Telus Logo

Telus Logo

«Gelecek dosttur» sloganı Telus Communications Inc.’in vizyonunu yansıtıyor, çünkü bölümleri gelecek için çalışıyor ve bunun için modern teknolojileri kullanıyor. Özellikle şirketin yan markaları dijital sağlık, güvenlik, BT hizmetleri, İnternet, IPTV ve kablosuz telefon alanlarında temsil edilmektedir.

Anlam ve tarih

Telus Logo Tarih

Kanadalı telekomünikasyon firması Telus Communications, 1990 yılında kurulan Telus Corporation’ın bir parçasıdır. Her iki şirket de 1906’da kurulan ve Alberta eyaletine hizmet veren telefon sağlayıcısı Alberta Government Telephones ile başladı. Karargahı, Edmonton şehrindeki en yüksek gökdelende bulunuyordu.

1990 yılında, Alberta Devlet Telefonları temelinde Telus Communications kuruldu. Şirketin kamu sektöründen özel sektöre geçişini kolaylaştırmak için bu yeniden yapılanmaya ihtiyaç vardı. Özelleştirme, 1991’de eyalet hükümetinin AGT’deki son hisseyi de elinden almasıyla sona erdi. Sonraki yıllarda Telus değişmeye devam etti: önce Edmonton Telephones Corporation ile birleşti, bu da Ed Tel ve AGT ticari markalarının nihai olarak ortadan kalkmasına yol açtı ve ardından British Columbia Telefon Şirketi ile birleşti ve Telus Corporation’ın temelini attı. .

Mevcut Telus logosu, bu adı taşıyan tüm bölümlerde ortaktır. Danışmanlık, güvenlik, sağlık, bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon alanlarında markayı temsil eden geniş bir hizmet yelpazesiyle ilişkilendirilmiştir. Kelime işareti çok minimalist görünüyor, ancak sadeliği ile hatırlanıyor. Daha karmaşık bir unsurla tamamlanır: iki renkli bir monogram şeklinde bir grafik sembolü.

Logonun sol tarafı sadece ilk bakışta soyut görünüyor. Aslında bu, tüm Telus bölümlerinin tanımlanabildiği «T» ve «l» harflerinin oldukça anlamlı bir birleşimidir. Birçok şirket amblem olarak monogramları seçer, ancak bu tutma, dekorasyon için el yazısıyla yazılmış bir yazı tipini tercih eden birkaç şirketten biridir. Bu nedenle, küçük «l» harfi harfle aynı görünür — eğri bir şerit biçiminde.

Ancak büyük «T» harfinin tanınması çok daha zordur, çünkü dikey çizgi yerine köşegen bir döngü «l» kullanılır. Dahası, yatay çizgi uzun bir iğneye benziyor ve keskin kısmı harf içi boşluk «l» ‘den geçiyor ve her iki tarafta dengeliyor.

Orijinal monogram, hem ana şirketi hem de iştiraklerini ayırt eder. Bunun nedeni, Telus Communications’ın Telus Corporation holding grubu ve birçok markasıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olmasıdır. Bir yazı ile tamamlanan ortak bir sembol, kimliğin bütün seviyelerde bütünlüğünü gösterir. Alışılmadık tarz, telekomünikasyon şirketinin benzersizliğini ve hizmet pazarındaki önemini vurgular.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tipografi, tasarımın önemli bir yönüdür, bu nedenle Telus, temiz hatları sayesinde her boyutta iyi görüntülenen ve serif içermeyen net Helvetica Neue yazı tipini kullanır. Ancak logo üzerindeki yazı biraz farklı bir yazıya sahiptir: Yakınlaştırdığınızda «S» harfinin farklı olduğu fark edilir hale gelir. Aksine, Bitstream Vera Sans Bold veya DejaVu Sans Condensed Bold yazı tiplerinden benzer bir mektuba benzer.

Palet üç renk içerir. Beyaz (# 000000) her zamanki gibi arka plan görevi görür, monogramdan elle yazılmış «l» için açık yeşil (# 81cd23) ve «TELUS» yazısı için koyu mavi (# 273599) kullanılır ve çapraz çizgi logonun sol tarafına çizilmiş.