Square Logo

Square Logo

2009’da Square, elektronik parayla malların ödemesini kolaylaştıran bir teknoloji şirketi olan ABD ödeme ve finansal hizmetler pazarına girdi. Yaratıcılarından biri, Twitter CEO’su Jack Dorsey’di. Arkadaşı Jim McKelvey’in bir inşaat malzemeleri anlaşmasını tamamlamasına yardımcı olmak için özel bir kart okuyucu buldu. Başarıdan ilham alan arkadaşlar ekip oluşturdu ve mobil ödeme terminalleri üreten küçük bir başlangıç ​​kurdu. Zamanla şirket, küçük işletmelere hizmet verecek şekilde büyümüştür.

Tarih

Square Logo Tarih

Her iki Square logosu da — eski ve yeni — Kare Okuyucunun kare şekli ile ilişkili sembolik adı yansıtır. Firmanın ödemeleri kabul eden ilk ürünüydü. Herhangi bir akıllı telefonun ses jakına bağlanır, karttan bilgi okur ve analog verileri uygulamaya iletir.

2009 — 2011

Square Logo 2009-2011

İlk amblemin yaratıcıları, görevi karmaşıklaştırmamaya karar verdiler ve belli belirsiz bir kart okuyucuya benzeyen bir figür tasvir ettiler. Ancak bunun sıradan bir kare değil, bir küp — her bir tarafı kare olan normal bir altıgen olduğuna dikkat etmek önemlidir. Genellikle altı yüzlüler üç boyutludur, ancak tasarımcılar 2D versiyonlarını sunmuşlardır. Kaburga eksikliğinden dolayı düz görünüyor. Hayal gücü ile tamamlanırlar, bu nedenle hacimselliğin görsel etkisi yalnızca çağrışımlar düzeyinde gerçekleşir.

Geometrik şeklin ana kısmı yeşil renklidir. Ön kenarda, içinde yeşil bir mini kare bulunan büyük beyaz bir kare öne çıkıyor. Bazı köşeler yuvarlatılmıştır, bu da onları daha az sert yapar.

2011 — günümüz

Square Logo 2011-şimdi

2011 yılında logo nihayet hacmini yitirdi ve iki boyutlu hale geldi. Geliştiriciler, biri diğerinin içinde olmak üzere üç eşmerkezli kare bıraktı. Renk ve boyut olarak değişirler: en büyük dörtgen gri, ortadaki beyaz ve en küçüğü de gridir. Aynı geometrik desen, ancak yeşil ve beyaz bir palette, ilk Kare amblemindeki küp yüzlerden birini süsledi.

Çok bileşenli figürün sağında, finans ve ödeme hizmetleri sunan bir şirketin adı yer alır. Kelime, minimalist konsepte uyan bir sans-serif yazı tipi kullandı.

Amblem

Square Amblem

Tasarımcılar Kare Okuyucuyu üst üste bindirilmiş üç kare olarak tasvir ettiler. Bu vizyon çok şematikti — gerçekte cihaz biraz farklı görünüyordu. Ancak şirketin sahipleri, soyutlamanın mükemmel bir kurumsal sembol haline geleceğini düşünüyorlardı, çünkü basit, akılda kalıcı ve her ölçekte iyi görünüyor.

Yazı tipi ve renkler

Logo Square

Yuvarlak sans serif harfler, üç karenin yuvarlatılmış köşeleri ile birleştirilir. Bu, geometrik logonun başka bir tezahürüdür. Seçilen yazı tipi belirsiz bir şekilde Rutan Regular ve Seconda Soft Light’a benziyor, ancak çok az ortak noktaları var çünkü tasarımcılar özel bir yazı tipi geliştirdiler.

İlk amblem yeşil ve beyazdı. İkincisi, palet iki rengi de birleştirse de, ona kıyasla daha soluk. Arka plan ve orta kare öncekiyle aynı beyazdır ve ana unsurlar açık gri renktedir.