Softsoap Logo

Softsoap Logo

Softsoap, 1980 yılında girişimci Robert R. Taylor tarafından piyasaya sürülen bir sıvı sabun ve duş jeli serisidir. Şirketi The Minnetonka Corporation aracılığıyla alınan fonları sattı. 1987’de Colgate-Palmolive Corporation, ticari markanın haklarını satın aldı. Şu anda ona sahip olan odur. Markanın genel merkezi Minnesota, Chaska’dadır.

Anlam ve tarih

Softsoap Logo Tarih

Markanın başlangıcından günümüze kadar, ağır ve geniş harflerden hafif ve dar sembollere dönüşen üç amblemi bulunuyor. İlk versiyon, ilk sıvı sabunun piyasaya sürüldüğü yıla aittir.

1980 — 1996

Softsoap Logo 1980-1996

İlk başta, logonun birkaç kelimeyi içeren birleşik bir yazısı vardı. En büyüğü ve en tepesi, marka adıydı — «Softsoap». Aşağıda «El sabunu» ifadesi vardı. Ana elemanın altındaki neredeyse tüm alanı kapladı, dar sembollerden oluştu ve p-bacağına ulaştı. Bunu daha ince bir kelime olan «Marka» izledi.

1996 — 2008

Softsoap Logo 1996-2008

Tasarımcılar koyu mavi dikdörtgeni açık olanla değiştirdiler, tüm alt etiketleri çıkardılar ve yerine uzun beyaz bir şerit koydular. Sağlam bir arka plana karşı vurgulayarak adın altını çiziyor.

2008 — günümüz

Softsoap Logo 2008-Еџimdi

Artık logonun güncellenmiş bir versiyonu kullanılıyor — «Softsoap» altında bir satır olmadan. Bunun yerine «Marka» yazısı çıktı. Arka plan gri bir çerçeveyle maviye döndü. Dikdörtgen yuvarlatılmıştır ve sağ üst ve sol alt tarafa işaretlenmiştir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Softsoap Amblem

En başından beri markanın ticari markası isminden oluşuyordu. Tek bir marka sahibi bile bu yapıyı ihlal etmedi: sadece logo üzerinde küçük değişiklikler yaptılar.

Her amblem farklı bir yazı tipi kullanır: Birincisi klasik serif, ikincisi grotesk, üçüncüsü ince ve yuvarlaktır. Üstelik, ilk başta «ft» harfleri ortak bir çapraz çubukla birbirine bağlandı ve sonunda bağlantıları kesildi. Renk şeması beyaz, gri ve birkaç mavi tonundan oluşur.