Thrasher Logo

Thrasher Logo

Thrasher, kült aylık kaykay dergisidir. Fausto Vitello ve Eric Swenson, 1981 yılında Independent Truck Company’nin periyodik reklamını yapmaya karar verdiklerinde tarihi başladı. Zamanla kendi web sitesini, bir çevrimiçi mağazayı, iç mekan kaykaylarını, müzik derlemelerini ve bir video koleksiyonunu satın aldı.

Anlam ve tarih

Thrasher Logo Tarih

İkonik logo Thrasher’ı bir moda markasına dönüştürdü. Ancak Banco yazı tipiyle ilgili bir dezavantajı da var. Bu yazı tipi, Natty Dread’in Bob Marley’in müzik bestelerini içeren albümünün kapağında göründüğünde 1974’te ana akım haline geldi. Zamanla, 1970’lerde olan Rastafaryan hareketi ve reggae tarzıyla ilişkilendirilmeye başlandı. kullanım kapsamını sınırladı.

Aylık Thrasher, Banco’ya yeni bir soluk getirdi. İlk başta, bir alt kültür olarak kaykay ve bir ilham kaynağı olarak esrar ile reggae kültürü arasında bağlantı kurdu. Biraz sonra, yazı tipi yeniden düşünüldü ve yalnızca kaykaycıların sembolü olarak algılanmaya başlandı.

Amblem

Thrasher Amblem

Kapakta başlık yerine dergi logosu kullanılmıştır. Bu, dıştaki harfler ortadakilerden daha uzun olduğu için bir kemer oluşturan stilize bir «THRASHER» yazıttır. Birkaç versiyonda mevcuttur ve en popüler olanı ateşli bir tasarımdır. Alevli kelime, yayının sadece ön sayfasını değil, aynı zamanda markalı tişörtler ve diğer birçok hediyelik eşyayı da süsledi.

Thrasher amblemi ana akım haline geldiğinde, kaykay alt kültürü ile orijinal bağlantısını kaybetti. Bir kaykayın üzerine hiç basmayan birçok ünlü ve insan, onu imajlarının bir parçası haline getirdi. Derginin yaratıcıları, moda kurbanları ile yüz yüze geldi, Vogue’u sert bir şekilde eleştirdi ve Thrasher tarzını düşüncesizce takip edenlerin çizgi filmlerini çizdi. Ancak yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldılar çünkü logo artık gerçek paten kültürüyle ilişkilendirilmedi ve statü sembolleri kategorisine girdi.

Yazı tipi ve renkler

Thrasher Logo

«THRASHER», 1951’de tipograf, grafik tasarımcı ve illüstratör Roger Excoffon tarafından geliştirilen Banco yazı tipindedir. Bu yazı tipi Fonderie Olive dökümhanesi tarafından kitapçılar, kasaplar ve diğer modası geçmiş yerler için metal harfler üretmek için kullanıldı. Sonra müzisyen Bob Marley, Thrasher dergisi sopayı alıp yazı tipini kendisi için alana kadar Banco’yu reggae stilinin bir parçası yaptı — ve daha sonra kısa bir süre için.

Klasik amblem sarı ve siyah bir paletle sunulur. Ateşli versiyon çok daha fazla renk içerir: sarı ve siyahın yanı sıra kırmızı ve turuncu tonları da içerir.