Starz Logo

Starz Logo

Starz, geniş kapsama alanına sahip bir Amerikan kablo ve uydu televizyon ağıdır. Girişimci John J. Sie tarafından Şubat 1994’te kuruldu ve başlangıçta Encore olarak adlandırıldı. Şimdi spor etkinlikleri, farklı yıllardan filmler, haberler, eğlence şovları, çocuk programları, mizah ve çok daha fazlasını yayınlayan birçok yan kuruluş TV hizmetiyle en büyük yayın hizmetidir. Esasen bir şube şirketidir ve Lions Gate Entertainment’a aittir. Merkez ofisi Meridian, Colorado’da bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Starz Logo Tarih

02/01/1994 tarihinde kendi logosu ile yeni bir ağın açılışı tam olarak 20.00’de gerçekleşti. İlk çıkışını iki yıl önce yayınlanan iki melodramla yaptı — «The Crying Game» ve «Scent of a Woman». Başlangıçta hizmet, TCI ve John Malone tarafından kontrol edilen Liberty Media arasında bir ortak girişim olarak faaliyet gösterdi.

Unutulmamalıdır ki kanal, kimliğe yansıyan konulara ve ilgi alanlarına göre birçok ek şubeyle birlikte çok ağlı bir kanal olarak düşünülmüştür. Geliştirme sürecinde, tek bir adı benimseyen çok sayıda yan kuruluş ortaya çıktı. 1996’da Starz, yaklaşık 3 milyon abone tarafından izlendi. Ancak buna rağmen, faaliyete geçtiği ilk yıllarda ücretli televizyon hizmeti büyük kayıplara uğradı ve logo değişikliğiyle defalarca yeniden yapılandırıldı.

Sonuç olarak, 1998 baharının sonunda, abone bazında 7,5 milyondan fazla hane uydu veya kablolu televizyona abone oldu. Kanalın yeniden düzenlenmesinin her önemli aşamasına, dört tane sahip olduğu logoların yeniden tasarımı eşlik etti.

1994 — 2005

İlk logo iki bölümden oluşuyordu: televizyon hizmetinin adını içeren bir metin ve kanalın adını görselleştiren elle çizilmiş bir simge. Yeni ağın şöhretini vurgulamak için geliştiriciler, keskin köşeleri ve düz çizgileri olan orantısız bir şekilde uzatılmış alışılmadık bir yazı tipi kullandılar. Bu nedenle harfler stilize yıldız ışınlarına benziyordu.

Akan tek sembol «S» idi, ama aynı zamanda daha çok kıvrımlı bir şeride benziyordu. Büyük harfli «Starz» kelimesinin sonunda bir ünlem işareti vardı. Yazıtın üstünde bir çift yıldız vardı: siyah üzerine beyaz, bu da koyu bir arka plana hafif bir siluetin oyulmuş olduğu izlenimini veriyordu.

2005 — 2008

Mart 2005’in sonunda, ana hizmetin birkaç şubesi vardı ve bireyselliğini belirtmek için ana kanal logosunu değiştirdi. PMcD Design ve Landor Associates tarafından geliştirilmiştir. Üç vuruşta uygulanan elle çizilmiş bir yıldız önerdiler: Latince «V» harfi, matematiksel işaret «>» ve çapraz çizgi şeklinde. Yazarlar ayrıca uzatılmış köşeli karakterler yerine yuvarlak Helvetica Bold yazı tipini kullanarak yeni bir yazı stili seçtiler. Bu versiyonda, «starz» kelimesi küçük harfle yazılmıştır.

2008 — 2016

Başka bir yeniden tasarım, logoya önemli değişiklikler getirdi. Şimdi yıldız beşle değil, adından geçen dört ışınla birlikteydi. Troyka Design Group temsilcileri onu «starz» kelimesine — «a» ve «r» harflerinin arasına yerleştirdiler. Sonuç olarak, yazıttaki tüm karakterler alışılmadık görünüyordu: «t» üst çubuğun sol tarafı eksikti, «a» iki kısma bölündü, «r» nin alt kısmı üst kısımdan ayrıldı ve » z «eğik hale geldi. Harfler arasında neredeyse hiç boşluk yoktu, bu yüzden bazıları birkaç noktada birleşti.

2016 — günümüz

Mevcut logo da Troika Design Group tarafından tasarlanmıştır. Yıldızı çıkardı, geriye sadece «starz» kelimesini bıraktı. Bunun nedeni, ağın yeniden markalaşması ve yeni bir isim — Starz Encore almasıdır. Ayrıca yazarlar, yazıtları geniş bir girintiyle ince, iyi okunabilir hale getirerek büyük harflere döndürdüler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Starz logosu, öncelikle TV hizmetinin adının sunum tarzını etkileyen birkaç büyük dönüşüm geçirdi. İlk ve son seçenek ince büyük harflere, ikinci ve üçüncü seçenek büyük küçük harflere sahiptir. Grafik bölümü yalnızca mevcut logoda yoktur ve diğer tüm durumlarda çeşitli şekillerde oynatılır. Böylece yıldız, çift siyah-beyaz bir siluet, çizgi benzeri bir desen ve yazıtın içinden görünen ışınlar şeklindeydi.

İlk amblem, Fonts Inc. tarafından grotesk stilize edilmiş Zingende Bold Typodermic ile yazılmıştır. İkinci sürüm, FontSite Inc. tarafından Foundation Sans Black’i yansıtan Helvetica Bold yazı tipini içerir. Logo artık ticari Noyh Geometric Heavy (Typesketchbook tarafından) yakınında tırtıklı bir yazı tipi kullanıyor.

Ancak renk paleti sabittir: Her zaman tek renkli kaldı ve beyaz zemin üzerine siyah harflerden oluştu. Bunun tek istisnası, logonun ikinci versiyonundaki mavi yıldızdır.