Star Wars Logo

Star Wars Logo

Star Wars, filmleri, çizgi filmleri, video oyunlarını, çizgi romanları, kitapları ve Jedi ile ilgili diğer uzay opera ürünlerini kapsayan popüler bir medya franchise’ıdır. Star Wars evreninin temeli, bir macera filmleri döngüsü olarak kabul edilir: 9 ana bölüm ve 2 ek bölüm. Bunlardan ilki 1977’de yayınlandı. Ancak ondan önce senaryoya dayalı bir kitap yayınlandı, çünkü 20th Century Fox film uyarlamasının başarısından şüphe etti ve yeniliğin popüler olup olmayacağını önceden öğrenmeye karar verdi.

Anlam ve tarih

Star Wars Logo Tarih

Star Wars medya franchise’ı birkaç on yıldır ortalıkta. Yeni çağa uyacak şekilde gelişti ve logo da onunla birlikte değişti. Sonuçta, 20. yüzyılın ortalarında talep edilenler artık geçerli değil. Tasarımcılar aynı zamanda uzay operasıyla ilişkilendirilen ikonik stili korumaya çalıştı.

1976 (ön sürüm)

Amblemin tarihi, film yönetmeni ve senarist George Lucas’ın Jedi’nin efsanevi bilim kurgu destanını yaratmaya karar vermesiyle 1970’lerin ikinci yarısında başladı. İlk filmin prodüksiyona başladıktan sonra, konsept sanatçısı Ralph McQuarrie’nin ekibi ilk Star Wars tabelasını tasarlamaya başladı.

Birçok farklı seçenek sundular. Bunlardan biri stilize harflerle yazılmış «YILDIZ SAVAŞLARI» ifadesidir. Sağ taraftaki düzleştirilmiş «R» ve sıra dışı «W» özellikle belirgindi. Bu sürüm ana logonun prototipi oldu.

1977

Star Wars Logo 1977

1977’de tipograf Dan Perri, logonun oluşturulmasında yer aldı. Ayrıca logo animasyonu fikrini de önerdi: STAR WARS’ın izleyiciden açık alana, ufka doğru hareketi. Tasarımın yazarı cesur bir yazı tipi seçti ve kelimeleri fantastik bir destan konseptine uymayan parlak sarı yaptı. Belki de bu yüzden arka plana çok sayıda yıldız içeren siyah bir arka plan eklenmiştir (filmin adı posterde bu şekilde görünmüştür).

Yazıt bir koni şeklindeydi. Dan Perri bunu 1939 Union Pacific uzun metrajlı filminin açılış jeneriğinden ödünç aldı.Bu versiyon, özellikle Star Wars Episode IV: A New Hope’un ilk posterinde olmak üzere tanıtım materyallerinde kullanıldı. Asla filme girmedi.

1977 — günümüz

Star Wars Logo 1977-şimdi

Destanın tüm bölümlerinin jeneriğinde görünen logo, sanatçı Suzy Rice tarafından yaratıldı. Başlangıçta broşürün kapağının yanı sıra ambalaj ve promosyon malzemelerinin süslenmesi amaçlanmıştı. George Lucas, onu geliştirmek için Seiniger Advertising ile iletişime geçti. Tasarımcılar projeyle pek ilgilenmiyorlardı ve sadece Suzy genç bir uzman olarak planın uygulanmasına hevesle başladı.

Lucas’ın temel gerekliliği, amblemin olabildiğince «faşist» ve korkutucu olmasıydı. Sanatçı bu fikri büyük bir çizim tahtası, papirüs kağıdı ve basit bir kalem kullanarak hayata geçirdi. Görevi broşür için bir logo yapmak olduğu için boyutuna göre yönlendirildi.

En-boy oranı açısından, kapak Suzy’ye bir projeksiyon ekranını hatırlattı, bu yüzden «STAR WARS» yazısı üzerinde çalışırken, bitmiş sonucun film ekranında nasıl görüneceğini düşündü. Ancak tasarımcı, logosunun aslında filmin jeneriğine yerleştirilmesini beklemiyordu. Yönetmenler, Dan Perri’nin versiyonunu, animasyon biçiminde okumak zor olduğu için hurdaya çıkardılar.

Amblem

Star Wars Amblem

Mevcut logo, Suzy Rice’ın özenli çalışmasının bir sonucudur. Sanatçı bunu yaratırken 1930’ların politik sanat eserlerinin yeniden üretimlerini inceledi, çünkü o dönemde faşizm devlet sisteminin biçimlerinden biri olarak ortaya çıkmaya başladı. Ayrıca Art Deco stiline odaklandı ve büyütülmüş Helvetica Black yazı tipini referans olarak kullandı.

İlk versiyon şöyle çıktı: iki satırlık «STAR WARS» yazısı beyaz çizgilerle özetlenmiştir. Ardından film yapımcısı Joe Johnston, amblemi biraz değiştirerek ana hatları parlak sarı hale getirdi.

Yazı tipi ve renkler

Star Wars Logo

Harflerin alışılmadık tasarımı, logonun en önemli göstergesidir. George Walton Lucas, tasarımcıyı izleyiciyi korkutacak «faşist» bir şey bulmaya davet etti.

Projede çalışmaya başlamadan kısa bir süre önce Suzy Rice, Joseph Goebbels’in Almanya’daki tüm harf ve tabelaları nasıl standartlaştırmak istediğini anlatan Alman tipi tasarım üzerine bir kitap okudu. Özellikle bunun için, Helvetica’nın «öncülü» olan katı bir tip oluşturuldu.

Elbette, Helvetica Black’in yazarı bu tür dernekler hakkında düşünmedi ve faşizmden uzaktı, ancak yazısı görsel olarak Joseph Goebbels’in emriyle tasarlanan yazı tipine benziyordu. Bu nedenle, iki kez düşünmeden, Suzy Rice amblemde Helvetica Black’in değiştirilmiş bir versiyonunu ekledi.

Harflerin geleneksel rengi beyazla birlikte sarıdır. Tek renkli siyah beyaz seçenekleri de vardır.