Sahibinden Logo

Sahibinden Logo

Sahibinden’de dilediğiniz ürünü bulabilir, ofis alanı kiralayabilir, daire satın alabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Tüm işlemler aracılar olmadan doğrudan yapılır, çünkü ticaret platformu çevrimiçi bir gazete formatında çalışır. Ancak sadece Türkçe konuşan kullanıcılar böyle bir fırsata sahiptir çünkü portal arayüzü İngilizceye bile çevrilmemiştir. Dil kısıtlamalarına rağmen, Sahibinden Türkiye’deki en büyük özel web sitelerinden biridir ve kendi segmentinde en iyisi olarak kabul edilmektedir.

Anlam ve tarih

1999 yılında Taner Aksoy dergi ve gazetelerde ilan vermenin modası geçmiş bir uygulama olduğuna karar verdi. Perakende alanını yeniden düzenlemek ve insanların ürünlerinin reklamını yapabilecekleri veya istediklerini satın alabilecekleri ayrı bir İnternet portalı oluşturmak istedi. Kâğıt medyanın yerini alan Sahibinden böyle doğdu.

Aracıların yokluğunda klasik çevrimiçi mağazalardan farklıdır. Yani, ziyaretçiler ayrıntılar için doğrudan sahibiyle iletişime geçebilir, ek fotoğraflar talep edebilir ve pazarlık yapabilir. Ürünler giyim, gayrimenkul, otomobil, elektronik ve ev aletleri gibi farklı kategorilerde sunulmaktadır. Hizmetlerin ve iş tekliflerinin bulunduğu bölümler de vardır.

Sahibinden halen Taner Aksoy’a aittir ve Türk şirketi Aksoy Group’un bir parçasıdır. Dahası, portal sadece sanal bir formatta mevcut değildir: büyük şehirlerde üç bölge ofisi ve başkentte bir merkezi genel merkezi vardır. Buna rağmen .com alanı her zaman marka adına eklenir — hatta çevrimiçi gazetenin kuruluşundan bu yana hiç değişmeyen logo üzerinde bile.

Tanınabilir Sahibinden amblemi bir işarete benzer: mağazaya girişin üzerinde veya daha doğrusu pazarda sergilenebilir, çünkü portaldaki ticaret aracıların katılımı olmadan gerçekleşir. Bu tür ilişkilendirmeler, ticari markanın ayırt edici şeklinden kaynaklanmaktadır. Yatay olarak uzatılmış sarı bir dikdörtgene benziyor ve siyah metin içeriyor.

Bu sembol sadece logo olarak değil, aynı zamanda bir reklam afişi olarak da kullanılmaktadır. Pazarlama işlevi ile harika bir iş çıkarır, çünkü sitenin adresi dörtgenin içinde gösterilir. Tasarımcıların öngörüleri sayesinde, logonun neyi ifade ettiğini ve internette bir pazar yerini nasıl bulacağınızı anlamak için bir bakış yeterli. Alan adı, «sahibinden.com» etiketinde asla ihmal edilmez. Üstelik bu resmi marka adıdır ve «.com» içermeyen sürüm eksik kabul edilir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tasarımcılar, karmaşık öğeler kullanmadan parlak ve tanınabilir bir logo yapmaya karar verdiler. Bu nedenle sadece bir yazıt ve ilkel bir geometrik figürden oluşur. Yazı tipi de olabildiğince basittir: isim, ek dekoratif detaylar olmadan standart sans serif olarak yapılmıştır. Harfler yuvarlanır ve tüm noktalar («i» nin üstünde iki ve «com» dan önce bir tane) karedir. Pek çok keskin ve dik açı var. Çizgilerin kalınlığı alandan alana değişir ve bu bir dinamik duygusu yaratır.

Amblemin üzerinde sadece iki renk var ancak kontrastları pazarlama açısından çok faydalı görünüyor. Arka plan olarak zengin bir sarı ton kullanılır ve Sahibinden site adı tamamen siyahtır. Bu kombinasyon, Türk platformuna dikkat çekmesi ve diğer binlerce benzer site arasında tanınmasını sağlaması nedeniyle reklam için idealdir.