Stranger Things Logo

Stranger Things Logo
Stranger Things Logosu PNG

The Stranger Things logosu, aynı adı taşıyan dünyanın en popüler bilim kurgu serilerinin “Çok Garip Şeyler” (başka bir isim “Gizemli Olaylar”) anlamına gelen resmi ticari markasıdır.

Anlam ve Tarihçe

Stranger Things Logo Tarih
Stranger Things Logosunun Hikayesi

Serinin ilk sezonu 2016 yılında akış hizmeti Netflix fikri üzerine başlatıldı. Senaristler Matt ve Ross Duffers kardeşlerdi. Arsa, yirminci yüzyılın 80’lerinde bir taşra kasabasının yaşamına dayanmaktadır.

Sakinlerin sessiz ölçülen yaşamı, 12 yaşındaki bir erkeğin gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla heyecanlandı, bundan sonra kasabada çeşitli mistik olaylar başladı. Çocuğun ortadan kayboluşunu araştıran yerel şerif, garip bir sırrı ortaya çıkarır … Planı daha fazla hatırlamayalım — dizi internette izlenebilir, televizyon dizisinin 4 mevsimi zaten yayınlandı. Ancak logosunun hikayesi çok ilginç.

2016

Stranger Things season 1 Logo 2016

Bilim kurgu dizisinin ilk sezonunun logosu bir metin ifadesine dayanmaktadır. Grafikler hariç tutulur çünkü vurgu sadece başlıktadır ve olayların tuhaflığını vurgular. Geçen yüzyılın 80’lerinin hayali, korku ve stil atmosferini iletmek için yönetmenler ITC Benguiat yazı tipini seçti. Kelimeler iki katman halinde düzenlenmiştir: üstteki “Stranger”, alttaki “Things”. Dahası, ifadenin ilk kısmı çift çubukla vurgulanır. Harflerin kendileri kontur: içi boş ve içi dolu, kenarları düz bir çizgi ile daire içine alınmış. “S” ve “R” diğer karakterlerden çok daha büyük.

2017

Stranger Things season 2 Logo 2017

İkinci sezon ilk olarak karşılık gelen «2» sayısı ile belirtilir. Tamamen boyanmış ve serinin «yarı saydam» adının arkasına yerleştirilmiştir. Tasavvuf atmosferi, “Stranger Things” ifadesini saran kırmızı bir sisle destekleniyor.

2019

Stranger Things season 3 Logo 2019

Üçüncü sezonun piyasaya sürülmesiyle birlikte yeni bir amblem ortaya çıktı. Uğursuz arsaları vurgulamak için, tasarımcılar kırmızı bir sınır bırakarak kelimeleri siyaha boyadılar. 3 sayısı gradyan: koyu kenarlı koyu kırmızı. Yazma stili aynı: ITC Benguiat serif yazı tipi ve büyük harf, “Stranger” kelimesinin ilk ve son harfine vurgu yaparak. Ayrıca, bu yıl logo üzerindeki çizgiler sağlamlaştı.

2021

Stranger Things season 4 Logo 2021

Dördüncü sezon ciddi değişiklikler getirmedi, ancak şimdi rakam ön plana çıktı ve serinin adı arka planı olarak hizmet ediyor. Olanların mistisizmi, ince kırmızı kenarlıklı gri harflerle vurgulanır.

Amblem

Stranger Things Amblem

Serinin yaratıcıları Duffers kardeşler, logonun oluşturulmasında yer aldı ve sanat yönetmeni Jacob Boghosian’ın başkanlığını yaptığı yaratıcı tasarım şirketi Imaginary Forces da yer aldı.

Filmin konusu 80’lerde gerçekleştiğinden, Boğosyan o yılların pop kültürünü ve o zamanın kült yazarlarının ve yönetmenlerinin çalışmalarını başlattı — Stephen King, George Lucas, Stephen Spielberg, John Carpenter. Filmleri için bir poster koleksiyonu ve müzik albümleri, kitaplar, reklam broşürleri için kapaklar topladı ve serinin adının 20 varyasyonunu oluşturdu.

Uzun bir tartışmadan sonra üreticiler, ayarlanmış konturlarla ITC Benguiat yazı tipini seçtiler. Sadece posterler için değil, aynı zamanda seri ekran koruyucuların yanı sıra başlık reklamları için de kullanıldı.

ITC Benguiat yazı tipi, tipograf Ed Benguiat tarafından modern tarzda mektup yazma tarzına dayanarak oluşturuldu — çok dekoratif, güzel, okunabilir, orijinal seriflerle. Aynı yıl, kendisine karşı olmasına rağmen, patentli ve mucidin adı verildi.

Netflix temsilcisine göre Michelle Dougherty, Stephen King’in eserlerinin tasarımını, “Uzaylıların” uyarlanmasını ve 80’lerin popüler kültürünü birleştirerek o günlerin atmosferini başkalarına benzemeyen bu yazı tipidir.

ITC Benguiat yazı tipinin düzeltilmesi, rafine edilmiş ancak solda bir uzantısı olan ilk «S» ve «T» harflerini değiştirmek ve ayrıca seriflerin şeklini değiştirmekti. Diğer bazı mektuplar da küçük değişiklikler yaptı. Tasarımcılar tasarım için bir tasarım geliştirdi: üst kelimenin üstünde ve yanında, altındaki boş yerlerde bir şerit.

Bazı uzmanlar, başlıktaki kelimelerin tasarımını biraz uzattı ve kelimeleri daha kompakt hale getirmenin daha iyi olduğunu düşündü, ancak Netflix sahipleri bunu çok başarılı olarak düşündü ve soru kapatıldı.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Stranger Thing

Renk şeması her sezon için değişti. İlk başta beyaz zemin üzerine kırmızı harflerdi, sonra siyaha döndü. Geçen sezon, mektuplar kaldırıldı ve yazıt 80’lerde dükkanların ve otellerin neon tabelalarına benzeyen sadece anahattı bıraktı.

The Stranger Things logosu, birçok insanın fikirlerinin hiçbir şeyin eklenmesi veya çıkarılması gereken kusursuz bir sonuç verdiği, tasarımdaki başarılı ekip çalışmasının en çarpıcı örneklerinden biridir — her şey yerinde.