Sennheiser Logo

Sennheiser Logo

Sennheiser, Alman ses şirketi Sennheiser Electronic GmbH & Co.’nun sahibi olduğu, dinamik olarak gelişen bir markadır. KİLOGRAM. Ana şirket 1945’te kuruldu. 1958’e kadar Labor W.

Anlam ve tarih

Sennheiser Logo Tarih

Marka, yaratıcısı, iş adamı ve mucidi Fritz Sennheiser’ın adını almıştır. Soyadı logoda gösterilmektedir. 1980’lerde koyu, kesik mavi ile yazılmıştı. Çizgilerin eşit olmayan kalınlığı parlak ve sıradışı görünüyordu. Sözcüğün solunda, dikdörtgenin içine yerleştirilmiş stilize edilmiş «S» harfi şeklinde bir grafik işaret vardı.

25 Nisan 2017’de, Sennheiser Globe Tasarım Ekibi o zaman mevcut olan amblemi yeniden yayınladı. Bölüm müdürü Oliver Berger, yeni tasarımın daha şık ve modern olduğunu söyledi. Şirketin tarihsel köklerine sadık kalan bir kurumsal kimliğin evrimidir. Yeniden tasarlanan logolu ilk ürün HE 1 idi.

1945 — 1958

Laboratorium Wennebostel Logo 1945-1958

İlk logo, şirketin o zamanki adı olan «Labor W» kelimesini içeriyordu. Tam sürümünde «Laboratorium Wennebostel» gibi geliyordu. İkinci kelime, Sennheiser’ın yaratıcılarının bir süre yaşadığı ve çalıştığı bir Alman köyü anlamına geliyordu. Yazı, siyah kenarlıklı ve her iki tarafta iki dalgalı çizgi bulunan beyaz bir dikdörtgenin içine yerleştirildi. Bu grafik mikro devreyi sembolize ediyordu çünkü Labor W voltmetreler yaptı.

1958 — 1982

Sennheiser Logo 1958-1982

1958’de marka, yaratıcısının adını aldı: Sennheiser elektronik. Sonra ona karşılık gelen bir yazı içeren bir logo aldı. İlk kelime en üstteydi ve büyük harflerle basılmış karakterlerden oluşuyordu. Hemen altında bulunan ve küçük harflerle yazılan ikincisi için tasarımcılar el yazısıyla yazılmış bir yazı tipi kullandılar. Mikro devrenin görüntüsü kaldı, ancak geliştiriciler onu metnin altına taşıdı ve bir zikzak şeklinde stilize bir «S» ile süsledi.

1982 — 2017

Sennheiser Logo 1982-2017

Önümüzdeki 35 yıl boyunca şirket, «SENNHEISER» kelimesini taşıyan mavi bir amblem kullandı. Mikro devre artık içinde değildi — içinde «S» harfi bulunan bir dikdörtgenle değiştirildi.

2017 — günümüz

Sennheiser Logo 2017-şimdi

Sennheiser Globe Tasarım Ekibinden tasarımcılar 2017’de logoyu dönüştürdü. Hiçbir şeyi değiştirmediler — sadece harfleri biraz uzattılar ve rengi değiştirdiler, çünkü seçilen konsept zaten başarılıydı. Stilize edilmiş «S» artık dikdörtgenin çerçevesiyle birleşir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Sennheiser Amblem

Ticari markanın mevcut versiyonu, sadece küçük detaylarda öncekinden farklıdır. Şimdi «Sennheiser» kelimesindeki harfler eskisi kadar kalın değil. Dar yazının avantajları vardır: okunabilirliği artırır ve harfleri estetik olarak hoş hale getirir. Kurumsal sembol de değişti: «S», keskin çizgiler ve köşeler olmadan pürüzsüz hale geldi. Tüm öğeler siyah renklidir ve beyaz bir arka plan üzerinde tasvir edilmiştir.

Sennheiser amblemi, tasarımcıların ana unsurları maviye çevirdiği 35 yıllık bir dönem dışında her zaman siyah ve beyaz olmuştur. Tek renkli, Alman üreticinin kararlılığını, ciddiyetini ve güvenilirliğini yansıtıyor.