Spotify Logo

Spotify Logo
Spotify Logosu PNG

Spotify, ses akışına ücretsiz erişim sağlayan bir multimedya web hizmetidir. Yasal olarak müzik, podcast ve sesli kitapları mobil cihazınıza indirmeden dinlemenizi sağlar. Hizmet, İnternet iş adamları Daniel Georg Ek ve Martin Lorentzon tarafından icat edildi. Spotify’ı başlatmak için işlerini bıraktılar ve Martin hisselerini TradeDoubler’a bile sattı. İlk başta meraklılar büyük kayıplar yaşadılar, ancak daha sonra telif ücretlerinin maliyetini dengelemek için bazı işlevlerden para kazanmaya karar verdiler.

Anlam ve Tarihçe

Spotify Logo Tarih
Spotify Logosunun Hikayesi

Spotify Technology S.A. 2006 yılında kuruldu. Hizmeti hızla popüler hale geldi ve 2008 yılında birçok Avrupa ülkesinde hizmete girdi. Ardından, gelecekte birkaç yeniden tasarımdan geçirilen ve modern bir görünüm kazanan bir logo aldı.

2008 — 2013

Spotify Logo 2008-2013

İlk amblem yuvarlatılmış köşeleri olan yeşil bir kareydi. Alt yarıda ‘o’ ile ‘Spotify’ kelimeleri vardı. «O» harfinin üzerinde Wi-Fi simgesine benzer üç yay şeklinde çizgi vardı.

2013 — 2015

Spotify Logo 2013-2015

Tasarımcılar 2013 yılında büyük kareyi kaldırdılar ve aynı zamanda «Spotify» kelimesinin yazı tipini ve rengini değiştirdiler. Siyah bir palet ve standart bir sans serif yazı tipi seçtiler. Üç eğri şerit şeklindeki sembol kaldı: beyaz yapıldı ve gradyanlı yeşil bir daireye yerleştirildi.

2015 — günümüz

Spotify Logo 2015-şimdi

Logonun geliştiricileri, neon renk sunumuyla yeni bir yeşil tonu seçtiler. Hem kelime hem de gradyanın kaybolduğu daire için ana kelime haline geldi.

Amblem

Spotify Amblem

Spotify’ın ilk logosunda sıçrayan bir «o» vardı Sonraki versiyonlarda, bu harfin sadece bir ipucu kaldı: sağ tarafta üç kemerli çizgi içeren büyük bir daire.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Spotify

Modern logo, Gotham’a benzer bir sans-serif yazı tipi kullanır. Harfler çok sıkı, özellikle birbirine bağlı «f» ve «y». Ana renk neon yeşili, ikincil renk beyazdır.