Target Logo

Target Logo

Westminster Presbiteryen Kilisesi Minneapolis’teki Nicollet Caddesi’nde yakılmasaydı Target markası asla ortaya çıkmayabilirdi. Yangından yedi yıl sonra, Amerikalı işadamı George Draper Dayton, altı katlı ilk Goodfellows Kuru Mallar mağazasını inşa etmek için araziyi satın aldı. Ticaret tesisinin adı 1903’te Dayton Dry Goods Company olarak değiştirildi ve 1960’larda. Hedef olarak tanındı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük perakendecilerden biridir ve marketten iPhone’lara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Anlam ve tarih

Target Logo Tarih

1960 yılında Dayton Company yöneticileri, aile büyük mağaza zincirine çeşitlilik katmak için birkaç indirim mağazası açmak istedi. Ancak ondan önce sıfırdan yeni bir marka yaratmaya ve logoya kadar tüm nüansları düşünmeye karar verdiler.

Konsept, o zamanki Pazarlama Direktörü Stewart K. Widdess tarafından geliştirildi. Ekibinin iki yüz isim seçeneği vardı. En avantajlı varyant onlara «Hedef» gibi geldi — mağazanın hedefe vurma ve toplumun hangi mallara ihtiyacı olduğunu tahmin etme arzusunu simgeleyen bir kelime. Aynı zamanda ünlü kırmızı ve beyaz logonun temelini oluşturdu.

1962 — 1968

Target Logo 1962-1968

1 Mayıs 1962’de Target mağazası resmen açıldı. Alıcılar, altı eşmerkezli daireli bir tabela ile karşılandı. Renkleri değişiyordu: Ortadaki dahil üç daire beyazdı ve üç daire (birbiri ardına) kırmızıydı. Ortada siyah italik «Hedef» yatay metin vardı.

Stewart K. Widdess önderliğindeki tasarım ekibi tarafından oluşturulan ilk marka logosuydu. Marka adını adla ilişkilendirmek için hedefin ana unsurunu — Bullseye’i yaptılar.

1968 — günümüz

Target Logo 1968-şimdi

1960’ların sonunda. Hedef mağazalar ülke çapında görünmeye başladı. Genişlemeyle eşzamanlı olarak şirket, logosunu iki halkayla çevrili kırmızı bir daireye basitleştirerek değiştirdi: beyaz ve kırmızı. Yazıt kayboldu, bu yüzden sembol daha evrensel hale geldi. 1969’da Shop at Target’ın açılışı için özel olarak tasarlanmış bir reklam afişinde kullanıldığı için hatırlanıyor: Ünlü hedef sallanan bir küpeye benziyordu.

1968 — 1974

Target Logo 1968-1974

1968’de, tasarımcılar renkli daireleri sağdaki «Hedef» kelimesine uyacak şekilde küçülttüler. Siyah çerçeveli beyaz eğik harflerle yazılmıştır. Helvetica sans-serif yazı tipi, işaret kelimesine bir özlülük ve etkileyicilik kazandırdı.

1974 — 2004

Target Logo 1974-2004

1970’lerin ortalarında. stil değişti. Harfler düz, siyah ve cesur hale geldi. Büyük harfli logo, 2004 yılına kadar bazı tabela ve promosyon malzemelerinde yer aldı.

2001 — 2006

Target Logo 2001-2006

Başka bir yeniden tasarımdan sonra, «Hedef» kelimesi aşağı taşındı ve Bullseye — yukarı taşındı. Yeni versiyonda tüm harfler küçük ve kırmızıdır.

2004 — 2016

Target Logo 2004-2016

Tasarımcılar klasik bir görünüm için harfleri büyük harfe dönüştürdüler. Kırmızı renk kaldı.

2016 — günümüz

Target Logo 2016-şimdi

2016 yılında, küçük harflerin kullanıldığı 2001-2006 logosu iade edildi. Ekim ayında ana akım haline geldi ve bugün hala kullanılıyor, kelime işareti olmayan bir versiyonla değiştiriliyor.

Amblem

Target Amblem

Bir ankete göre Amerikalı tüketicilerin% 96’sından fazlası ikonik kırmızı ve beyaz hedefi Target ile ilişkilendiriyor. Bu, marka sahipleri tarafından yürütülen yüksek profilli bir reklam kampanyası sayesinde başarıldı. 1999’da gerçek bir Bullseye ortaya çıktı — Arielle adında bir boğa güreşi. Pazarlamacılar, köpeğin sol gözünü, tam olarak perakendecinin amblemine benzeyen üç eş merkezli daire ile dekore etmeye karar verdiler.

Müşteriler, logonun sade tasarımını ve minimalizmini her zaman sevmişlerdir. Mükemmel simetri onu uyumlu hale getirir: tüm taraflar şekil, renk ve boyut olarak eşleşir. Kırmızı ve beyaz rondel yalnızca olumlu çağrışımlar uyandırır çünkü hedefi sembolize eder — kararlılık ve başarının somutlaşmışı.

Yazı tipi ve renkler

Target Logo

«Hedef» kelimesi 1968’den beri Bold alt ailesinden Helvetica Neue’ye benzer bir yazı tipinde yazılmıştır. Alman Heidelberger Druckmaschinen AG’ye aittir ve yalnızca ücretli olarak dağıtılır.

Renk şeması da ara sıra siyah harflerin kullanılması dışında neredeyse hiç değişmedi. Şimdi tüm elementler kırmızı ve beyaz. Dahası, Bullseye’ın renk değişiminde farklılık gösteren iki versiyonu vardır. Arka plan kırmızı olduğunda, iki beyaz daireli bir amblem önemlidir. Sık sık Target alışveriş merkezlerinin tabelalarında görünür.

Kırmızı (gölge # CC0000) ve beyaz birbirini dengeler. İlk renk enerjiyi ve tutkuyu, ikincisi ise zarafeti ve stili simgeliyor. Klasik kontrastları, alıcıların dikkatini çekmek için tasarlanmıştır.