Salesforce Logo

Salesforce Logo

Salesforce bir CRM sisteminden daha fazlasıdır. Amerikan şirketi Salesforce.com’un ana ürünü, geniş bir işlev listesine sahip bir bulut platformudur. Portal, iş süreçlerini otomatikleştirmenize, kişiselleştirilmiş çözümler oluşturmanıza, analitik araçları kullanmanıza, görevleri yönetmenize, eğitim içeriğini görüntülemenize ve iş gücü üretkenliğini artırmanıza olanak tanır. Genel olarak, işinizi başarılı bir şekilde yürütmek için ne gerekiyorsa yapın.

Anlam ve tarih

Salesforce Logo Tarih

Görsel kimlik söz konusu olduğunda Salesforce platformu oldukça kararlıdır. Her zaman sadece iki logosu vardı — 1999’da çıkan orijinal ve şimdi kullanılan revize edilmiş olanı. Kompozisyon açısından da özdeştirler: Hem orada hem de orada «salesforce» kelimesini içeren bir bulut vardır.

1999 — 2014

Salesforce Logo 1999-2014

İlk amblemde bulut üç boyutluydu. Tasarımcılar, radyal bir eliptik gradyan kullanarak bir 3D efekti elde ettiler: renkler beyazdan (merkezde) açık maviye (kenarlardan) yumuşak bir şekilde aktı. Şeklin etrafındaki ince çerçeve de düzensiz palet nedeniyle üç boyutlu görünüyordu — vurgular ve gölgeler bir uzamsal mevcudiyet hissi yarattı.

CRM sisteminin adı bulut içerisine küçük harflerle yazılmıştır. Kelime görsel olarak ikiye bölündü: solda — gri «satışlar» ve sağda — siyah «kuvvet». Ve «f» için tasarımcılar italik yazı tipi kullandılar, bu nedenle bu işaret yazının iki parçası arasında bir sınırlayıcı gibi görünüyor.

2014 — günümüz

Salesforce Logo 2014-şimdi

Lansmandan on beş yıl sonra platform logosunu biraz değiştirdi. Tüm unsurlar aynı yerde kaldı ama farklı görünmeye başladı. Bu sefer geliştiriciler, iki boyutlu grafikleri içeren minimalizm ilkelerine bağlı kaldılar. Sonuç olarak, bulut bir 3B efekti oluşturan eğimi ve aynı zamanda «dışbükey» kenarını kaybetti.

Yazı tipi de basitleştirildi. Etiket yaratıcıları vuruşların sonunda seriflerden ve filetolardan kurtuldu. Çizgilerin düzgünlüğü korunmasına rağmen harfler net bir şekil almıştır. Palet de değiştirildi: artık «salesforce» kelimesi çok renkli parçalara bölünmeden tamamen beyaz. Bu modaya uygun minimalizmin bir başka tezahürüdür.

Amblem

Salesforce Amblem

Salesforce bir bulut platformudur, bu nedenle logosu buna göre şekillendirilmiştir. Farklı çaplarda altı daireden oluşan yemyeşil bir buluta benziyor. Dahası, seçilen stil, modern bilgisayar grafiklerinden çok çocuk çizimleriyle uyumludur. Önceden, görüntü üç boyutluydu, ancak daha sonra portalın sahipleri, basit iki boyutluluk lehine 3D tasarımı terk ettiler.

Yazı tipi ve renkler

Salesforce Logo

İlk bakışta, «f» harflerinin geri kalanından şık bir şekilde farklı görünüyor: uzun ve eğik, yüksek enine darbeli. Aslında bunlar, Aller ailesinden aynı yazı tipinin farklı varyasyonlarıdır. İtalik İtalik, «f» için ve Normal sözcük için bir bütün olarak kullanılmıştır. Tasarımcıların basılı tabelaların şeklini biraz değiştirerek Salesforce logosuna uyarladıkları dikkat çekicidir.

Hiç kimse renkleri denedi: yazı tamamen beyaz (#FFFFFF). Mavi bir bulutun arka planına karşı avantajlı görünüyor. Tasarımcılar, gerekli kontrastı yaratan Zengin Elektrik Mavisi (# 009EDB) rengini seçtiler.