Tampa Bay Rays Logo

Tampa Bay Rays Logo
Tampa Bay Rays Logosu PNG

Tampa Bay Rays, merkezi St. Petersburg, Florida’da bulunan oldukça genç bir profesyonel beyzbol takımıdır. Franchise, Major League Baseball’un Amerikan Ligi Doğu bölümünde yarışıyor.

1960’ların başından beri, yetkililer, St. Petersburg’da MBL’de oynamak için kendi beyzbol takımını bulmaya çalıştılar. St.Petersburg Times yayıncısı Jack Lake’in, St.Petersburg’u sezon dışı bir antrenman bölgesinden büyük lig şehrine dönüştürmesi gerekiyordu.

1980’lerde ve 1990’larda yerel yetkililer, Minnesota Twins, San Francisco Giants, Chicago White Sox, Texas Rangers ve Seattle Mariners gibi büyük bir lig beyzbol takımı elde etmek için milyonlarca başarısız girişimde bulundu. Tampa ya da St. Petersburg’a taşındıktan sonra onlara hem önemli bir ücret hem de daha iyi eğitim koşulları teklif edildi. Ancak anlaşma olmadı. Kubbeli bir stadyum olan Tropicana Field, bir büyük lig kulübünü cezbetmek için 1990 yılında St.Petersburg’da inşa edildi.

Tampa Bay Rays franchise’ı 1998’de kuruldu. Tropicana Field, ilk sezonundan beri takımın evi oldu. Sürekli kayıplar, oynadıkları ilk on yıla damgasını vurdu: Doğu bölümünde ilk üçe girmeyi başardıkları 2002 yılına kadar sezonları son sırada tamamladılar.

Başlangıçta takıma kıkırdaklı balıklara atıfta bulunan Tampa Bay Devil Rays adı verildi, ancak 2007 sezonundan sonra kulüp sahibi Stuart Sternberg takımın adını «Devil Rays» den «Tampa Bay Rays» olarak değiştirdi. «Aslar», «Haydutlar», «Toplar», «Dükler», «Çizgiler» ve Sternberg’in kişisel favorisi «Dokuz» gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç isim vardı. Yeni ad, bir manta ışınının uzun boynuz şeklindeki kuyruğundan ziyade bir güneş ışığı patlamasına atıfta bulundu. Yeni takım renk şeması lacivert, Columbia mavisi ve bir miktar altın içeriyordu.

2008’de adını ve logosunu değiştirdikten sonra, Tampa Bay Rays kazanan sezonunu açtı. 2008’de Amerikan Ligi Doğu liginde kazandılar ve Boston Red Sox’u yenerek franchise tarihindeki ilk World Series’e girdiler. Ne yazık ki Philadelphia Phillies’e kaybettiler. O zamandan beri Rays 2010, 2011 ve 2013’te World Series’de oynadı. Boston Red Sox ve New York Yankees, Tampa Bay Rays’in başlıca rakipleridir.

Anlam ve Tarihçe

Tampa Bay Rays Logo Tarih
Tampa Bay Rays Logosunun Hikayesi

Beyzbol serisinin (1998’de ortaya çıkan) kısa tarihinde dört logo var. İçeriklerine göre 2008 öncesi ve sonrası olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Bu kesin sınıflandırma, 2000 yılının sonunda yeniden tasarıma tabi tutulan bireysel sembollerin stilinden kaynaklanıyor. Daha önce metin ve grafikleri birleştirdiyse, o zaman sadece sözlü kısım baskın hale geldi.

1998 — 2000

Tampa Bay Devil Rays Logo 1998-2000

İlk takımın adı Tampa Bay Devil Rays olduğundan, ilk logo sola doğru yüzen bir şeytan ışınına sahipken, «Devil Rays» yazısı aşağıda ve «Tampa Bay» yazısı kuyruğun düz uzunluğunun üzerinde yer alıyordu. Bunun arkasında gökkuşağı gradyanı taşıyan bir oval vardı.

2001 — 2007

Tampa Bay Devil Rays Logo 2001-2007

2001 yılında, Tampa Bay Rays logosu benzer bir logo ile değiştirildi, ancak görünüş olarak çok daha sert. Kara şeytan ışını hala aynı yöne gidiyordu. Üstelik artık «Tampa Bay» yazıtının altındaydı. Oval de mevcuttu, ama aynı zamanda önceki gökkuşağı gradyanından mavi ve yeşile dönüştü. «Devil Rays» yazısı logodan kaldırıldı.

2008 — 2018

Tampa Bay Rays Logo 2008-2018

2008’de Tampa Bay Rays, isim değişikliği nedeniyle yeni bir logoya ihtiyaç duydu. Böylece şeytan ışını aşamalı olarak kaldırıldı. Onun yerine, şimdi merkezi konumda olan lacivert yazılmış «Işınlar» ın «R» kısmında bir güneş patlaması vardı. «R» harfinin uzun kuyruğu suların sembolüdür. Tampa Bay Rays amblemi mavi çizgili beyaz bir beyzbol elması gibi görünüyordu. Lacivert renk derin suları temsil ederken, parlak mavi Florida’nın gökyüzünü ifade eder. Güneş patlaması, güneşli Florida anlamına gelir.

2019 — günümüz

Tampa Bay Rays Logo 2019-şimdi

Kısa süre önce Tampa Bay Rays logolarında küçük bir değişiklik daha yaptı. Modern versiyon 2019’da kabul edildi. “Rays” kelimesinin arka planı olarak kullanılan beyzbol sahasının ortadan kalktığı önceki versiyona dayanıyor. Güncellenen sürümde, geliştiriciler yazıyı artırarak diğer her şeyi değiştirmeden bıraktı.

Daha önce olduğu gibi, «R» ters çevrilmiş bir yay veya dalga tepesi şeklinde uzatılmış bir bacakla tasvir edilmiştir. «A» ya bağlanır ve alt çentik «Y» ye ulaşır. Tüm öğelerin sağ tarafında bir tür gölge oluşturan ve bir 3B efekt oluşturan çift kenarlık vardır. Büyük harfin üst yarısı, değişen uzunluklarda yedi keskin ışınla parlayan bir yıldızdır.

Amblem

Tampa Bay Rays Amblem

Kulübün farklı bir adı olduğu için ilk logo modern versiyonlardan kökten farklıydı. İlk iki seçenek, büyük bir vatoz olan deniz şeytanının görüntüsünü içeriyordu. Üzerinde ikinci logoda «TAMPA BAY» yazan ve buna ek olarak ilkinde «ŞEYTAN RAYI» yazan, çapraz olarak yerleştirilmiş bir ovali geçti.

Kalan iki amblem, yeniden markalamanın bir sonucu olarak takımın marka işaretini içerir. İlk başta, «Işınlar» kelimesi elmas şeklindeki bir arka plan üzerindeydi — tüm çizgiler ve kaideleri olan bir beyzbol stadyumu. Daha sonra tasarımcılar logoyu mevcut medyada görünecek şekilde sadeleştirdiler.

Yazı Tipi ve Renkler

Tampa Bay Rays Logo

Tampa Bay Rays logosu, Hermecito A SC’yi anımsatan bir kulaklık kullanıyormuş gibi görünüyor. Bu, tasarımcı Ari Rafaeli tarafından tasarlanan ve ARTypes tarafından yayınlanan bir serif yazı tipidir. Tüm harfler büyük harfle yazılır, ancak birincisinin boyutu yine de farklıdır ve diğerlerinden çok daha büyüktür. Yazıtın lezzeti, dalgaları temsil eden uzun bacak “R” üzerindedir.

Logonun renk paleti de su temasıyla ilgilidir. Açık mavi ile birleşen koyu mavi, okyanusu simgeliyor ve beyzbol kulübünün adını yansıtıyor. Sarı, Florida’nın sıcak güneşini ve sıcak kumlarını iletirken, beyaz bir arka plan görevi görür ve ek kontrast sağlar.