Sky Logo

Sky Logo

Sky Group Limited iki televizyon şirketine dayanmaktadır: British Satellite Broadcasting ve Sky Television. İrlanda ve Birleşik Krallık’taki en büyük Pay TV sağlayıcısı haline gelen dünyaca ünlü bir medya holdingi oluşturmak için 1990 yılında birleştiler. Diğer endişe alanları telefon iletişimi ve geniş bant İnternet erişimidir. Sky, 2018’den beri Comcast’in bir parçası.

Anlam ve tarih

Sky Logo Tarih

Telekom şirketinin logoları ismini yansıtıyor — basit sans-serif yazı tipiyle yazılmış kısa bir kelime. Medya holdingini unutulmaz kılan ve rakiplerinden sıyrılmasına yardımcı olan bu minimalizmdi.

1984 — 1989

Sky Logo 1984-1989

1984 yılında televizyon yayıncılığı dünyasında iki önemli olay gerçekleşti. Önce Uydu Televizyon kanalı Sky Television oldu. İkincisi, sahipleri sadece ismini değil, aynı zamanda markalaşma dahil eserin konseptini de değiştirmeye karar verdi. Logoya beklenmedik bir yeniden markalama dokundu: Ocak 1984’te izleyiciler ilk olarak ekranlarında siyah «SKY» yazısını gördüler. İlk harf ikinciye, ikincisi üçüncüye bağlıydı, bu yüzden kelime bölünmez bir figür gibi görünüyordu.

1989 — 1993

Sky Logo 1989-1993

Sky Television, bir dizi finansal sorunu çözmek için İngiliz Uydu Yayıncılığı ile birleşmek zorunda kaldı. Bu birliktelikte baskın bir pozisyon aldı, bu nedenle yeni yapı Sky (resmi olarak — British Sky Broadcasting) olarak adlandırılmaya devam etti. Logosu neredeyse hiç değişmedi. Tasarımcı Harry Marks ve Pacific Data Images, eski yazı tipini korudu, ancak harfleri daha uzun hale getirdi ve harfleri geniş siyah bir halkaya yerleştirdi.

1993 — 1995

Sky Logo 1993-1995

1993 yılında Novocom, BSkyB TV kanalları için yeni bir görsel stil geliştirdi. Ana amblem de modernize edildi: Yüzük kenarları boyunca siyah çizgilerle beyazlaştı ve «SKY» kelimesi merkezi dairenin ötesine geçti. Bu durumda, «Y» harfinin alt kısmı, hizalama nedeniyle «K» harfine dokunmayı bırakmıştır.

1995 — 1997

Sky Logo 1995-1997

Yeniden tasarımdan iki yıl sonra Novocom stüdyosu, TV şirketinin ve kanallarının kimliğini yeniden değiştirdi. Logo yazısı sola eğilmiş ve sağ taraf yukarı kaldırılmıştır. Halka kayboldu — konglomera adı, siyah bir dikdörtgenin içindeki beyaz bir ovale taşındı.

1997 — 1998

Sky Logo 1997-1998

Sürekli gelişimin arka planına ve karlı bir ortaklığın sonucuna karşı, BSkyB logosunu tekrar değiştirdi. Bu sefer kelime beyaz ve arka plan siyahtı. Yazı ovalin biraz dışındaydı ve üst üste binen 3D efektler nedeniyle ekranda bir yumurtaya benziyordu. Görüntünün görsel algısını basitleştiren ve farklı kanallarda kullanım olanaklarını genişleten dikdörtgen kayboldu.

1998 — 1999

Sky Logo 1998-1999

Sky Digital markası altında dijital hizmetleri başlatmadan önce şirket, Pittard Sullivan’dan logoyu yeniden tasarlamasını istedi. Tasarımcı, yazıt için yeni bir yazı tipi seçti (Evren Siyahı), eğimi kaldırdı ve tüm harfleri küçük harf yaptı. Buna ek olarak, oval sınırları kaldırarak, anımsatıcı olarak «uydu kenarı» denen siyah kavisli bir çizgi bıraktı.

1999 — 2001

Sky Logo 1999-2001

Yüzyılın başında, sadece harflere dokunan başka bir yeniden tasarım vardı. Harfler daha pürüzsüz ve daha akıcı hale geldi. Bu nedenle, «s» birbirine bağlı «k» ve «y» den biraz ayrılır. Her şeye ek olarak, şirket yeni bir renk şeması kullanmaya başladı: beyaz, sarı ve mavinin bir kombinasyonu.

2001 — 2009

Sky Logo 2001-2009

Sky, 2001 yılında analog televizyon hizmetleri sağlamayı bıraktı. Aynı dönemde, siyah kemerli çizgiyi kaldırarak amblemi değiştirdi. Yuvarlatılmış köşeli harflerin şekli aynı kalır.

2009 — günümüz

Sky Logo 2009-şimdi

British Sky Broadcasting eski konsept üzerinde durmamaya karar verdi ve imajını yeniden geliştirdi. Tasarımcılar keskin çizgileri düzelttiği ve harflerin kenarlarını daha da yuvarladığı için stil dostane hale geldi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Sky Group Limited şimdiki ismini sadece 2018 yılında aldı ancak bu, logosunu hiçbir şekilde etkilemedi. Gerçek şu ki, kimliğinin merkezinde her zaman «Gökyüzü» anahtar kelimesini kullanmıştır, bu nedenle yeniden markalaştıktan sonra hiçbir şeyi değiştirmek zorunda kalmamıştır.

Yazıt, yuvarlatılmış köşeler ve hizalı harf çizgileriyle Evren Siyahının bir değişikliğini temsil eden ayrı bir yazı tipinde yapılmıştır. Logonun temel versiyonunda kelime siyah ve beyaz bir arka plan üzerindedir.