San Diego Padres Logo

San Diego Padres Logo
San Diego Padres Logosu PNG

San Diego Padres, 2000 yılından beri MLB’de oynayan ve Western Division NL’yi temsil eden profesyonel bir beyzbol kulübüdür. Ekip 1969 yılında ortaya çıktı ve şimdi San Diego, California’da bulunuyor. Chargers’ın taşınmasından sonra şehirdeki tek büyük spor organizasyonudur.

Franchise, dört genişleme ekibinden biri olarak verildi. İlk sahibi, PCL Padres’in kurucusu ve havayolları, emlak, oteller, ton balığı avcılığı ve bankacılık ile uğraşan bir işadamı olan C. Arnholt Smith’tir. Kulübü 1974’e kadar yönetti ve sonra satışa çıkardı.

İlk olarak, franchise’ı Washington’a taşımak isteyen büyük bir market zincirinin sahibi Joseph Danzansky ile bir ön anlaşma yapıldı. Ancak davalar satın almayı engelledi. Aynı zamanda, McDonald’s CEO’su Ray Kroc görevinden ayrıldı ve yeni bir iş arıyordu. San Diego Padres’in satışını öğrendikten sonra, onu 12 milyon dolara satın aldı. Böylece ekip memleketlerinde kaldı.

On yıl sonra, Kroc oyuncuların yetenekleriyle yavaş yavaş hayal kırıklığına uğradı, kontrolü kızı Joan ve Ballard Smith’in damadına devretti. 1990. yılında kulüp, dört yıllığına sahip olan Tom Werner’e geçti. Sonra John Moores tarafından satın alındı. 28 Ağustos 2012’den beri, San Diego Padres’in sahibi Ronald L Fowler’dır.

Kulüp adını Pasifik Kıyısı Ligi’nin eski temsilcilerinden aldı. San Diego’nun tarihi ile bağlantılı: İspanyolcada «padres», «baba» «kutsal baba» anlamına geliyor. Bu Kaliforniya kasabasında, köyü yaratan İspanya’dan Fransisken rahiplerin ilk görevi ortaya çıktı. Bu nedenle yönetim, şehrin kurucularına şükranlarını sundu. Dahası, franchise adını asla değiştirmedi.

Anlam ve Tarihçe

San Diego Padres Logo Tarih
San Diego Padres Logosunun Hikayesi

Spor kariyeri boyunca San Diego Padres birçok farklı logoya ve dört renk şemasına sahip olmuştur. Kahverengi ve altının bir kombinasyonu, onun imza paleti olarak kabul edilir. Grafik sembolizmin çoğu varyantı, kavramı kısa ve öz bir şekilde yansıtan nötr bir logo görünene kadar önemli farklılıklara sahipti. 1969’un ilk logosu beysbol sopasıyla bir keşişi tasvir etti ve 2015’te takım, takımın adını simgeleyen «SD» harfleriyle minimalist bir versiyona geldi. Takımın orijinal renkleri kahverengi ve altındı.

1969 — 1984

San Diego Padres Logo 1969-1984

İlk logo, beyaz bir beysbol sopası sallayan kahverengi bir cüppe içindeki bir keşişi tasvir ediyordu. Görüntü sarı dairenin içine yerleştirildi. Takımın tam adı görüntünün altındaydı ve kahverengi yapıldı.

1985

San Diego Padres logo 1985

Sonraki logo bir yıl sürdü ve Padres tam adını kullanmaya başladı. Padres kelimesi, ortada büyük harflerle çapraz olarak koyu kahverengi bir renkle ve kırmızı bir taslak eklenerek yerleştirildi. İnce siyah yazı tiplerinde “San Diego. Beyzbol Kulübü. »

1986 — 1989

San Diego Padres Logo 1986-1989

«San Diego Beyzbol Kulübü» ibaresi logodan kaldırıldı ve logonun ortasında sadece koyu kahverengi «Padres» kelimesi kaldı.

1990

San Diego Padres logo 1990

Dördüncü logo, üzerinde «San Diego Beyzbol kulübü» yazan, turuncu çerçeveli gri bir halka görüntüsüne dayanıyordu. Ön planda, önceki logodakiyle aynı yazı tipi ve renkte «Padres» kelimesi yer alıyor.

1991

San Diego Padres logo 1991

1991 yılında logonun renk paletinde değişiklikler meydana geldi. Yüzük mavi bir taslak eklenerek gümüşe dönüştü ve üzerindeki yazı lacivert oldu. Başlık rengi koyu kahverengiden koyu maviye değişti.

1992 — 2003

San Diego Padres Logo 1992-2003

Önümüzdeki 11 yıl, San Diego Padres değişen renklere sahip akılda kalıcı bir logo kullandı. Önceki logoda bulunan halka, çekirdeği gibi beyaza döndü ve içinde ince koyu mavi çizgiler belirdi. Takımın tam adı ve Padres kelimesi koyu mavi olarak kaldı.

2004 — 2010

San Diego Padres Logo 2004-2010

Kulüp, 2004 yılında stadyum değişikliğiyle bağlantılı olarak logo konseptini tamamen değiştirdi. İçinde koyu mavi bir gökyüzü ve mavi-mavi dalgaların bir görüntüsünün bulunduğu sarı bir çizgiye sahip bir beşgene dayanmaktadır. Sağ üst köşede kum renginde şehrin adının yazılı olduğu küçük bir yazıt vardır. “Padres” kelimesi ortada büyük beyaz harflerle yerleştirilmiş ve ince bir kum anahat eklenmiştir.

2011

San Diego Padres logo 2011

2011 yılında logodan “San-Diego” kelimesinin silinmesi dışında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

2012 — 2014

San Diego Padres Logo 2012-2014

Logo kavramı yeniden değişiyor. 2012 sezonu boyunca, Padres iki beyaz konturlu koyu mavi bir daireye dayalı yeni bir logo tanıttı. Dışarıda «San Diego Padres Beyzbol Kulübü» kelimeleri beyaz blok harflerle yazılmıştır ve ortada San Diego şehrinin adına karşılık gelen iç içe geçmiş S ve D harfleri bulunmaktadır.

2015 — 2019

San Diego Padres Logo 2015-2019

2016 sezonunda franchise yeni bir logo aldı. Hem elementler hem de renk açısından son derece basit. Rondelle’in şekli, yazısı ve diğer ayrıntıları kaldırıldı. Mevcut sürüm, beyaz bir arka plan üzerinde dikey olarak yerleştirilmiş «S» ve «D» olmak üzere iki temel karakteri temsil eder. Takım adının ilk harflerini belirtirler ve birbirleriyle sanatsal olarak yazılırlar — tam dolgulu lacivert. Monogramın başka gölgeleri ve kenarları yoktur. “S” ve yan duvar “D” nin uçlarında hafif çıkıntılı tırnaklar vardır.

2019 — günümüz

San Diego Padres Logo 2020-şimdi

Güncellenen logo önemli değişiklikler almadı. Harflerin rengi siyahla değiştirildi ve uçlardaki serifler biraz azaldı.

Amblem

San Diego Padres Amblem

Ekibin kuruluşundan bugüne kadar on bir logosu vardı. Her şey 1969’da beyzbol topuna sopayla vuran bir rahibin resmiyle başladı. Ayrıca, serinin görsel kimliğinin bir parçası haline gelen başka görüntüler ortaya çıktı. Bu genellikle «Padres» kelimesini kullanan versiyondu.

Birden fazla dönüşümden geçtikten sonra, amblem, adın ilk yarısının ilk harfleri olan «San Diego» dan oluşan bir monogram aldı. Bu seçenek ilk olarak 2012 yılında, iç içe geçen kısaltmanın logoya baskı şeklinde dahil edilmesi ile ortaya çıktı. Birkaç yıl sonra minimalist formu — «S» ve «D» ile kesişme biçiminde onaylandı.

Yazı Tipi ve Renkler

San Diego Padres Logo

İlk logo, kesilmiş bir yazı tipi, grotesk — düz ve sans serif kullanıyor. Sonra 2003 yılına kadar süren üçlü bir yazı tipi ortaya çıktı: «San Diego» kelimesi klasik ince bir yazı tipinde, büyük harfle «Padres» — bireysel, büyük harf, «Beyzbol kulübü» — italik olarak uygulandı. 2004’ten beri, merkezi yazıt da eğik ve yuvarlak hale geldi. Yarı uyumlu tipte yazılmıştır. Şu anda metin yok.

Logonun renk bileşeni açısından her şey basit: mevcut sürümde kahverengi (monogram) ve beyaz (arka plan) hakim. Sarı (başka bir resmi takım rengi) sadece ilk amblemde mevcuttu.