Rosenborg Logo

Rosenborg Logo

Norveçli Rosenborg kulübü 1917’de kuruldu. İlk olarak o zamanın en başarılı takımı olan Odds Ballklubb’dan sonra Sportsklubben Odd seçildi. 1927’de bölgesel diziye katılabildi, ancak Norveç Futbol Federasyonu’na katılırken sorunlar çıktı: zaten benzer isimde bir üye vardı. Odd, derneğe katılmak için adını Trondheim şehrine ve onun Rosenborg mahallesine bir tür saygı duruşu olan Rosenborg Ballklub olarak değiştirdi.

Anlam ve tarih

Rosenborg Logo Tarih

Kulüp, 1970’lerden bu yana, kısa başlıklarla birlikte siyah-beyaz bir elmas şeklinde bir logo kullanarak olağan tasarımını değiştirmedi. Bununla birlikte, siyah beyaz kombinasyon, Odd olarak adlandırıldığı günlerden beri resmi renk şeması olarak kabul edildi ve ekip üyeleri ilk kez sahaya siyah şort ve beyaz gömleklerle çıktı.

1970’ler

Rosenborg Logo 1970lar

O dönemin amblemi, köşelerden birinde duran bir paralelkenara benziyordu. Geometrik şekil, merkezden aşağı inen beyaz dikey bir şeritle iki siyah üçgene bölündü. Sol köşede «1» ve «9» sayıları vardı. Onlar beyaz zemin üzerinde «B» harfi ve «R» ve siyah üzerine «K» ile kısaltması «RBK», izledi. Sağ köşede, Rosenborg’un kurulduğu yıl olan “1” ve “9” ile birlikte oluşturulan “17” sayısı bulunuyordu: 1917. Elmasın etrafındaki çerçeve ve yazıtlar koyu altındı.

1970’ler — 1980’ler

Rosenborg Logo 1970lar-1980lar

tasarımcılar beyaz şerit daralmış ve harf ve rakamlardan oluşan boyutunu arttı çünkü logosu görsel küçüktü. Kulübün kurulduğu yıl ve eskiden altın olan kısaltma artık sarı. Bordür beyazdır ve her iki tarafta ince sarı çizgiler vardır.

1980’ler — 1990’lar

Rosenborg Logo 1980lar-1990lar

1980’lerde. «B» siyah ve «R», «K», «19» ve «17» beyazdır. Dikdörtgenin kenarlarını çevreleyen çerçeve de siyah ve beyazdır, çünkü Rosenborg sopanın renklerini amblemde yansıtmaya karar vermiştir.

1990’lar — 2007

Rosenborg Logo 1990lar-2007

Geliştiriciler, her şeyi yerinde bırakarak öğeleri yeniden ölçeklendirdi. Bunu yapmak için, eşkenar dörtgen sınırını genişlettiler, ortadaki beyaz şeridi daralttılar, sayıları biraz artırdılar ve harfleri azalttılar. Kısaltmayı ekibin oluşturulduğu yıldan ayıran iki nokta artık kalın.

2007 — günümüz

Rosenborg Logo 2007-Еџimdi

Rosenborg 2006’da yirminci unvanını kazandı, bu nedenle logoya bir yıl sonra iki altın yıldız eklendi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Rosenborg Amblem

Kulübün görsel kimliğinin unsurları, adını ve kuruluş yılını yansıtır. Ancak tasarımcılar, küçük elmas şeklinde fazla yer kaplamaması için «1917» sayısını iki kısma ayırmak zorunda kaldı. Aynı amaçla, «Rosenborg Ballklub» ifadesi üç harfe indirgenmiştir: «RBK».

Logonun tasarımcıları gereksiz ayrıntılarla onu aşırı yüklemek istemediler, bu yüzden basit bir sans serif yazı tipi seçtiler. Renk şeması da minimalisttir: Siyah ve beyazın kombinasyonu, Rosenborg grafik işaretini diğer kulüp armalarından ayırır. Bu arada, oyuncuların ev formaları için aynı monokrom palet kullanılıyor.