Stripe Logo

Stripe Logo

Stripe, ödeme işleme, e-ticaret yazılımı oluşturma ve dağıtma, web sitesi koruması ve İnternet üzerinden çeşitli para işlemleri için mobil uygulamalarla uğraşan uluslararası bir finans ve teknoloji kuruluşudur. 2010 yılında İrlanda’dan iki kardeş girişimci — John ve Patrick Collison tarafından kuruldu. İlk başta, merkez ofis Palo Alto şehrinde bulunuyordu ve daha sonra 2012’de San Francisco, California’ya devredildi.

Anlam ve tarih

Başlangıçın ilk adı / dev / payments’dir. Asıl isim bir süre sonra ortaya çıktı ve kurumsal kimliğin temeli oldu. Şirketin başlangıcı oldukça başarılıydı, çünkü hemen bir yıl sonra yatırımlardan önemli bir pay aldı — iki milyon ABD doları. Bunlar, Mayıs 2011’de finansal piyasanın yeni gelenini destekleme riskini almış olan Sequoia Capital, Peter Thiel ve Andreessen Horowitz’den geldi.

Beta modunda üç aylık testin ardından Stripe resmen başlatıldı ve o yılın Eylül ayında aktif olarak çalışmaya başladı. 2013 baharında, hizmet, metin tabanlı bir etkileşim ve görev yönetimi programı olan Kickoff uygulamasını satın aldı. Üç yıllık varlığının ardından, profesyonel portföyü, girişimleri kaydettirmek için özel bir yardım olan Atlas platformuyla genişletildi.

2018 yılında tüzel kişilere ve kişilere internet üzerinden ödeme alma imkânı sunan şirket, Visa ve Mastercard kredi kartlarının çıkarılmasına yönelik bir hizmet düzenledi. Buna paralel olarak, dolandırıcılık faaliyetleriyle mücadele etmek için bir işlevsellik yarattı. Radar olarak adlandırıldı.

API destekli finansal hizmet her yıl profesyonel olarak büyümüştür. Aşamalı araçları, karmaşık işlemlerle basitleştirilmiş etkileşimi ve genişletilmiş hizmetleri tanıttı. Cephaneliği, Stripe odaklı fiziksel kredi kartı okuyucuları sunan bir hizmet olan Terminal adlı bir perakende satış mağazasını bile içeriyor.

Sonuç olarak, uzmanlaşmış yapı ülke sınırlarının ötesine genişledi. Şu anda Avustralya, Kanada, Japonya, İsviçre, Romanya, Norveç, Zelanda, Meksika, Malta, İngiltere ve diğerleri dahil olmak üzere birçok ülkede hizmet vermektedir. Bu, logosunun tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından geniş çapta güvendiği anlamına gelir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Karmaşık yapı minimalist bir logoya sahiptir. Kimliğe bu yaklaşım kasıtlı olarak seçildi. Bu, en zor olanın bile basitleşebileceğini göstermenin bir yoludur. Logo, şirketin adına dayanmaktadır. Tek satırda bulunur ve küçük harfle yazılır. Harflerin bazıları, diğerlerinden farklı olmalarını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, «t» üst çubuğun sol yarısından yoksundur, bu da onu bitişik «r» ye çok benzer kılar. «P» de bacağın alt kısmı eğik kesilir. «İ» harfinin üstündeki noktanın yerini, sağ köşesi yukarı doğru uzatılan ve onu uçan bir bayrak gibi gösteren bir kare almıştır.

Geliştiriciler, harflerin elle çizilmiş bir tasarımını önerdiler, bu nedenle böyle bir yazı tipinin tam analogları yoktur. Semboller çoğunlukla Sans Serif kategorisinden kesilmiş, bireyseldir. Almanya’dan bir tasarımcı olan Ole Schaefer tarafından 2000 yılında yaratılan grotesk bir versiyon olan FF Fago Black’i anımsatıyorlar. Çizginin imza paleti yalnızca bir renkten oluşur — açık mor (# 6773e6).