Societe Generale Logo

Société Générale Logo

Societe Generale, kapsamlı bir yatırım ve finansal yapı olduğu için evrensel hizmetler sunan, küresel olarak sistematik olarak önemli bir Fransa bankasıdır. İkinci adı SocGen’dir ve ana adın kısaltmasıdır. Yurt içi ve yurt dışında birçok şubesi bulunmaktadır. Varlıklar açısından, üçüncü Fransız bankası ve yedinci Avrupa bankasıdır. Crédit Lyonnais ve BNP Paribas ile birlikte Fransız bankacılık sistemini yöneten Trois Vieilles’in bir parçası. Dahası, finans kuruluşunun kökleri 19. yüzyılın ortalarına, yani 1864. yılına kadar uzanmaktadır. Şimdi genel merkezi Paris yakınlarındaki La Defense’de — Tours Société Générale adlı bir gökdelende ve iş bölgesinde bulunuyor.

Anlam ve tarih

Banka, farklı bir logo ve farklı bir isim altında göründü. Şimdi bilinen olanlar çok daha sonra ortaya çıktı. İlk adı çok uzun — Fransa’da Ticaret ve Sanayinin Gelişimini Destekleyen Genel Şirket. Yani, önemli bir tarihsel dönemde bir grup finansör ve sanayici tarafından kurulan uzmanlaşmış bir şirketti — İkinci İmparatorluk.

Başlangıçta aktif olarak ofisler açtı ve personele kalifiye elemanlar yerleştirdi. Yavaş yavaş, Paris’te 15 ve ülkede 32 olmak üzere geniş bir finansal çıkış ağı elde etti. Şimdi çok daha fazlası var — yüzlercesi. Dahası, sadece ülke içinde değil, aynı zamanda yurtdışında da bulunuyorlar: Asya, Avrupa, Güney Amerika, Afrika’da.

1894’ten beri, kredi departmanları finansal organizasyonun yapısında yer aldı. 1945’te banka kamulaştırıldı, böylece tek hissedarı olan devlete bağlı hale geldi. Yıllar geçtikçe, organizasyon defalarca gelişti ve düşüş yaşadı, ancak aynı logoyu koruyarak bankacılık pazarından ayrılmadı.

Bankanın en son zararı 1,26 milyar Euro oldu ve 2020 ortalarında yaşadı. Sonuç olarak, ciddi idari değişiklikler özetlendi. 2021’in sonunda kendilerini gösterecekler ve muhtemelen bankanın kimliğini etkileyecekler. Ve çok uzun zamandır değişmedi: yatırım ve finans holdinginin sadece bir amblemi var. Merkezini Paris’teki eski bir binadan gökdelenlerle inşa edilmiş özel bir iş bölgesi olan La Défense’e taşıdıktan sonra yüksek bir profil kazandı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Mevcut logo, bankanın bulunduğu gökdelenlerin görünümünü yansıtıyor. Turlar Societe Generale (bu, birbirine doğru yarım dönüşle inşa edilen iki binanın adıdır) grafik simgesinin ana hatlarında tekrarlanır. Sağda ve solda minyatür çıkıntıları olan iki yatay dikdörtgeni gösterir. Üst bölge kırmızı, alt bölge siyah. Ortada uzun beyaz bir çizgi ile taşınan bir boşluk oluşturacak şekilde bağlanırlar. Tüm bu konturlar, finans holdinginin merkez ofisinin binalarında açıkça görülüyor, aralarında dar bir boşluk bile var.

Zıt tonların kombinasyonu, güç ve etkinin bir yansımasıdır ve katı bir geometrik şekil, şirketin enerjisini ve gücünü iletir. Sağda bankanın adı iki satır halinde gruplanmıştır: üst satırda — «Societe», altta — «Generale». Tüm harfler standart, orantılı, büyük, grotesk ve inceliklidir. Her iki öğe de beyaz bir arka plan üzerinde bulunur.

Logo, Media Gothic’e benzeyen bir yazı tipiyle yazılmıştır. Bunlar, geometrik olarak katı ve hatta dar, sans serif harflerdir. Holdingin finansal faaliyetlerinin şeffaflığını ve müşterilere açık olduğunu gösterirler. Tescilli palet sabittir ve üç renk içerir: kırmızı # e50a30, siyah # 010101 ve nötr beyaz.