Sprint Logo

Sprint Logo

Sprint, merkezi Overland Park’ta bulunan bir iletişim şirketidir. T-Mobile US Corporation tarafından satın alındığında Nisan 2020’de bağımsız bir kuruluş olarak var olmaktan çıktı. Sprint markası 2 Ağustos’ta sona erdi ve tüm kablosuz ve kablolu hizmetler T-Mobile tarafından devralındı.

Başarısız yönetim kararları bunun sorumlusu. İlk olarak, 2004’te Nextel ile birleşme. Anlaşılan o ki, Sprint’in ağı Nextel mobil cihazlar için uygun değildi. İkinci neden, WiMax teknolojisini kullanarak 4G’nin sağlanmasıdır, diğer operatörler ise LTE standardını seçmiştir.

Anlam ve tarih

Sprint Logo Tarih

Kaybolan telekomünikasyon şirketinin, demiryolları boyunca uzanan bir telgraf teliyle başlayan zengin bir geçmişi var. «Sprint» kelimesi, sistem adının ilk harflerinden türetilmiştir: Güney Pasifik Demiryolu Dahili Ağ Telekomünikasyon.

Birkaç on yıl sonra, firma uzun mesafeli telefon hizmetleri sağlamaya başladı ve 1992’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kablosuz iletişim alanında tekel haline geldi. Daha sonra yüksek profilli reklam kampanyası ve iyi düşünülmüş kimliği sayesinde ünlü oldu.

1991 yılına kadar Sprint farklı isimler altında var oldu ve her seferinde yeni bir logosu vardı. Soyadı — Sprint Corporation — 2012 yılında SoftBank holding hisselerinin% 80’ini satın aldığında ortaya çıktı. O zamana kadar şirket Sprint Nextel Corporation olarak biliniyordu. Nextel Communications ile başarısız bir birleşmenin ardından 2005 yılında bu ismi aldı. Aynı zamanda, siyah bir yazı ve kanat şeklinde beş sarı şerit içeren logo kabul edildi.

1972 — 1987

United Telephone System Logo 1972-1987

1986 — 1991

U.S. Sprint Logo 1986-1991

1991 — 2005

Sprint Logo 1991-2005

2005 — 2020

Sprint Logo 2005-2020

Amblem

Sprint Amblem

Telekom firması geçmişte kalmış ve yerini T-Mobile’a bırakmış olsa da, eski müşterileri 2005 yılında kabul edilen birleşik markayı hala hatırlıyorlar. Zarif kelime «Sprint» ve yumuşak kıvrımlı soyutlama, şirketin kablolu ve kablosuz hizmetler sağlama kolaylığını gösterdi. milyonlarca tüketici.

Çizim herhangi bir özel anlam yükü taşımıyordu. Ana görevi, olumlu çağrışımlar düzeyinde halkın güvenini oluşturmaktı. Bu nedenle, beş sivri uçlu şerit, özgürlüğü, yüceliği ve sınırların yokluğunu simgeleyen kanattaki tüylere benziyordu. Logo, şube girişlerinde tabela olarak kullanılmış ve kurumsal kimliği vurgulamak için çalışanların üniformalarını süslemiştir.

Sprint markası T-Mobile ABD tarafından dahil edilip kaldırıldıktan sonra, amblemi de sona erdi. Ancak telekomünikasyon şirketinin geçmişinin bir hatırlatıcısı olarak tarihe geçti ve başarılı bir kimliğin güzel bir örneği oldu.

Yazı tipi ve renkler

Logo Sprint

İsmi anlamlı kılmak için tasarımcılar Sans Semi Bold yazı tipini kullandılar. Bu yazı tipi Hollandalı tipograf Lucas de Groot tarafından icat edildi. Renkler açısından, amblem, siyah ve sarı (# FFDD05) paleti ile tek tiptir. Seçilen renk kombinasyonu, Nextel Communications ile birleştiğinde 2005 yılında Sprint’in kimliğinin bir parçası oldu.