Shopify Logo

Shopify Logo

Shopify, herkesin herhangi bir ürün satan kendi mağazasını açabileceği uluslararası bir ticari çevrimiçi platformdur. 2004 yılında Ottawa (Kanada) şehrinde kuruldu. Satıcıların müşterilerle etkileşimini basitleştirir: ödemeleri kabul etmeye, pazarlama oluşturmaya, müşterilerle etkileşim kurmaya ve satın alınan ürünleri teslim etmeye yardımcı olur. Ağ bağlantılı iş platformunun kurucuları üç girişimci arkadaş — Tobias Lütke, Scott Lake ve Daniel Weinand.

Anlam ve tarih

Shopify Logo Tarih

Her şey onlar için snowboard ve ekipman satma arzusuyla başladı. Bunun için arkadaşlar kendi Snowdevil dükkanlarını kurdular. Ve sonra İnternet’i sürece dahil etmeye karar verdiler, ancak ticaret için uygun bir yer bulamadılar. Sonuç olarak, profesyonel bir programcı olan Tobias Lütke, sıfırdan bir internet sitesi geliştirdi. Açık kaynaklı yazılımlardan birini kullandı ve iki ay içinde projeyi başlattı. Ardından 2006’da arkadaşlar Shopify adında bir hizmet başlattı. Üzerindeki çalışma, mağaza sahiplerinin onları mobil cihazlardan bile yönetebilmesi için düzenlenmiştir.

Sonra ticari platform havalandı. Ciddi bir girişimcilik rekabetinde yer alan geliştiriciler, en büyük ticari figürlerden sermaye fonu ve hibe almaya başladı. İlerleme o kadar güçlü ve hızlıydı ki, 2010 yılında Ottawa Business Journal, Shopify’ı bölgedeki en hızlı büyüyen şirket seçti.

Shopify, Amazon ile birleşti ve tüm dünyaya yayılmaya başladı. COVID-19 salgını karşısında, izolasyon dünyanın dört bir yanındaki girişimcileri sanal alana taşınmaya ve çevrimiçi satışları yoğunlaştırmaya zorladığından, web hizmeti genişlemede başka bir destek aldı. Bu bağlamda ticaret platformu, kadrosunu genişletmeye ve Web üzerinden iş kurmak isteyen herkes için yazılım desteğini uygulamaya başlamıştır.

Shopify logosu, arkadaşların çevrimiçi snowboard ekipmanı satan kendi mağazalarını açmasının ardından sitenin açılışında hemen ortaya çıktı. Bu iki yıl sonra oldu — 2006’da.

Tüm geliştiricilerin dikkati, satıcılar ve alıcılar için motora ve rahatlığa odaklandığından, logoya fazla önem verilmemiştir. Yaratıcılar için sadece siteyi belirtmek daha önemliydi. Buna dayanarak, web kaynağının yönü anında netleşmek ve siteyi gereksiz ayrıntılarla aşırı yüklememek, kolay yükleme sağlamak için logo mümkün olduğunca tematik olmalıydı.

Logo, beyaz bir arka plan üzerinde bulunan bir alışveriş poşeti görüntüsünü içerir. Metin bölümü tek harften oluşmaktadır. Çanta, ticari platformun yeteneklerini gösteren çok büyük. Yarım yana çevrildiği için düz görünmüyor. Ön kısım hafiftir ve büyük bir «S» ile uzun adın yerini alan «Shopify» kelimesinin ilk karakteri. Yan bölge biraz daha koyu. Ayrıca iki yarım daire şeklinde dar tutacak vardır. Çantanın yanında, ağın genişletilmiş adı var.

Logo yazı tipi ve renkleri

Shopify Amblem

Şirket, logosundaki metin için Sans Serif kategorisinden bir yazı tipi seçti. Mümkün olduğunca Helvetica Neue yazı tipine benziyor ve bununla tek bir farkı var: «i» nin üstündeki kare yerine düzgün yuvarlak bir nokta kullanılır.

Logonun minimalizmine rağmen, paleti dört renk içerir: Siyah (# 000000), Beyaz (#FFFFF) ve iki yeşil tonu — Android Yeşil (# 95BF47), Palmiye Yaprağı (# 64943E).