Tidal Logo

Tidal Logo

Tidal web hizmeti, müzik akışı pazarında önemli bir yere sahiptir. Binlerce klibe ve milyonlarca parçaya erişim sağlayarak kullanıcıların multimedya abonelikleri almalarına olanak tanır. Aynı zamanda, dinleyiciler iki hizmet paketinden birini seçebilirler: Ses kalitesinde farklılık gösteren Tidal HiFi veya Premium.

Anlam ve tarih

Tidal Logo Tarih

Çevrimiçi hizmet 2014’ün ikinci yarısında ortaya çıktı ve 2015’in başında, ana şirketi Aspiro ile birlikte Project Panther Bidco Ltd. bir mülk haline geldi. Garip bir şekilde böylesi bir küresel değişim Tidal logosuna hiç yansımadı. Yeni sahip, her şeyi olduğu gibi yeniden tasarlamamaya ve bırakmaya karar verdi, çünkü o zamana kadar müzik servisi zaten dünya çapında ün kazanmıştı. Coğrafi vatanı olan Norveç sınırlarının çok ötesinde popülerdi. Avrupa ve Kuzey Amerika’da biliniyordu.

Jay-Z takma adıyla tanınan Shawn Corey Carter, İnternet hizmetinin ana başkanı oldu. New Yorklu yapımcı ve rapçi, şöhret ve kar elde etmeyi amaçlayan birçok projeye liderlik etti. Aynı amaçla Aspiro ve Tidal markasını satın aldı. Kârlı bir satın alma işleminin ardından müzisyen, işin dışına değil içeriye odaklandı. Yönetimi altında, multimedya hizmeti, en büyük akışlı yayıncıların sıralamasında üçüncü sırada yer aldı.

Jay-Z tüm bunları marka kimliğini değiştirmeden başardı. Hizmetin işlevselliğini sadece biraz genişletti: müzik indirmelerini ödeme ve CD satın alma yeteneği ekledi. Ek olarak, rapçi, yüksek kaliteli HiFi kayıtları üretmek için MQA ile ortaklık kurdu.

2017’de telekomünikasyon şirketi Sprint, Tidal’ın üçte birini satın aldı. Ancak bu, logoyu hiçbir şekilde etkilemedi. Halen 2014’teki ile aynı görünüyor: elmas desenli basit siyah bir harf. Bu tasarım, teknoloji firması Aspiro’nun rehberliğinde icat edildi.

Tidal markasının ana unsurlarından biri, yukarıda gösterilen geometrik desendir. Dörtgenler kademeli. Ancak bu rastgele şekillerden oluşan bir koleksiyon değil, «T» harfidir. En azından tasarımcılar onu böyle gördü. Ortaya bir siyah eşkenar dörtgen yerleştirdiler ve üç tane daha alta, sağa ve sola. Çizim sadece multimedya hizmetinin adını desteklemekle kalmadı, aynı zamanda ilk ve son amblemi oldu.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logo oluşturucular tarafından kullanılan yazı tipi Keep Calm’a çok benzer. 1939’da bir propaganda posterinden alınmıştır. 2000 yılında, bir İngiliz mağaza sahibi posterin bir kopyasını buldu, ardından tipograflar yazının stilini fark ettiler ve Keep Calm yazı tipini buldular. Bir başka benzer yazı tipi Montserrat’dır. Montserrat şehir tabelasına dayanır ve ayrıntılardaki küçük farklılıklar dışında Sakin Tut ile aynıdır.

Logo tamamen siyah beyaz, ancak bu bir dezavantajdan çok bir avantaj. Tek renkli renk düzeni, Tidal’ın yüksek profilini ve minimalist tarzını vurgular.