Schwarzkopf Logo

Schwarzkopf Logo

Schwarzkopf, saç bakım ürünlerinde uzmanlaşmış bir kozmetik markasıdır. Ev ve profesyonel kullanım için olmak üzere iki kategoride ürün üretmektedir. Şirket, 1898’de eczacı-kimyager Hans Schwarzkopf tarafından açılan Berlin’de (Almanya) küçük bir eczane ile başladı.

Anlam ve tarih

Logo Schwarzkopf

1903-1904’te, aile şirketinin kurucusu saçları yıkamak için benzersiz bir şampuan geliştirdi — önce toz, sonra sıvı. Zamanla, aile ürün yelpazesini genişletti ve çeşitli şampuan türlerine ek olarak, saç stillerini şekillendirmek için saç spreyi, bakım ve hijyen ürünleri içeriyordu. Savaştan sonra mal sahipleri karargahı Hamburg’a taşıdı. Ve 1995 yılında, ticari marka şu anda sahibi olan Dusseldorf’tan Henkel Grubu tarafından satın alındı. İlk marka logosu resmi olarak 1904’te tescil edildi. Daha sonra, bilgi detaylarıyla desteklendi ve biraz düzeltildi, ancak dışa doğru her zaman aynı kaldı.

İlk logo, profildeki bir kişinin kafasını tasvir ediyor. Resim, alın, burun, ağız ve çene çizgisini açıkça göstermektedir. Aynı zamanda, yazarın fikrine göre, kafada gösterilen kıvırcık saçlar değil, şampuan köpüğü — ürünün ne için tasarlandığının bir göstergesi olarak.

Yıllar sonra görüntüde ince ayar yapıldı:

  • çıkıntılı çene küçültülmüş
  • ağız kapalı
  • sadece dalgalı saçlar çekerek köpüğün «başını» çıkardı.

Mevcut versiyonda, baş resminin altında marka adı yer almaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Schwarzkopf Amblem

«Schwarzkopf» kelimesi Swift Normal Kiril dilinde yazılmıştır. İlki dışında küçük harfler kullanır. Logonun paleti tek renkli — beyaz zemin üzerine siyah işaretler.