RuneScape Logo

RuneScape Logo

RuneScape, popülerliği ve sık yazılım güncellemeleri nedeniyle Guinness Dünya Rekorları’nda iki kez yer alan tanınmış bir tarayıcı tabanlı MMORPG’dir. Beta testi 2001’de başladı. Aynı yıl, geliştirici ve yayıncı Jagex Ltd. RuneScape Classic adlı bir Java uygulamasının ilk sürümünü yayınladı. 2004 yılında, RuneScape 2, geliştirilmiş 3D grafikler ve yeni yazılımla ortaya çıktı.

Anlam ve tarih

RuneScape Logo Tarih

Oyunun özü, karakterinizi geliştirmek, görevleri tamamlamak ve bunun için ödüller almaktır. Kullanıcılar için altı zorluk seviyesindeki görevler mevcuttur: en basit olanlar yeni başlayanlar içindir ve en zor olanlar sadece Pay To Play modunda mevcuttur. Aynı zamanda, RuneScape’in iki sürümü vardır: ücretli ve demo. Ortak bir sanal dünyaları var ve sadece oyunculara açılan olasılıklarda farklılık gösteriyorlar.

Ayrıca bir amblemleri var. Oyunla birlikte gelişti, böylece klasik eski tarz tasarımdan modern bilgisayar grafiklerine geçişi görebilirsiniz.

1998 — 2001

DeviousMUD Logo 1998-2001

Devious Multi-User Dungeon, RuneScape’in öncülü olarak kabul edilir. Bu video oyunu 1998’de ortaya çıktı ve çok popüler değildi: yirmiden fazla kişi denemeyi başaramadı. Hafızasında sadece birkaç ekran görüntüsü ve kısa adlı bir logo («DeviousMUD») ve bir geliştirici («Andrew Gower») kaldı. İlk satır kırmızı ve ikinci turuncuydu.

2001 — 2008

RuneScape Logo 2001-2008

2001 yılında Jagex, RuneScape’in pilot sürümünü yayınladı. Çevrimiçi oyun logosu, çeşitli şekillerde dokuz gri rundan oluşuyordu. Sayıları MMORPG ismindeki harflerin sayısına karşılık geliyordu, çünkü tüm bu semboller taşların üzerindeydi — ilk «R» den son «E» ye kadar. Rünler, büyük bir altın kabzası olan bir kılıçla ayrılmış iki kısa zincir halinde dizildi.

2008 — 2011

RuneScape Logo 2008-2011

Bir sonraki güncellemeden sonra, oyun genişletilmiş bir yazıt içeren bir amblem aldı. Rünler artık kahverengidir ve sıralanmıştır ve kılıç aşağıya doğru ve «RUNE» ile «SCAPE» arasında tam olarak ortasına dönüktür.

2011 — 2013

RuneScape Logo 2011-2013

2011 yılında Jagex, RuneScape için yeni bir resmi web sitesi başlattı ve MMORPG logosunu değiştirdi. Bu versiyonda, runeler kayboldu ve yazıt, her harf demirden dövülmüş gibi görünmeye başladı. Efekti geliştirmek için tasarımcılar bir degrade ve gölgeler kullandı. Kılıç orijinal yerinde kalır ve «S» hafifçe sola kaydırılır ve bir kılıfa benzer.

2013 — günümüz

RuneScape Logo 2013-şimdi

10 yıldır RuneScape kimliği üzerinde çalışan Lee Maplesden, 2013 yılında yeniden tasarıma başladı. Ortaçağ kurgu tarzını korudu, ancak yazıyı daha pürüzsüz ve temiz hale getirdi ve aynı zamanda bazı ilginç unsurlar ekledi. Kılıç artık «R» harfinin dikey vuruşuna bağlanmıştır ve «S» boyunca bir ejderha kuyruğu şeklinde uzun bir ateş şeridi vardır. Bu çizgi, bitmemiş bir sonsuzluk işaretine benziyor ve efsanevi MMORPG’nin uzun ömürlülüğüne işaret ediyor.

Buna ek olarak, Lee Maplesden, logonun animasyonlu versiyonu konseptini ortaya attı. İçinde kuyruk hareket eder ve turuncu alevle parlar ve kılıç yukarıdan düşer ve yazıtın başında durur.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tüm RuneScape amblemlerinin — eski ve yeni — ortak bir yönü vardır: kılıç. Bu, kurgusal bir dünyada hayatta kalmak için gerekli olan oyunun önemli bir parçasıdır. Daha önce, kenarlı silahlar, «S» ile birleştirildiklerinde bile kelimeden ayrıydı. Mevcut versiyonda «R» harfine gömülüdür ve metnin vazgeçilmez bir parçası olarak algılanmaktadır.

Logo yazısı, Jagex’in eski sanat yönetmeni Lee Maplesden tarafından geliştirildi. Serifleri kısaltarak ve fazla çıkıntılı çizgileri kaldırarak harfleri daha temiz hale getirdi. Tasarımcı standart yazı tiplerini kullanmadı: her harf ayrıntılara dikkat edilerek oluşturuldu, bu nedenle oyunun adı bir sanat eserine benziyor.

Beyaz, gri ve gümüşün birkaç tonunun birleşimi, kelimenin metalden yapılmış gibi görünmesini sağlar. Farklı gölgeler ve vurgular, bir 3B efekt oluşturur. Tek parlak nokta (veya daha doğrusu bir şerit) ejderhanın sarı-turuncu kuyruğu.