Spiderman Logo

Spider-Man Logo

Örümcek Adam, «sıradan hayatta» Peter Parker olarak anılan karakterin süper kahraman adıdır. Çizgi roman serisinin kahramanıyla ilişkili bir medya franchise’ı aynı ada sahiptir. Orijinal görüntünün yaratıcısı, büyük Amerikan yayınevi Marvel Comics’in senaristi ve editörü Stanley Martin Lieber. Onun önerdiği fikir, sanatçı Stephen J. (Steve) Ditko tarafından somutlaştırıldı. Ayrıca Örümcek Adam kostümünü ve amblemini de tasarladı.

Anlam ve tarih

Spider-Man Logo Tarih

Süper kahraman Spiderman ve medya franchise Spiderman logoları tamamen farklı iki şeydir. Bir yanda, kostümü bir örümcek görüntüsüyle süslenmiş kurgusal bir dünyadan bir karakter var. Öte yandan, sadece çizgi romanlarla değil, aynı zamanda uzun metrajlı filmler, çizgi filmler, TV dizileri, video oyunları ve hatta tiyatro performanslarıyla da temsil edilen Evren var.

1963 — 1979

Spider-Man Logo 1963-1979

İlk Örümcek Adam çizgi romanının kapaklarında, dizinin başlığı yazılmıştır — parlak sarı, turuncu çizgili, hafifçe yukarı doğru kıvrılmış. Tasarımı, macera hikayesini çizmeye katılan sanatçılar tarafından ele alındı. Bütün bunlar yayıncılık şirketi Marvel Comics’in onayı ile.

1979 — 1985

Spider-Man Logo 1979-1985

1979’da geliştiriciler yazının stilini değiştirdiler. Harfleri beyaz yaptılar, geniş kırmızı-turuncu hatlarla çevrelediler ve çizgi romanın başlığını bir kemer şeklinde düzenlediler. Alışılmadık bir görsel bileşen, onu çocuksu gösteren hafif bir gradyandı.

1985 — 1990

Spider-Man Logo 1985-1990

1985, logoya başka bir değişiklik getirdi. Önümüzdeki beş yıl boyunca, eğik «SPIDER-MAN» yazısına sahip bir versiyon kullanıldı. Özel olarak seçilen oranlar, kelimelerin öne doğru düştüğü izlenimini verdi. Aynı zamanda yukarıdan bakış, bir ağırlık, etkileyici ve sağlamlık hissi yarattı. Harfler geniş sarı kenarları olan turuncuydu. Ön planda, «M» harfinin tam karşısında, sanatçılar örümcek ağına asılı bir örümceği tasvir ettiler.

1990 — 1994

Spider-Man Logo 1990-1994

1994 — 2005

Spider-Man Logo 1994-2005

Çizgi roman popülerlik kazanmaya başladı, bu yüzden Marvel Films Animasyon stüdyosu buna dayalı bir animasyon serisi çekmeye karar verdi. 1994’te izleyiciler ilk olarak Spider-Man: The Animated Series’i ekranlarda gördüler. Aynı zamanda, amblemi de sunuldu: bireysel serif yazı tipiyle yazılmış düzensiz «ÖRÜMCEK-ADAM» yazısı. Harflerin alt kısımları keskin açılı, titriyordu ve orantısız bir şekilde uzundu.

Temel versiyon, ifade için beyaz ve ana hatlar için siyah ve koyu kırmızı kullandı. Ancak başka bir seçenek daha vardı — sarı bir yazı ve turuncu bir taslak. Kostümündeki bir süper kahramanın çizimi ile tamamlandı.

2005 — günümüz

Spider-Man Logo 2005-şimdi

Halen kullanımda olan logo 2005 yılında tanıtıldı. Önceki versiyonlara göre daha modern görünüyor çünkü tasarımcılar daha önce görülmeyen simetri ve çizgilerin netliğine dikkat etmişlerdi. Ancak aynı zamanda, yazıt tamamen eşit olarak adlandırılamaz: ilk ve son harfleri aşağı doğru çıkıntı yaparak bir tür kemer oluşturur. Bazen medya franchise’ının adı Marvel marka adıyla desteklenir.

Amblem

Spider-Man Amblem

Örümcek Adam karakteri, göğsünde örümcek tasvir edilmiş bir kostüm giyer. Bu, eğer varsa, hafifçe değişen ünlü süper kahraman logosu. Sanatçılar, genel konsepti etkilemeden rengini ve boyutunu denediler. İlk başta siyahtı ama 1984’te beyaz yapıldı. 1988’de karanlık versiyon tekrar geri döndü. Başka bir tasarımcının kırmızı bir örümcek çizdiği 1994 yılına kadar kullanıldı. 2013 yılında, orantısız şekilde uzun bacaklara sahip olan takımın üzerinde büyük bir böcek içeren bir işaret belirdi. Yazarı ve geliştiricisi Humberto Ramos’tur.

Yazı tipi ve renkler

Spider-Man Logo

Medya imtiyazının logosu «ÖRÜMCEK-ADAM» yazısıdır. Kişiselleştirilmiş bir sans-serif yazı tipinde modern bir dokunuşa sahiptir. Üst kısımdaki harflerin biraz daralması nedeniyle kelimelerin eğimli bir düzlemde yattığı anlaşılıyor.

Palet yalnızca üç renk içerir: gövde için beyaz, iç ana hatlar için kırmızı ve dış kenarlık için siyah. Bu arada, Örümcek Adam adlı bir süper kahramanın ambleminde de aynı renk şeması kullanılıyor, orada sadece siyah hüküm sürüyor ve beyaz ve kırmızı ek olarak hareket ediyor.