Sparkasse Logo

Sparkasse Logo
Sparkasse Logo PNG

Sparkasse, Almanya’daki bölgesel otoritelere bağlı kar amacı gütmeyen mali yapılardır. Bunlar, yasal görevi genel nüfusa fon yatırma, ödeme işlemleri yapma ve kredi alma fırsatı sağlamak olan devlet bankalarıdır. Tüm müşteri kategorilerine herhangi bir bankacılık hizmeti sunmalarına izin verilir.

Anlam ve tarih

Sparkasse Logo Tarih
Sparkasse Logo Tarih

Kişisel logonun temeli olarak alınan «Sparkasse» adı, Alman toplumunda inanılmaz uzun zaman önce ortaya çıktı — geçmişi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Aslında, birikim ve faiz ihracı ile tasarrufları depolayan devlet kurumlarını ifade eder.

Kelime bileşiktir ve Alman dilinden iki kök içerir. Birincisi «sparen» dir (yani, tamamen kullanmak değil, ertelemek için kaydetmek). İkincisi «kasse» (para kutusu, kilitlenebilir kutu). Yani, bu isim bir finans kuruluşunun temel amacını yansıtır: nakit kasaya nakit yatırarak tasarrufları kabul etmek. Bütün bunlar doğrudan kurumsal logoda aktarılıyor.

Dolayısıyla tasarruf bankaları para ile her türlü işlemi yapma izni olan evrensel kurumlardır ve tüm müşterilere hizmet verebilirler. Ancak logoya da yansıyan bazı sınırlamaları vardır. Bu kurum yerel yönetimler tarafından yönetilir ve faaliyetlerinin kapsamı yalnızca idari bölge ile sınırlıdır.

Ayrıca tasarruf bankaları gelir getirmez, kâr etmeme ilkesine bağlı kalır ve kâr amacı gütmeyen faaliyetler yürütür. Ağırlıklı olarak her türlü ödeme, mevduat ihraçları, menkul kıymetler ve kredilerle uğraşırlar. Bu tür organizasyonların temel amaç ve hedefleri markalamaya açıkça yansıtılır.

1925 — 1938

İlk amblem, Karl Schulpig tarafından tasarlandı. Para biriktirme veya borç alma fırsatından memnun olan memnun bir müşteriyi şematik olarak tasvir etti. Gözler yerine, «S» harfini anımsatan kısa, dolambaçlı bir şeritle ayrılan «D» ve «G» harflerine sahiptir. Ve ağız «V» şeklinde çizilir. Üstte kumbara şeklinde bir şapka var. Logo monokromdur ve beyaz bir arka plan üzerinde siyah çizgilerden oluşur.

1938 — 1957

İkinci kişisel marka Lois Gaigg tarafından tasarlandı. Tamamen farklı bir konsept önerdi. Birincisi, tasarımcı müşterinin komik imajından uzaklaştı. İkincisi, sembolizmi ciddi bir üslupta yaptı. Şimdi amblem, sadece bir harf değil, aynı zamanda bir kumbara olan tek bir «S» dir. Kanıt olarak — yukarıda gösterilen madeni para. İlginç bir şekilde, ilk başta bir posterdi ve ancak o zaman tam teşekküllü bir kişisel kimlik işareti haline geldi. İlk yıllarda Sparkassenverlag’ın dahili amaçlarına hizmet etti ve 1948’de çoğu tasarruf bankası tarafından kullanıldı.

1957 — 1972

DDR, Siegfried Riediger tarafından tasarlanan bir logo kullandı. Finansal hizmetlerin kullanışlılığına ve erişilebilirliğine temel bir vurgu yaptı. Sanatçı bunun için daha geniş bir delik ve iki madeni para ile farklı bir kumbara formunu seçti. Aşağıda, hem kişisel bir ev hem de bir tür girişim olan bir binanın duvarını kişiselleştiren bir tuğla işi tasvir etti. Yani, simge şunu söyledi: kuruşa kuruş — ve eviniz veya işiniz için tasarruf edeceksiniz. Altıgenin ortasında «Sparkasse» yazısı vardı. Geometrik şekli nedeniyle bu seçeneğe «arı kovanı» adı verildi.

1972 — 2004

Bu aşama, Almanya’nın tüm bölgeleri için birleştirildiği için amblem tarihinde çok önemli hale geldi. Efsanevi ikonun yazarı Otl Aicher’dir. 1938 versiyonunu geri getirdi ve «S» nin üst kısmındaki uzantıyı kaldırarak ve siyahı kırmızı HKS 13 ile değiştirerek yeniden tasarladı. O zamandan beri bu gölge bir ticari marka olarak kabul edildi.

2004 — günümüz

Mevcut logo, Interbrand Zintzmeyer & Lux tarafından optimize edilmiştir. Başka değişiklik yapılmadı. Aynı tek «S» kullanılır — hizmetin adının ilk harfi.

Logonun tasarımı, farklı tasarımcıların kendi ayarlamalarını ve değişikliklerini yaptıkları için sürekli olarak geliştirildi. Açılış versiyonunun anlaşılması çok zordu, bu yüzden kademeli olarak modernize edildi, geliştirildi ve basitleştirildi. Şimdi, Almanya’nın tüm sakinleri tarafından iyi bilinen özlü kırmızı amblem kullanılıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

1972’de geliştiriciler metin bölümü için Helvetica yazı tipini seçtiler — grotesk, hatta, pürüzsüz. O zamana kadar logo serif yazı tipi kullanıyordu.

Palet her zaman monokromdu ve beyaz ile siyah (eskiden) veya kırmızıdan (şimdi) oluşuyordu. İkincisi, HKS 13 rengine sahiptir. 2007 yılında, yönetim, resmi olarak, tüm ulusal Sparkasse hizmetlerinin amblemleri için tek bir renk olarak patent ofisine tescil ettirmiştir.