Samsung Galaxy Logo

Samsung Galaxy Logo

Samsung Galaxy, Samsung Electronics Co., Ltd. tarafından üretilen bir dizi taşınabilir cihazdır. İlk cep telefonu Haziran 2009’da satışa sunuldu. O zamandan beri ürün yelpazesi önemli ölçüde arttı: ürün yelpazesi phablet’leri, tabletleri, iletişim cihazlarını, oynatıcıları, akıllı telefonları, dokunmatik ekranlı akıllı saatleri ve geniş işlevselliği içeriyor.

Anlam ve tarih

Samsung Galaxy Logo Tarih

Samsung Galaxy ticari markası, orijinalliklerinin kanıtı olarak tüm ürünlere yapıştırılmıştır. Her zaman markanın adını yansıtıyordu, ancak önce biraz farklı görünüyordu: tasarımcılar en başta ince uzun harflerle özlü bir yazı tipi kullandılar.

2005 — 2012

Samsung Mobile Logo 2005-2012

2009 — 2013

Samsung Galaxy Logo 2009-2013

Kullanıcılar ilk logoyu 27 Nisan 2009’da, üretici Samsung Galaxy cep telefonunun (GT-I7500) piyasaya sürüldüğünü duyurduğunda gördüler. İki satırlık basit bir «Samsung GALAXY» yazısıydı. Bir yazı tipi seçerken, geliştiriciler minimalizm ilkelerine bağlı kaldılar.

2013 — 2015

Samsung Galaxy Logo 2013-2015

2013 yılında tasarımcılar ilk kelimenin yazı tipini biraz değiştirdiler. Satırları yuvarladılar ve daha pürüzsüz hale getirdiler, böylece okunabilirliği artırdılar.

2015 — günümüz

Samsung Galaxy Logo 2015-şimdi

Samsung Galaxy Unpacked 2015’in New York sunumunda şirket yeni bir logo tanıttı: aynı yazı, ancak farklı bir tasarımda. «Samsung» kelimesinin yerini Samsung Electronics Co., Ltd. logosundan alınan metin almıştır. «Galaxy» ise Samsung Sharp Sans’tan özel bir yazı tipi aldı. Ticari marka, SM-G920F, SM-925F ve diğerlerinin cihazlarında kullanıldı.

2018 — günümüz

Samsung Galaxy Logo 2018-şimdi

Ağustos 2018’de Samsung Galaxy Note 9 akıllı telefon piyasaya sürüldü.Alıcılar, her iki kelimenin aynı boyutta olduğu orantılı bir yazı olan yeni logoya dikkat çekti. «SAMSUNG» un önceki sürümünde gözle görülür şekilde daha az «Galaxy» varsa, şimdi eşitler.

Amblem

Samsung Galaxy Amblem

Bir markanın ticari markası, pek çok marka için standart uygulama olan, sadece ismini grafik parçası olmadan içerir. Ama alışılmadık bir unsuru var: orijinal Samsung logosundaki metin. Tasarımcılar, ünlü yazıtın arka planında «Galaxy» kelimesinin kaybolmamasını sağlamaya çalıştılar. Bunu yapmak için, sadece tipografi ayarlarıyla çalışan alışılmadık sembolik nitelikler kullandılar. Sonuç, basit bir ifadeden ikonik ve tanınabilir bir logo.

Yazı tipi ve renkler

Logo Samsung Galaxy

İlk kelimenin yazı tipi DDT Cond SemiBold ve Helvetica Black arasında bir yerdedir. Adın ikinci kısmı, 2015 yılında Samsung Galaxy markası için özel olarak geliştirilen Samsung Sharp Sans yazı tipiyle yazılmıştır. Tasarımcılar renkliliğe değil, şık minimalizme dayandıklarından, ana palet sadece iki renk içerir: harfler için siyah ve arka plan için beyaz. Monokrom, üreticinin yüksek statüsünü ve ürünlerinin güvenilirliğini vurgular.