Telekom Logo

Telekom Logo

Telekom (tam adı Deutsche Telekom veya DT) Almanya’da bulunan bir telekomünikasyon hizmetidir. Ocak 1995’te Alman devlet posta servisi Deutsche Bundespost’un özelleştirilmesinden sonra ortaya çıktı. Şirket, önde gelen bir sabit ve mobil operatör, geniş bant İnternet, dijital TV ve BT hizmet sağlayıcısı haline geldi. Bugün, merkezi Bonn’da bulunan, Avrupa’nın en büyük uzman hizmet sağlayıcısıdır.

Anlam ve tarih

Telekom Logo Tarih

Ülkenin telekomünikasyon pazarını modernize etmek ve ilgili alanlarda en son teknolojilere hakim olmak için hükümet, eski devlet yapısı olan Deutsche Bundespost’un özelleştirilmesini onayladı. Şu anda (Nisan 2020 için özet), devlet hisselerin yüzde 14,5’ine ve yüzde 17,4’üne — devlet bankası KfW’ye sahip.

Bu hizmet, ortaya çıktığı andan günümüze kadar dünya pazarında lider pozisyonlara uzun bir yol kat etti. Kariyeri, uzun bir süre boyunca düzenli olarak gerçekleşen bir birleşmelerin tarihidir. Ülke sınırlarının çok ötesine geçmiş ve yabancı ülkelerde hizmet vermektedir. Çoğunlukla — Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Polonya, ABD, Makedonya, Slovakya ve Romanya’da. Bunu doğrudan değil, birkaçına sahip olduğu yan kuruluşları aracılığıyla yapıyor.

Bu yaklaşım, şirketin telekomünikasyon pazarında geniş bir şekilde tanınmasını sağlamıştır. Ve amblemi, kaliteli hizmetin alameti farikası haline gelmiştir. Toplamda, hizmetin tarihinde yedi logo var, ancak mevcut görüntünün öncüsü olan bir tane daha vardı. İlk logonun yapısını takip etti ve 1989’dan 1992’ye kadar kullanımdaydı. Deutsche Bundespost’un kişisel simgesiydi.

1992 — 1995

Profil pazarında bağımsız bir yapı haline gelen şirket, önce posta hizmetinden miras kalan, bir öncekini neredeyse aynen tekrarlayan bir amblem kullandı. Logo, sol ve sağ okları olan bir korna tasvir etmektedir. Hizmet kapsamının ölçeğini gösterirler ve karmaşık bir adamı temsil ederler: bir kafa yerine, eller yerine bir müzik aleti bobini vardır — oklar ve bacaklar yerine — bir boynuz bandı.

Sağda, her bir harfi gri bir kare ile ayrılan pembe «Telekom» kelimesi var. Posta iletişiminin sembolü olan korna melodisinin müzik notasyonunun grafik bir yorumudur. Ses markası, müzisyenler Chris McHale ve Joe Barone’nin desteğiyle yaratılan Interbrand Zintzmeyer & Lux stüdyosu tarafından yaratıldı. Daha sonra klasik serif yazı tipinde «Mobilfunk» kelimesi geliyor.

1995 — 1996

Bir yıl boyunca şirket yönetimi, tasarımcıların modernize ettiği logoyu «Mobilfunk» yazısı yerine «DeTeMobil» kelimesini kullanarak değiştirdi. Bu, esasen Deutsche Telekom Mobilfunk’un ana hizmet adının kısaltılmış bir versiyonudur. Kareleri tuttular, ancak yedi yerine sadece dört tane kullandılar ve onları serifli büyük bir «T» ile tamamladılar. Metin bölümü sol üstte, grafik bölümü sağ altta.

1996 — 2002

1996’dan başlayarak, telekomünikasyon operatörü DT, yan kuruluşlarını ek bir «T» ile isimlerle belirlemeye başladı. Sonuç, T-Mobil ve kelimeleri ayıran altı minyatür kareyle güncellenmiş logosu.

2002 — 2010

Bu dönemdeki değişiklikler, yalnızca hizmetin «T-Mobil» in Almanca kısaltılmış sürümünden «T-Mobile» ın İngilizce sürümüne yeniden adlandırılmasını etkiledi. Bunun nedeni, operatör-sağlayıcının yüksek bir uluslararası düzeye ulaşmış olmasıdır.

2010 — 2013

2010 yılında, başka bir yeniden markalama gerçekleşti: Alman hizmeti T-Mobile, bir yan kuruluş olan T-Home ile birleşti. Birleşme sonucunda Telekom markası ortaya çıktı. Bugün bu kelime tüm yerel departmanlarda bir eklenti olarak kullanılıyor. Örneğin, Hrvatski Telekom, Deutsche Telekom (ana şirket), Slovak Telekom ve benzerleri. Amblemin klasik yazım biçiminde tek bir «T» harfi vardır — uzun, ince, serifli. Sağında ve solunda on minyatür kareden oluşan yatay bir sıra vardır.

2013 — günümüz

Yeniden tasarım sırasında, geliştiriciler birkaç kareyi kaldırarak bunları dörde düşürdü: ikisi «T» başlığı altında ve ikisi de belli bir mesafede sağda. Logonun rengi ve stili korunur — pembe fuşya ve klasik yazı tipi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Alman telekomünikasyon şirketinin görsel kimliğinin modernizasyonu, gelişimiyle eşzamanlı olarak gerçekleşti. Çok sayıda unsurdan oluşan bir yığınla başlayarak, amblem tüm gereksizleri attı ve özlü bir versiyona dönüştü. Şimdi, operatör-sağlayıcının hem konseptini hem de adını yansıtan grafiksel olarak doğru bir logo. Aynı zamanda bir hikaye de taşıyor, çünkü her kare postacıların bir zamanlar özel bir kornaya çaldıkları bir melodinin stilize edilmiş notaları. Dahası, «T» sadece şirket isminin ilk karakteri değil, aynı zamanda notlardan birinin değiştirilmesidir.

Telekomünikasyon Hizmeti orijinal yazı tipini korudu, bu nedenle amblemler tek «T» dahil olmak üzere Century Modern FS Book Condensed yazı tipini kullanıyor. Kurumsal palet de sabittir: logolarda fuşya (koyu pembe) ve siyah bulunur.