Roku Logo

Roku Logo

Roku, amiral gemisi ürünü dijital medya oynatıcılarını 2008’de piyasaya sürdü. 2002’de çok daha erken bir tarihte piyasaya sürüldü. Milyarder Amerikalı işadamı Anthony Wood tarafından Netflix’in orijinal set üstü kutuyu oluşturmasına yardımcı olmak için kuruldu. Ancak projenin lansmandan sadece birkaç gün önce kapatıldığı ortaya çıktı. Roku’nun Netflix’ten ayrılmak ve seçilen yönde bağımsız çalışmaya devam etmekten başka seçeneği yoktu. Firma artık markalı bir Smart TV, Roku OS, bir medya mağazası ve kendi akış kanalına sahip.

Anlam ve tarih

Roku Corporation ve aynı adı taşıyan dijital medya oynatıcı markası her zaman ortak bir logo paylaştı. 2002’de ortaya çıktı, ancak sadece 6 yıl sonra «çıktı» — ilk bağımsız set üstü kutu DVP N1000’in icadından sonra. Kasanın üzerindeki model numarası amblemde gösterilenle aynı yazı tipiyle yazılmıştır.

Aynı zamanda, marka cihazdan çıkarıldı — endüstriyel tasarımcılar, koyu mor bir etikete ayrı olarak basmaya karar verdi. Tişörtlere veya pantolonlara değil, yayın oynatıcısının yan tarafına ve uzaktan kumandanın altına yapıştırılmış olması dışında, bir giysi parçasının üzerindeki etikete benziyordu.

Daha sonra Roku tarzını değiştirmedi. Sonraki dokuz nesil dijital medya oynatıcıları da logoya belirgin bir şekilde sahipti. İş genişledikçe, şirketin stilize adı diğer ürünlerde, Roku ve hizmetleriyle ilgili her şeyde görünmeye başladı.

İlk bakışta amblemde dikkat çekici bir şey yok. Yalnızca bir sözcük, iki renk içerir ve ek grafikler veya desenli karmaşık yazı tipleri içermez. Ancak onu benzersiz kılan budur, çünkü minimalist tarz basitlik, istikrar, anıtsallık ve evrensel erişilebilirlik ile ilişkilidir ve listelenen nitelikler markanın ürünlerini en iyi yönden karakterize eder.

Logo yazı tipi ve renkleri

Marka kelimesi açısından, şirket kıskanılacak bir tutarlılık gösteriyor. Hiç değiştirmedi, geliştirmedi ve hatta renk şemasını denedi — genel olarak, başlangıçta seçilen konsepte bağlı kaldı. Bu muhafazakârlığın avantajları vardır: Roku logosu tanınır hale geldi ve artık yalnızca yüksek kaliteli mal ve hizmetlerle ilişkilendiriliyor.

«K» harfinin karakteristik şekline bakıldığında, harfler büyük harflerden oluşur, ancak ilk «R» diğerlerinden biraz daha yüksektir ve «U», sağ taraftaki dikey çizgi nedeniyle küçük harf gibi görünür. Yazı tipi grotesk kategorisine aittir, yani uçlardaki karakterlerin dekoratif serifleri yoktur. «Roku» kelimesi kalın harflerle yazılmıştır ve bu onu açıkça öne çıkaran tek şeydir.

Logonun ana versiyonunda yazı koyu mor ve arka plan beyazdır. Dijital medya oynatıcıları süsleyen etiketlerin renkleri tersine döndü. Kelime işaretini cihaz kasasına yerleştirirken tamamen farklı bir palet kullanılır: bu durumda, üreticinin adı siyah, gri veya gümüş metalik olabilir.