Rolex Logo

Rolex Logo

Rolex, 1903’te kurulmuş ikonik bir saat markasıdır. O zamandan beri, «taçlandırılmış» mallar yüksek sosyete ait olmanın damgasını vurdu. Şirketin kurucuları Hans Wilsdorf ve damadı Alfred James Davis’tir. Artık özel bir aile vakfı haline geldi ve onların torunlarına ait. Girişimin asıl ortaya çıktığı yer Londra şehridir (Büyük Britanya), ancak yüksek savaş sonrası vergiler nedeniyle Cenevre’ye (İsviçre) taşınmak zorunda kaldı.

Anlam ve tarih

Rolex Logo Tarih

Daha sonra dünyanın en tanınmış logosu haline gelen taç, hemen görünmedi, ancak üretimin başlamasından birkaç yıl sonra ortaya çıktı. Ticari marka olarak tescili daha sonra gerçekleşti — 1925’te. Yıllar geçtikçe, amblem üç dönüşüm geçirdi, ancak her seferinde hükümdarın niteliği onda gurur duyuyordu.

1905 — 1965

Rolex Logo 1905-1965

İlk amblemi, sonraki varyantların geliştirilmesi için öncü stili ve vektörü belirledi, bu nedenle bunlar yakından örtüşüyor. İki ana bölümden oluşur: taçlı bir grafik ve birkaç cümle içeren bir metin. Tüm öğeler koyu kumlu bir dikdörtgen üzerindedir.

Daha çok bir pazarlama versiyonuydu, çünkü marka ismine ek olarak “Rolex kelimesi nasıl ortaya çıktı?” İfadesini içeriyordu. Tüm yazılar büyük harflerle, ancak farklı yazı tipleriyle yazılmıştır. Yalnızca «Rolex» kelimesinin serifleri vardır ve bunlar ayrı olarak (ortada) bulunur ve ana hattın etrafına sarı gölgelerle çevrilmiştir.

1965 — 2002

Rolex Logo 1965-2002

Bu dönemde, ana vurgu değişti, bu nedenle kartvizit logosu yerine özlü bir kurumsal etiket ortaya çıktı. Şirketin adının üzerinde uzun bir taç bulunur. Harflerin ve çizilen öğelerin oranlarına göre metin, grafik işaretinden daha büyük görünür. Bu versiyonda, mavi tonlu gri ve koyu bej de ortaya çıktı.

2002 — günümüz

Rolex Logo 2002-şimdi

Gerçek logo, 2002’de tanıtılan çizim ve renkte küçük bir farkla bir öncekini neredeyse tekrarlıyor. Taç daha net ve daha büyük hale geldi. Yeşil ve altın (varyasyonlu) tersine çevrilir.

Amblem

Rolex Amblem

En başından beri, hükümdarın niteliği, yüksek statü ve prestiji simgeleyen saat markasının ambleminde mevcuttu. Bu onun temel değerleriyle uyumludur. Aynı zamanda, Rolex neden tacı seçtiğini ve tam olarak ne anlama geldiğini asla açıklamadı. Bazı versiyonlara göre, bu bir insan eli (geniş ışınların sayısına göre), diğerlerine göre — incilerle taçlandırılmış ağaç dalları.

Orijinal logo her zaman kraliyet tacı ve isminden oluşuyordu. İlk öğe üstte, ikincisi altta. Nüansların geri kalanı (renk, boyut, resim stili) tasarım trendlerine bağlı olarak değişti.

Yazı tipi ve renkler

Rolex Logo

Logoda, Garamond olmak üzere çeşitli yazı tipleri vardı. Tasarımcılar marka adı için kullandı. Renk paleti de çeşitlilik açısından farklılık göstermez — kararlıdır. Temel olarak, renk tonlarında sarı ve yeşilin bir kombinasyonudur. Altın taç, şirketin değerli metallere odaklanmasını vurgularken yeşil, refah ve zenginliği simgeleyen paranın rengine odaklanıyor.