Telegram Logo

Telegram Logo

Telegram uygulaması, metin, ses ve video mesajlarını anında alıp vermek için tasarlanmıştır. Dahası, kullanıcılar birbirlerine herhangi bir formatta dosya gönderebilir, ücretsiz görüşme yapabilir, botlar oluşturabilir, mikrobloglar yürütebilir, fotoğrafları düzenleyebilir ve messenger’ı bir medya içeriği deposu olarak kullanabilir. Çapraz platform hizmeti tüm işletim sistemleri için uygundur.

Anlam ve tarih

Telegram Logo Tarih

Rus girişimci Pavel Durov, Telegram’ı 2013’te yarattı, ancak fikir ona iki yıl önce, dairesinin kapısında özel kuvvetler dururken geldi. İşte o zaman, kimsenin izleyemeyeceği güvenli bir iletişim yöntemine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anladı.

Başlangıçta haberci, Digital Fortress şirketinin bir projesiydi. MTProto kriptografik protokolü üzerinde bir tür deney haline geldi: geliştiriciler, şifrelemenin ağır yüklere dayanıp dayanamayacağını test etmek istediler. O sırada medya Telegram’ı WhatsApp ile karşılaştırdı ve kullanıcılar söz verilen 200.000 doları alabilmek için uygulamada hatalar aradılar.

O zaman bile, mesajlaşma sisteminin bir simge yerine kullanılan kendi beyaz ve mavi logosu vardı. Ve Pavel Durov bunu değiştirmek için acele etmedi, çünkü dairenin içindeki kağıt uçak bir tür Telegram’ın arama kartı haline geldi. Tek yeniden tasarım, minimalizm moda olduğunda grafikleri basitleştirmekti.

2013 — günümüz

İlk amblem, karmaşık geometrik şekillerden oluşur. Öğelerin geri kalanının içinde bulunduğu büyük bir mavi daireye dayanmaktadır. Ortada yuvarlak uçlu beyaz ok şeklinde bir üçgen var. Altta kıvrımlı sivri bir açık gri şerit ile ikiye bölünmüştür. Kat yerinin tam köşesinde küçük gri bir üçgen var. Çokgenler kağıt uçağı oluşturur ve daire arka plan olarak kullanılır.

2019 — günümüz

2019 yılında logonun ikinci versiyonu çıktı. Tasarımcılar geometrik şekillerin sayısını azaltarak bunlardan sadece ikisini bıraktı: açık mavi bir daire ve uçağın kanatlarını temsil eden beyaz bir ok şeklindeki eleman. Gri çokgenler kayboldu — artık üçgeni iki simetrik parçaya bölen uzun şeridin yerinde bir çentik kaldı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Her iki Telegram amblemi — hem eski hem de yeni — program simgesi yerine kullanılır ve kullanıcıların isteği üzerine ayarlarda değişiklik yapılır. Ayrıca belgelerde, promosyon malzemelerinde ve hediyelik eşyalarda da bulunurlar, çünkü şirket yeniden tasarımdan sonra bile eski sembolünü terk etmedi. İkinci versiyon, birincisinden çok daha ilkel görünüyor: hacim, içinde kayboldu, çünkü uçak daha da soyut hale geldi. Bu minimalizm, son zamanlarda grafik tasarımda görsel bir sadeleştirmenin olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır. Ve bu sadece Telegram için değil, aynı zamanda diğer markalar için de geçerlidir — Ikea’dan Apple’a.

Bir uçan uçağın görüntüsü, elçinin her iki ambleminde de mevcuttur. Mesajların iletilme hızı ile ilişkili bir dinamiğe sahiptir. Aynı zamanda insanlar arasındaki iletişimin bir sembolüdür — sadece bir araç olarak değil, aynı zamanda bir nottan katlanmış bir kağıt uçak olarak da.

Şirketin logo çalışmasına tipografları dahil etmesi gerekmedi, çünkü içinde tek bir kelime yok. Tasarımcılar, görüntünün tam teşekküllü bir simge haline getirilebilmesi için grafik bileşenine odaklandı.

Renkler, tescilli Telegram paletinde yansıtılır: beyaz ve mavinin bir kombinasyonu. Daire, Zengin Elektrik Mavisi’nin (# 0088CC) gölgesine boyanmıştır, böylece ışık düzlemi arka planında açıkça görülebilir.