Southwest Airlines Logo

Southwest Airlines Logo

Southwest Airlines, 1967 baharında kurulan en büyük Amerikan hava taşıyıcısıdır. Kurucuları Herbert Kelleher ve Rollin King’dir. Başlangıçta firmayı Air Southwest Co. Şu anki adını ancak 1971 yılında, yerli bir havacılık şirketi statüsünü aldığında ve Teksas’ta uçuş yapmaya başladığında aldı. Şimdi 103 düzenli varış noktası ve günde yaklaşık 4 bin uçuşu var. Kuruluşun merkezi Dallas’ta (ABD) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Southwest Airlines Logo Tarih

Açılışın hemen ardından, rakip taşıyıcılar Southwest Airlines’ın fırlatılmasını engellemeye çalıştı ve dava açtı. Ancak dava sona erdikten sonra firma pazarda kendini kanıtladı ve şu anda 737 hava taşıyıcısı ile en büyük düşük maliyetli havayolu oldu. 1971’de iddiaların çözümlenmesinden sonra sadece iki şehre uçuş yapmaya başladı.

1975’ten başlayarak şirket, Teksas eyaletindeki mevcut noktaların listesini genişletti ve 1979’da ülke çapında uçmaya başladı. 1990’lardan bu yana, uluslararası düzeyin güneydoğu yönünü tamamen kapsamıştır. Southwest Airlines görsel kimlik markasını duyurur duyurmaz aldı. Toplamda, tarihinde dört logo var.

1967 — 1971

Southwest Airlines Logo 1967-1971

Açılış amblemi, çapraz ve sola eğimli üç geniş çizgiden oluşur. Şeritler farklı renklerde boyanmıştır (sarı, kırmızı, turuncu) ve ortasında yatay siyah bir yazı vardır — «Güneybatı». Harfler düz, kesik, geniş ve büyük harflidir.

1971 — 1998

Southwest Airlines Logo 1971-1998

1971’de, kanatlı bir kalp şeklinde, tamamen farklı bir logo onaylandı. Orta parçanın sağında ve solunda bulunan ince tüyler, her zaman kanatlı unsurlar içeren sözde havacı rozetinden alınmıştır. Havacılık üyeliğini gösterirler. Ortada sekiz tüy arasında (her iki tarafta dört tane) geniş kırmızı kenarlıklı bir kalp vardır. Arka planda, üstünde ve altında «Southwest Airlines» yazan altın çerçeveli mavi bir yüzük var.

1998 — 2014

Southwest Airlines Logo 1998-2014

Şirketin yönetimi daha spesifik havacılık sembollerine geçti ve bir uçak amblemi seçti. Gerçekçi bir şekilde tasvir edilmiştir ve yandan biraz yerleştirilmiştir. İlk yıllar Desert Gold’du ve ardından Canyon Blue ortaya çıktı. Gökyüzüne çıkan bir uçağın, ince bir sarı şeritle ayrılmış kırmızı bir tabanı ve mavi bir tepesi vardır. Logonun ikinci yarısı isimdir. Siyah, grotesk ve orta kalınlıkta harflerle.

2014 — günümüz

Southwest Airlines Logo 2014-şimdi

2014 sonbaharının başında, yönetim marka adında değişiklikler yaparak markayı elden geçirdi. Tasarımcılar kalbi geri getirdiler ve onu farklı uzunluklarda üç sarı-kırmızı-mavi çizgiden oluşan çizgili hale getirdiler. Sol tarafa, taşıyıcının adını büyük mavi renkte «Southwest Airlines» ibaresini yazarak yerleştirdiler. Yani, vurgu artık grafikten metne kaymıştır.

Amblem

Southwest Airlines Amblem

En başından beri havacılık teması hakimdir: pistler, kanatlar, uçaklar. Başlık da gereklidir (kısa veya tam). Yapılan görevlere bağlı olarak küçük veya büyük harflerle yazılmıştır. Kalp, havayolunun kişiyi içten sevgi ve duygularıyla ilk sıraya koyduğunun bir işareti olarak ortaya çıktı. Ancak arka plan her zaman aynı olmuştur — kesinlikle beyaz boşluk.

Yazı tipi ve renkler

Logo Southwest Airlines

Southwest Airlines’ın logoları, Lippincott ve Monotype ile işbirliği içinde şirket tarafından tasarlanan özel bir yazı tipine sahiptir. Southwest Sans olarak adlandırılır ve tasarımcılar Dan Rhatigan ve Jim Ford tarafından önerildi. Renk paleti de bu stüdyolar tarafından düşünüldü ve gök mavisi, sarı ve kırmızının bir kombinasyonundan oluşuyor. Önceden, palete turuncu da dahil edildi.