Rust Logo

Rust Logo

Rust, hepsi bir arada bir nişancı, hayatta kalma simülatörü ve aksiyon-macera oyunudur. Bu oyun, aynı zamanda bir geliştirici ve yayıncı olan İngiliz şirketi Facepunch Studios Ltd tarafından yaratılmıştır. Rust Legacy adlı ücretli bir alfa sürümü 2013’te piyasaya sürülmesine rağmen, resmi olarak ortaya çıkma tarihi 2018 olarak kabul ediliyor. 2014’te bir bölünme gerçekleşti: oyunun bir kısmı yeni bir motora aktarıldı ve Deneysel ve Eski olarak adlandırıldı. eski motorda genel erişimden kaldırıldı. Rust, 2018’de macOS ve Windows için tamamen piyasaya sürüldü.

Anlam ve tarih

Rust Logo Tarih

Çok oyunculu oyunların popülaritesi, artan aktif kullanıcı sayısıyla değerlendirilebileceği gibi, her geçen gün artıyor. Belki de bunun nedeni, Rust’u yaratırken, geliştiricilerin diğer hayatta kalma simülatörlerinden ilham almış olmalarıdır: Minecraft, DayZ, 7 Days to Die. Yazarlar, sanal evrenin ve oyunun bazı unsurlarının kendilerini tekrar etmesine rağmen, tam kopyalamadan kaçınmayı başardılar.

Gerçekten benzersiz olan Rust logosu. Hemen video oyununun adının ne olduğunu ve özünün ne olduğunu — en azından çağrışımlar düzeyinde — netleştirir. Solda, radyasyon simgesine çok benzeyen soyut bir sembol tasvir edilmiştir. Çeşitli şekillerde siyah dikdörtgenler içeren büyük bir koyu kırmızı kareden oluşur. Ortada minyatür bir kare, kenarlarda ise ortaya aynı tarafla bakan üç figür yer almaktadır.

Grafiğin sağına «PAS» kelimesi yazılmıştır. Logoyu aşırı yüklememek için tasarımcılar detaylandırmadan yaptılar, bu yüzden hem yazı hem de çizim minimalist görünüyor.

Rust rozetinin bir radyasyon tehlikesi sembolüne benzemesi tesadüf değildir. Oyuncular iyonlaştırıcı radyasyondan kaçmak zorundadır, çünkü bu hayatta kalmanın önündeki engellerden biridir. Oyuncular beklenmedik zorluklarla karşı karşıya çünkü zombilerle değil düşmanca doğayla karşı karşıya kalacaklar. Ve radyasyondan korunma acil sorunlardan biri haline geliyor.

Tasarımcılar, işareti geleneksel uyarı sembolünden farklı kılarak kişiliğe sahip oldular. İçinde tek bir yuvarlak eleman yoktur — tüm daireler dörtgene çevrilmiştir. Ancak Rust amblemini tanınabilir kılan bu, video oyununu diğer hayatta kalma simülasyonlarından ayıran şeydir.

Logo yazı tipi ve rengi

Logonun yaratıcıları kendilerini standart yazı tiplerinin çerçeveleriyle sınırlamamaya karar verdiler, bu yüzden kendi yazı stillerini buldular. Harfler dikdörtgen şeklindedir ve geniş, düz çizgilerden oluşur. Seriflerin ve kıvrımlı vuruşların olmaması, kelimeyi görsel olarak daha ağır hale getirir ve karakterler arasındaki küçük boşluk, okumayı zorlaştırır.

Oyun evreninin baskıcı atmosferini doğru bir şekilde iletmek için tasarımcılar kısıtlanmış renkler kullandılar. En parlak nokta, # ce422b’ye yakın olan kırmızı bir karedir. Siyah bir radyasyon sembolüne sahiptir. Rust adı, dikkati çizilen unsurlardan uzaklaştırmamak için açık gridir. Beyaz bir arka planda pratik olarak kaybolur.