yumuşak, yuvarlatmalı.

2010 — günümüz

Reliance Logo 2010-Еџimdi

Ana değişiklik yazı tipindeydi, bu nedenle logonun bu versiyonunda işaretler uzatılmış ve eskisi kadar geniş değil. Merkezi «A» anahtar unsur olarak kalır. Ama şimdi bir çizgi yerine gerçek bir kırmızı üçgen kullanılıyor ve harfin kendisi öncekinden biraz daha yüksek hale geldi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Reliance Amblem

Tüm Reliance marka logolarına metin hakimdir: bu şirketin kişisel kimliğinin temel unsurudur. Ayrıca, ilk logoda açıkça görülebilen «A» bir röle kulesi olarak sunulmuştur.

Kaç tane amblem, çok fazla yazı tipi. Yani, telekom operatörünün iki tür yazı tipi vardı. Her ikisi de Sans Serif kategorisinden pürüzsüz, sans seriflerdir. Benzerliklerinin bittiği yer burasıdır, çünkü ilk durumda işaretler geniş ve köşelidir, ikincisinde — üçgen haricinde yüksek ve eğimli. Renk şeması mavi ve kırmızı doymuş spektrumdan oluşur. Arka plan beyazdır.