Simple Logo

Simple Logo

Simple, fiziksel şubeleri olmayan, çevrimiçi bankacılık, resmi bir web sitesi ve Android ve iOS için mobil uygulamalar aracılığıyla çalışan bir sanal bankadır. Hesap sahiplerine Visa kartları sağlar. 55 bin ATM’ye ücretsiz erişim sağlayan Allpoint ağının bir parçasıdır. Avrupa’nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan BBVA Group’un bir parçasıdır. Kasım 2020’de onunla birlikte PNC Financial Services Group, Inc.’in yetkisi altına girdi.

Anlam ve tarih

Simple Logo Tarih

Bu organizasyonun faaliyeti, yönetimde kilit pozisyonlarda bulunan Alex Payne, Joshua Reich ve Shamir Karkal olmak üzere üç finansçı tarafından kurulduğu 2009 yılında başladı. CTO, CEO ve CFO olarak çalıştılar. Oluşturdukları sanal bankacılık yapısı ilk olarak Brooklyn’de yoğunlaştı. Birkaç yıl sonra (2011’de) ofisi Portland, Oregon’a (ABD) taşındı.

Yer değişikliğinin nedeni, bir dizi yatırımcıdan ve bir fondan gelen güçlü mali destekti. Yeni şehirde banka bir merkez ofis açtı, müşteri mevduatlarından faiz topladı ve bir değişim komisyonu aldı. 2014 kışında Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria tarafından satın alındı. Ve sonbaharın sonundan itibaren Simple, BBVA’nın bir parçası olarak PNC Financial Services Group, Inc.’e taşındı.

Bankanın çalışmasındaki kilit aşamaların her biri, sembolizmine yansıdı. Başlıca değişiklikler, Portland’a taşınmasıyla ve BBVA tarafından satın alınmasının ardından kariyerinin başlangıcında meydana geldi. Toplamda, Simple’ın üç amblemi vardır.

2009 — 2011

BankSimple Logo 2009-2011

Çalışmalarının başında banka, BankSimple adını tam olarak yansıtan özlü bir logo aldı. Gerçekten basitti ve solda minyatür bir simge ve sağda metinden oluşuyordu. Simge bir cüzdanı tasvir ediyordu ve yanında bankacılık ve finans kuruluşunun tam adı vardı. Her iki element de iki renkliydi ve mavi ve beyazdan oluşuyordu. İfade, her bir kök büyük harflerle vurgulanarak tek parça halinde yazılmıştır.

2011 — 2014

Simple Logo 2011-2014

2011 yılında, geliştiriciler başlıktan «Banka» kelimesini çıkardılar ve geriye yalnızca ikinci kısmı bıraktılar. Ayrıca yazıtın yazı tipini de değiştirdiler: «Basit» amblemi, harfler arası boşluğa sahip kesik bir yazı tipine sahipti. Tüm semboller net, net ve okunaklı. Bankacılık yapısının ciddiyeti geometrik harflerle vurgulandı.

Bunların aksine, birçok çizginin iç içe geçmesinden oluşan bir simge vardı. Bankanın fiziksel şubeleri olmadığı için bunlar sanal bir ağ için bir alegoriydi. Kırmızı ve mavi çizgiler kabloyu, müşterilerle iletişim yollarını sembolize ediyordu ve yapıları içinde çok sayıda hizmeti gösteriyordu.

2014 — günümüz

Simple Logo 2014-şimdi

Yeniden tasarımın bir sonucu olarak, iç içe geçmiş hatların sayısı büyük ölçüde azaltıldı. Üç tanesi kaldı ve daha çok kendi üzerine kapalı olan tek bir zincirin halkaları gibiler. Dış kenar boyunca çıkıntı yapan kemerlerle daire düzensizdir. Yanında mavi renkli «Basit» kelimesi var — tasarımcılar siyahı logodan çıkardılar. Harflerin şekli ve boyutu aynı kaldı — büyük harflerle basit, pürüzsüz, grotesk.

Logo yazı tipi ve renkleri

Banka sanal olduğu için, yönetim buna odaklanmaya karar verdi ve logo için mümkün olduğunca kablolu iletişime benzeyen unsurlar seçti. Bunlar kablo gibi bağlanan ince çizgilerdir. Ayrıca, akıllı telefonlar ve tabletler için mobil uygulamalar, çevrimiçi bankacılık ve resmi web sitesi aracılığıyla müşterilerle iletişimi sembolize ediyorlar. Seçeneklerin her biri, adında belirtildiği gibi, bu bankayı kullanmanın gerçekten basit olduğunu vurgulamaktadır.

Basit konsepte göre yuvarlak ikon, bir yüzüğü andıran kavramsal bir guilloche desenidir. Aslında bu karmaşık bir modeldir, ancak belirli bir sırayla tekrarlanan basit geometrik çizgilerden oluşur. Bu logo tasarımı doğrudan finans ile ilgilidir, çünkü guilloche neredeyse tüm dünya para birimlerinin bir öğesidir. Banknotlarda bulunur ve güvenlik ve özgünlüğün bir göstergesidir.

Banka, logosu için Hoefler & Frere-Jones’tan Gotham yazı tipini seçti. 20. yüzyılın başlarında Amerikan tabelasından tipografiye geçti. Ve modern teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, uygun bir tasarıma sahip olduğu için tekrar önem kazandı. Geliştiriciler yazı tipini sadece biraz değiştirerek bankanın gereksinimlerine uyarladı ve mümkün olduğunca basit hale getirdi. Amblemin renk şeması da basittir ve beyaz zemin üzerine maviden oluşur.