Seattle Mariners Logo

 

Seattle Mariners Logo
Seattle Mariners Logosu PNG

Seattle Mariners, MLB’de görev yapan profesyonel düzeyde bir beyzbol takımıdır. Takım, AL Western Division’ı temsil etti ve Seattle, Washington’da bulunuyordu. 1977 yılında kurulmuştur.

Bu Amerikan kulübü, AL ile Senatör Slade Gorton tarafından temsil edilen şehir yetkilileri arasında açılan bir davadan kaynaklandı. Davanın nedeni, Seattle MLB temsilcisini yasadışı bir şekilde alan lig tarafından yapılan bir sözleşme ihlalidir. Şehrin ekibine sahip olacağından emin olan bölge, Kingdome çok amaçlı stadyumunu inşa etti. Seattle Mariners çıkış yaptı.

Resmi genişleme sürecinden sonra, Seattle’da yeni bir franchise ortaya çıktı. Sahibi Danny Kaye liderliğindeki bir grup insandı (Stanley Golub, Walter Schoenfeld, Lester Smith, James Stillwell Jr. ve James Walsh). Kulübü üç yıl yönettiler, ardından dokuz yıl George Argyros’a taşındı. Sonra takımın sahibi Jeff Smulyan’dı — 1989’dan 1992’ye.

90’ların ilk yarısında, Seattle Mariners yeniden teklif verme konusu oldu. Sonra Senatör Slade Gorton, Amerikan kulübünü finansal olarak destekleyecek bir Japon yatırımcı bulmak için Amerika’dan Nintendo’ya döndü. Yamauchi’den bir karşı teklif geldi ve Smulyan bunu kabul etti. Ancak anlaşma, mülk komitesi başkanı Fay Vincent tarafından onaylanmadı.

Seattle sakinlerinin, yönetiminin ve halkın baskısından sonra, yetkili yine de anlaşmada taviz verdi. Ancak Japon işadamının hisselerin% 50’sinden azını alması ve Seattle Beyzbol Kulübü, LP’nin kilit yönetici olmaya devam etmesi şartıyla. Şu anda franchise’ın sahibi odur.

Takımın adı kuruluşundan bir yıl önce ortaya çıktı. Başlatıcılar, Ağustos 1976’da bir yarışma ilan eden yetkililerdi. Sonuç olarak, 15.000 katılımcının sunduğu 600 seçenek arasından Mariners seçildi. Bu isim birkaç kişiden geldi, ancak en iyi gerekçeyi Bellevue’den Roger Szmodis sağladı. Kazanan o.

Kulübün en başından beri sembolizmi deniz temasıyla bağlantılı. İlk versiyonlarda, modern versiyonlarda bir pusula vardı — bir pusula. Orijinal logolar beyzbolla değil suyla ilişkilendirildi, bu yüzden birkaç kez değişti.

Anlam ve Tarihçe

Seattle Mariners Logo Tarih
Seattle Mariners Logosunun Hikayesi

Bu beyzbol takımı 1977’de doğdu, bu nedenle logoların geçmişi oldukça kısadır ve sadece dört versiyon içerir. Ama öte yandan, o kadar çeşitlidirler ki, iki özdeş kopya bulmak gerçekçi değildir. Tasarımcılar, önemli miktarda yenilik getirmek için onları çeşitlendirmeye çalıştı. Onları birleştiren tek şey tema. Artık basit bir konsept ve logonun yeni versiyonu hayranlar için daha anlaşılır hale geldi.

1977 — 1980

Seattle Mariners Logo 1977-1980

İlk orijinal Mariners logosu, ince koyu mavi bir çerçeveye sahip büyük sarı bir daireden, «Seattle Mariners» adından ve biraz daha alçak olan «Beyzbol kulübü» nden oluşuyordu. «Denizciler» kelimesindeki «M» harfinin yerini deniz mavisi bir trident almıştır.

1981 — 1986

Seattle Mariners Logo 1981-1986

Seattle Mariners logolarını biraz değiştirdi. Şimdi arka planda, koyu mavi çerçeveli beyaz beş köşeli bir yıldız ve ön planda ince sarı bir dış çizgiye sahip üç çatallı bir üçgen şeklindeki hacimli mavi «M» harfi var.

1987 — 1992

Seattle Mariners Logo 1987-1992

Takımın yeni logosu, «Denizciler» — «M’s» kelimesinin kısaltmasını kullandı. Harfler mavi renkte yapılmış ve mavi dikişli büyük beyaz bir beyzbol topunun tam ortasına yerleştirilmiştir.

1993 — günümüz

Seattle Mariners Logo 1993-şimdi

1993 yılında onaylanan modern versiyon, iki yönü uyumlu bir şekilde birleştiriyor — beyzbol ve su. Seattle Mariners kulübünün isminin ardından, geliştiriciler bir deniz pusulası önerdiler. Bunu temel alarak, bu özelliği sembolik olarak ortaya koydukları küçük bir topla özenle birleştirdiler.

Sonuç, klasik bir rondele belirsiz bir şekilde benzeyen stilize bir öğedir: geniş şeritli ve bir veya daha fazla konturlu bir daire içindeki daire. Sadece bu durumda, oklar merkezden uzaklaşarak coğrafi ana noktaları belirtir. Kirişler çift renklidir (açık ve koyu), bu nedenle üç boyutlu görünürler. Topun yukarısında «Seattle» yazısı var — «Denizciler». Sonra üç kenar şeridi var.

Amblem

Seattle Mariners Amblem

Deniz pusulası çağından önce, logonun üç versiyonu vardı: ilk (bir yazıdan oluşur), orta (sadece grafikleri içerir) ve geçiş (çizilmiş ve metin öğelerinin bir kombinasyonunu temsil eder). Dahası, su / deniz teması başlangıçta amblemde mevcuttu, çünkü ilk iki logo farklı şekillerde bir trident tasvir ediyordu. Sonraki versiyonda, bir topun görüntüsü ortaya çıktı ve mevcut versiyonda, takımın adı ve dahil olduğu spor disiplininin uyumlu bir kombinasyonu üstlenildi.

Yazı Tipi ve Renkler

Seattle Mariners Logo

Orijinal versiyonda, yazıtlar kesik bir yazı tipinde yapıldı — pürüzsüz, sans serif. Enine çubuğu yatay değil dikey olarak yerleştirilmiş bir tür «e özgünlüğünü verir». Başkent «M» de ilginç bir şekilde oynanıyor: olağan sembol yerine, su alanlarının efendisi Neptün’ün tridenti kullanılıyor. Modern amblem, yoğunlaştırılmış doğranmış bir yazı tipi içerir. Fred Lambert tarafından tasarlanan ve Linotype tarafından uygulanan Compacta Regular’a benzer. Tek fark, daha yumuşak sans serif karakterleridir.

Seattle Mariners amblemlerinin temel renkleri Lacivert, Metalik Gümüş ve Kuzeybatı Yeşili’dir. İlk versiyonlarda ayrıca krem ​​ve sarı bulunur.