Robinhood Logo

Robinhood Logo

Robinhood, sıfır komisyonla kripto para birimleri, ETF’ler, opsiyonlar ve hisse senedi ticareti yapmanıza izin verdiği için genç tüccarları cezbetmektedir. Finansal hizmetleri halka açık hale getirmek isteyen Vlad Tenev ve Baiju Bhatt tarafından 2013 yılında kuruldu. Başlangıç, küresel ekonomik değişim çağrısı yapan Occupy Wall Street hareketinden ilham aldı. Girişimciler, girişimlerine Robinhood adını verdiler. Bu suçlu, tüm ganimetleri fakirlere dağıtmasıyla ünlendi.

Anlam ve tarih

Hisse senedi komisyoncusu, işlemlerde faiz talep etmediği için ismine kadar yaşar. Logo aynı zamanda konseptte de farklı değil: ünlü soyguncunun şapkasında olduğu gibi «Robinhood» kelimesiyle desteklenmiş bir tüy tasvir ediyor. Genel olarak tasarım, diğer aracı kurumların muhafazakar ve kurumsal tarzının aksine görünüyor.

Kredi, uygulamanın markasını ve arayüzünü tasarlayan marka uzmanı Alexandra Bond’a gidiyor. Geleneksel yolu takip etmedi, ancak acemi tüccarların dikkatini alışılmadık bir şeyle çekmeye karar verdi. Tasarımcı, yeni başlayanları aşırı ciddiyetle korkutmayan basit bir tasarıma güvendi.

Aynı zamanda elektronik platformun işlevleri de yatırımı bir oyuna dönüştürdü. «Piyango biletleri», düşen konfeti, son moda promosyonların bir listesi, tek tıklamayla ticaret ve emoji telefon bildirimleri, Robinhood’ın ortalama 26 yaşında milyonlarca müşteri edinmesine yardımcı oldu.

Şirket, komisyonculuk sektöründe devrim yarattı, ancak olumlu bir şekilde değil: Amerikan gençliği, özellikle yeni gelenler, büyük riskler almaya başladı. Bu platform onları kumar siteleri gibi bağımlı hale getirdi. Ve büyük kayıplar ve uygulama hataları genellikle trajedilere yol açtı. Dolayısıyla logonun görsel çekiciliği, minimum ticaret deneyimi olan ve hatta bu kelimeyi ilk kez duyan kişilerin dikkatini çekmek için tasarlanmış psikolojik bir cihazdan başka bir şey değildir.

Robinhood’un ana grafik sembolü, yukarı bakan oklu bir tüydür. Geometrik olarak basit görüntü, şirketin adını aldığı folklor karakterini sembolize ediyor. Bildiğiniz gibi, o büyük bir modacıydı, bu yüzden şapkasını tüyle süsledi. Yoksullar arasında bir soyguncu olarak olumlu şöhreti göz önüne alındığında, amblem kullanıcılar arasında bir güven ve ilham duygusu uyandırmalıdır. Ok, sırayla, finansal büyümeye işaret ediyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tasarımcılar işaret kelimesine çok az dikkat ettiler. Street Plain Regular’a benzer standart bir yazı tipi kullandılar. «Robinhood» yazıtında kullanılan grotesk, harflerin ucunda yuvarlanma olmamasıyla ayırt edilir. Belki de bu, kullanıcıların dikkatini çekmek için tasarımı basitleştirme girişimidir.

Logonun tek renkli siyah beyaz versiyonu vardır. Ancak yeşil, Robinhood’un kıyafetinin (ve şapkasının) rengiyle eşleştiği için en çok kullanılır. Bu arada, borsada bu renk, baş tasarımcının fikrine göre pozitif çağrışımlar yaratması gereken büyüme anlamına geliyor. Alexandra Bond standart bir renk değil, daha genç nesile hitap edebilecek parlak bir renk (# 00C805) seçti. Bu başka bir güzel psikolojik numara, yeşil trafik ışığı gibi davranan görsel bir mesaj.