Starbucks Logo

Starbucks Logo
Starbucks Logosu PNG

Dünyada en çok tanınan ve görsel olarak sıra dışı olanlardan biri, küresel bir kahve evleri ağına sahip bir kahve şirketi olan Starbucks’ın logosu, bugün 76 ülkede 30 binden fazla var. Orijinal amblemin başarısının ve görünümünün hikayesi çok ilginç.

Anlam ve Tarihçe

Starbucks Logo Tarih
Starbucks Logosunun Hikayesi

Ticari marka, 1971 yılında üç arkadaş tarafından kuruldu — yazar Gordon Bowker, tarih öğretmeni Zev Siegl ve İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin. Tanıdıkları Alfred Peet, arkadaşlarına kahve çekirdeği kavurmanın yeni bir yolunu öğretti ve kendi kafelerini yapma fikrini aldılar. Gençler her biri 1.350 dolar oluşturdular, 5.000 dolarlık kredi aldılar ve bu para için Seattle’daki (Washington eyaleti) Shchuchye pazarında mülkler kiraladılar. Starbucks Coffee Tea Spices 30 Eylül’de açıldı ve inanılmaz aroması müşterileri cezbetti. Tabelada ayrıca çıplak bir büstü ve iki kuyruklu mitolojik bir deniz kızı vardı.

Kurum, deniz kenarındaki setin hemen üzerinde bulunuyordu ve gençler, şirketin adı ve ambleminde deniz temasını oynamaya karar verdiler. Starbucks adını Herman Melville’in Moby-Dick’inden ödünç aldılar. Orada ahab arkadaşı, sert kahveye çok düşkün olan Starback takma adını taşıyordu. Sesli ve akılda kalıcı kelime biraz değiştirildi, bu da ona anlam kattı — Yıldız (yıldız) ve dolar (dolar).

Orijinal amblem fikri, sanatçı Terry Heckler tarafından genç girişimcilere önerildi. Navigasyon üzerine 10’dan fazla tarihi kitap okudu ve iki kuyruklu bir deniz kızı — La Sirena’yı tasvir eden bir çizim yapmayı teklif etti. Bu gravürü İskandinav destanlarına örnek olarak 1500 tarihli bir kitapta buldu. İlk logonun yazarı tasarımcı D. Darden’dir.

1971 — 1987

Starbucks Logo 1971-1987

1971’de oluşturulan ilk logo, bir gravürü doğru bir şekilde kopyaladı: Başında bir taç bulunan, iki kuyruğunu elleriyle tutan lüks bir büstü olan çıplak bir Siren. Resim, daha büyük bir eşmerkezli daire içinde bulunan bir daireye yerleştirilir. Starbucks’ın adı üstteki çerçevede, altta Taze Kavrulmuş Kahve yazıyor. Beyaz resim, koyu kavrulmuş kahve zemin üzerine yerleştirildi.

1987 — 1992

Starbucks Logo 1987-1992

Amblem 1987’de değiştirildi. Seattle’ın Püriten vatandaşlarının şiddetli öfkesi nedeniyle Siren’in imajı daha stilize edildi. O zamana kadar, Starbucks kahve dağıtımı için büyük bir kafe zincirine, markalı karton bardaklara ve logolu arabalara sahipti. Şehir yetkilileri, küçük çocukların deniz divasının çıplak göğsünü gördüklerine dair şikayetler almaya başladı. Sahipler toplumu kızdırmamaya karar verdi, bu yüzden deniz kızı daha mütevazı hale getirildi, baştan çıkarıcı büstü dalgalı saçlarla kaplıydı. Baştaki taç gittikçe daha net hale geldi ve ortasına beş köşeli bir yıldız yerleştirildi. İçteki daire neredeyse siyah kaldı, dış kısım yeşile döndü. Starbucks adı daha büyütüldü, yalnızca altta Kahve kelimesi yıldızlarla ayrılmıştı.

1992 — 2011

Starbucks Logo 1992-2011

1992’de müreffeh kahvehanelerin sahipleri, toplumun baskısı altında amblemin tasarımını yeniden değiştirmeye zorlandı — muhafazakar saygın vatandaşlar, bir deniz kızının çıplak göbeğinden utandı. Bu basit ve radikal bir şekilde yapıldı — Sirena’nın alt kısmı kesildi, resmin geri kalanı genişletildi.

2011 — günümüz

Starbucks Logo 2011-şimdi

2011 yılında, marka tüm dünyada tanınır hale geldi ve şirketin yönetimi, gereksiz tasarım öğelerini kaldırmanın mümkün olduğu sonucuna vardı — tüm dış çemberi yazıtlarla azalttılar ve yeşil bir arka plan üzerinde sadece güzel bir deniz kızı kaldı. Bu tür değişiklikler, mekanın doğasını ve ekolojisini korumak için tasarımın basitleştirilmesi ve logo üzerindeki boya miktarı olan ECO-logo’nun mevcut trendinde de yapıldı.

Amblem

Starbucks Amblem

Bu logo ile ilgili başka ilginç bir özellik daha var. Komplo teorilerinin hayranları, ticari markada birçok garip işaret gördü. 1971 amblemindeki denizkızı, Kraliçe Esther’e çok benziyor, bu da şirketin sahiplerinin Siyonist olduğu anlamına geliyor. Görüntü ters çevrilirse, o zaman resim şeytanın sembolü olarak kabul edilen bir keçi başı gibi görünecektir. Taçtaki beş köşeli yıldız Şeytani pentagramdır.

Basında bu tahminler uzun süre abartıldı. Bir yandan bu, Sirena’nın çıplak sandığı gibi, ek ücretsiz reklamdı, diğer yandan şirket başarılı bir şekilde büyürken itibarını riske atmak istemedim. Bu nedenle eski görüntünün daha güzel ve sade bir resimle değiştirilmesine karar verildi.

Logo seçimine alışılmadık yaklaşım, ürün kalitesi ve zincir kahve dükkanları fikri ile birlikte küresel başarının üç ana itici gücünden biri haline geldi.

Bugünün yeni logosu, modernitenin Amerikan toplumunun gelenekleri ve değerleriyle bağlantısını simgeliyor. Yeşil ve minimalizm, şirketin çevreyi korumayı amaçlayan ekolojik yönüne bir övgüdür.

Eski logo, başından beri kahve dükkanlarının hızla artan popülaritesinde önemli bir rol oynadı. Alışılmadık resim dikkat çekti, insanların Starbucks ürünleriyle ilgilenmesini sağladı. Şimdi bu logonun yaratılış tarihi, akıllı pazarlama oyunu ile görsel bilgi sunum dilinin başarılı bir kombinasyonunun bir örneği olarak tasarım okullarında inceleniyor.

Yazı Tipi ve Renkler

Klasik Freight Sans yazı tipi, şirketin adını ürün ambalajı ve dokümantasyonuna yazmak için kullanılır, tüm harfler net, okunaklı, sans serifler ve kalın detaylardır.

Modern logonun ana renk düzeni, onaltılık kodu olan yeşilin tonlarından biridir: # 00704A, Pantone renk sisteminde 3425C ile işaretlenmiştir. İsim için beyaz (onaltılık: #FFFFFF) ve siyah (onaltılık: # 000000) renkler kullanılmıştır.