Tide Logo

Tide Logo

Tide, çamaşırlar için bir dizi deterjandır. Şu anda, bu marka altında birkaç çeşit toz ve sıvı ürün üretilmektedir. Kurucusu, uluslararası Procter & Gamble şirketidir. Markayı 1946’da piyasaya sürdü.

Anlam ve tarih

Tide Logo Tarih

Başarılı logosu sayesinde dünya çapında beğeni toplayan hat, kimliğinde birçok değişikliğe sahip. Herkes için prototip görevi gören ilk logonun yazarı endüstriyel tasarımcı, mimar ve sanatçı Donald Deskey’dir. Grafik tasarım konusunda uzmanlaşan kendi ajansı bünyesinde çalıştı.

1946 — 1966

Tide Logo 1946-1966

Logonun yazarı sürece yenilikçi bir şekilde yaklaştığı ve olağan görsel işaretlerin kapsamını genişlettiği için ilk amblem reklam alanında bir sıçrama yaptı. Merkezden kenara uzanan geniş zıt dairelerle hedef gibi bir şey yaptı. Bazıları ürünle ilgili temel bilgilerle etiketlendi. «Elma» (ortadaki) koyu mavi «i» nin üstündeki noktaydı. Sonra, aralarında gradyan geçişli sarı ve kırmızı şeritlerin bir değişimi vardı.

Logo alanının üçte biri «Tide» kelimesi tarafından işgal edildi. Çapraz olarak yerleştirilmiş ve basılı işaretlerle yapılmıştır. Tasarımcı, «i» noktasının yanında yer açmak için «T» harfini inanılmaz derecede büyük yaptı: uzun bacak nedeniyle üst çubuk bitişik sembolü örtmüyor. Yazar, bu teknik sayesinde eşmerkezli dairelerle bir hedefin etkisini yaratabildi. Harfler ayrıca sağ tarafa hacim kazandıran hafif vuruşlarla desteklenmiştir.

1966 — 1996

Tide Logo 1966-1996

1966’da yönetim, «i» nin üstündeki noktanın artık «boğa gözü» olmadığı güncellenmiş bir sürümü onayladı. Geliştiriciler hedefin merkezini biraz değiştirdiler: karanlık bir daire yerine nötr bir beyaz nokta kullandılar. Genel olarak, birçok halkayı çıkarıp sadece iki tane bırakarak tasarımı kolaylaştırdılar — biri sarı ve biri kırmızı. Renk paleti de değiştirildi — çok daha parlak ve daha anlamlı hale geldi.

Yazıt da bazı değişikliklere uğradı. Büyük harf «T» nin kısaltılmış bir bacağı vardı, «i» noktayı azalttı, «d» iç boşluğu artırdı ve «e» bir öncekinden biraz daha büyük hale getirildi. Ek olarak, «d» ve «e» artık dikdörtgendir.

1996 — 2008

Tide Logo 1996-2008

Yeniden tasarımdan sonra, amblem daha doğru görünmeye başladı ve ilk versiyona daha yakındı. Tasarımcılar buna bir iç halka ekledi, böylece logo yine bir hedef şeklini aldı — sadece beyaz bir daire şeklinde bir merkezle. Ayrıca «i» nin üzerindeki noktayı da büyüttüler. Renk paleti pastel tonlara kaydırıldı, böylece renkler beyazla pudralanmış gibi soldu.

2008 — 2014

Tide Logo 2008-2014

Bu sürüm, hedefin etkisini artırmak için ek daireler sunar. Geliştiriciler, orta kısmı sarıya boyadı ve dış daire, gradyan geçişiyle ikiye bölündü — sarı ve beyaz. Halkaların geri kalanı aynı kaldı. Metinde de düzeltmeler yapıldı. Ayarlamalar, «T» ve «d» de hafifçe uzatılmış ve sivri uçlarla sonuçlandı. «Tide» kelimesi artık aynı koyu mavi renktedir.

2014 — günümüz

Tide Logo 2014-Еџimdi

Artık logo, rötuşlanmış bir renk paleti ile kullanılıyor — sessiz ve tozlu. Lacivert artık sadece mavidir ve çift dış halka düz renktedir (sarı). Kitabenin etrafında hala beyaz bir ayırma bordürü vardır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tide Amblem

Logo tasarımında marka sahipleri, mimar-sanatçı Donald Deskey’in en başından beri sunduğu konsepte her zaman bağlı kaldılar. Şimdiye kadar varyantı kazanıldı, bu nedenle orijinal ürünün lansmanının ellinci yıldönümü için kabul edilen amblem şu anda kullanımda. İlk versiyonunu yansıtıyor. Ayrıca Day-Glo paleti sektör tarihinde ilk kez Tide ambalaj üzerinde kullanıldı.

Metne grafiklerle aynı özen gösterilerek ürün fikrini de aynı şekilde yansıtır. Yazıtın stili birkaç kez değişti, ancak her zaman olağan çerçeve içinde kaldı. Ana vurgu, tasarımcıların uzattığı ve sonra kısalttığı büyük «T» üzerindedir. Harflerin geri kalanı küçüktür. Genel olarak, «Tide» kelimesi özel bir sans serif yazı tipindedir ve iki karakterde hafif sivri uçlara sahiptir. İmza renkleri sarı, kırmızı, beyaz ve mavidir.