Supreme Logo

Supreme Logo
Supreme Logosu PNG

Yüce marka 1994’te ortaya çıktı. İlk başta Manhattan’ın merkezinde küçük bir paten dükkanıydı. Sonra sokak stilini tanıtan bir mağaza ağı haline geldi ve moda şirketleri, tasarımcılar, sanatçılar, moda fotoğrafçıları, kaykaycılar ve ünlülerle çalışmaya başladı. Böylece üretici kendi nişini işgal etti ve gençlik kültürünü bir kılavuz olarak seçti.

Anlam ve Tarihçe

Supreme Logo Tarih
Supreme Logosunun Hikayesi

Yüce Kutu olarak bilinen ünlü kırmızı ve beyaz logo, yüksek statü sembolü haline geldi. Amblem 1994 yılında ilk markalı giyim mağazasının hizmete girmesiyle oluşturuldu. Mağaza Spitfire, Shorty’ler ve Zoo York ürünlerinde uzmanlaştı, ancak girişimciler kendi markalarını yaratmayı düşünmeye başladı.

İşletme sahiplerinden James Jebbia, bir t-shirt’de bir paten mağazasının açılışını kendi baskısıyla işaretlemek istedi. O zaman seyirciler ilk önce Yüce logosunu gördüler. Doğru, o anda James bile bu yazının yakında popüler olacağından şüphelenmedi.

İkonik logo, görünüşünü bir grafik tasarımcıya Barbara Kruger hakkında bir kitap ödünç veren bir arkadaşı olan James Jebbia’ya borçludur. ABD’den kavramsal bir sanatçı olan Barbara, akut sosyal konulardaki olağandışı kolajlarıyla ünlendi. Futura’nın Yüce marka adına ilham veren kırmızı çerçevedeki beyaz metni ilk olarak 1981’de Genel Adres sergisinde sunuldu.

Ancak fikrin yazarı, bireysel tarzının çalınması nedeniyle hiç üzülmedi. Ona göre, fikri mülkiyet mevcut değildir: bu sadece kurumsal kontrolün bir yoludur. Aynı nedenden dolayı sanatçı mahkemeye gitmedi.

Yüce, benzer bir tasarım seçen başka bir firma ile yasal bir savaşa başladı. Married To The Mobor markasının, Supreme Bitch etiketini şapka ve tişörtlerde kullandığından 10.000.000 dolar geri ödemesini istedi. Barbara Kruger ise, aptalca bir saçmalık olanı aradı ve onun da telif hakkı ihlaliyle suçlanmasını beklediğini söyledi.

2017 yılında şirket, kısa Crop Fields’deki skandal logosunu ölümsüzleştirdi. Özellikle bunun için Circlemakers grubundan California markalarından birinde Yüce marka adını tasvir etmesini istedi.

Amblem

Supreme Amblem

İlk bakışta “Yüce” kelimesinin özel bir şey olmadığı anlaşılıyor: dekoratif unsurları olmayan olağan beyaz harfler kırmızı dikdörtgenin içinde yer alıyor. Ancak bu tam olarak Kruger’in tanınabilir el yazısının bir parçası.

Logo, kürtajı desteklemek için posterde kullanılan orijinal kolaj stilini korur. Yaratıcı geleneklerine bağlı kalarak, sanatçı siyah beyaz bir fotoğrafta «Vücudunuz bir savaş alanıdır» ifadesini tasvir etti. Giyim üreticisi, beyaz yazıtın kırmızı bir arka plan üzerinde ne kadar sıra dışı göründüğünü fark etti ve kavramsal bir tasarım ödünç almaya karar verdi.

Ancak, bazen Yüce denemeye karar verir. Siyah beyaz tek renkli veya daha cesur adımların bir parçası olarak renk paletindeki değişiklikler olabilir. Örneğin, 2011’de Japonya’daki deprem ve tsunami sonrasında, BOGO logolu bir dizi tişört ortaya çıktı ve 2017’de şirket, geç sokak moda uzmanı Gary Warnett onuruna ticari markanın tasarımını kısa bir süre değiştirdi.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Supreme

Ünlü kırmızı ve beyaz Supreme Box logosu Futura Heavy Oblique yazı tipini kullanmaktadır. Paul Renner tarafından 1927 yılında Bauer Tipi Dökümhane dökümhanesi için tasarlanmıştır. Daireler ve dikdörtgenler dahil basit geometrik şekillerden esinlenerek grotesktir. Kalın harfler sağa eğimli italik olarak yazılmıştır. Seriflerin yokluğu, yuvarlak elemanların yumuşak kıvrımları ile telafi edilir.