TIM Logo

TIM Logo

TIM (Telecom Italia Mobile’ın kısaltması), Gruppo TIM veya Telecom Italia olarak da adlandırılır. Şirket, sabit ve mobil telefon, İnternet ve çeşitli DSL hizmetlerinin en büyük İtalyan sağlayıcısıdır. 1990 yılında birkaç devlet telekomünikasyon yapısının birleşmesi sonucu ortaya çıktı ve şu anda dünya çapında 114 milyon aboneyi kapsıyor. Şirketin Brezilya’da büyük bir şubesi ve İtalya’da Napoli, Milano ve Roma’da birkaç merkezi bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

TIM Logo Tarih

Telekomünikasyon operatörü, aralarında telefon hizmetlerinin eski tekeli olan Società Italiana per l’Esercizio Telefonico pA olan devlet endüstri kuruluşlarının birleşmesinden sonra profil pazarına girdi. Yeni firma hemen, kendisini rakiplerinden ayıran zengin bir deneyim ve kişisel bir kimlik kazandı.

Kısa ömrüne rağmen, TIM logosunu birkaç kez değiştirdi. Altı yeniden tasarım aşamasıyla sürekli olarak geliştirdi. Toplamda, değişiklikler küçük olduğu için neredeyse birbirini tekrarlayan yedi logosu var.

1990 — 1994

Orijinal logo, üçü kısa ve biri uzun olmak üzere dört kırmızı şeritten oluşuyordu. Bükülmüşler ve iki satırda bulunan şirketin adına indiler. Yukarıda büyük «Telekom», aşağıda — daha küçük olan «Italia Mobile» ifadesiydi. Çizgiler, herhangi bir engelin üstesinden gelebilecek sabit dalgaları sembolize ediyordu. Metin yazdırıldı, kesildi ve hafifçe sağa doğru eğildi.

1994 — 1998

Yeniden yapılanmanın ardından, telekomünikasyon operatörü yeni bir logo kabul etti. Küçük değişikliklerle eski logoya dayanıyordu. Tasarımcılar tüm şeritleri aynı uzunlukta yaptılar ve operatörün genişletilmiş adını kısaltılmış bir adla değiştirdiler. Kısaltma, biri diğerlerinden daha büyük olan (ilk «T») büyük harflerden oluşuyordu. Geliştiriciler, sembollerin rengini, yazı tipini ve eğimini aynı bıraktı.

1998 — 1999

1998’de yapılan bir değişiklik, logoya parlaklık kattı ve onu modern grafiklere yaklaştırdı. Bunun için yazarlar, kişisel işaretin eski yapısını koruyarak birkaç önemli adım attılar. «TIM» kısaltmasını aynı boyutta yaptılar, şeritlerin rengini artırdılar ve her iki tarafa da mavi bir oval eklediler. Beyaz harflerin ve kırmızı çizgilerin arka planı oldu.

1999 — 2004

Sonraki değişiklikler ana yazıyı etkiledi. Tasarımcılar aynı metin stilini korurken harfleri genişletti. Ek olarak, kesilmiş ovalin kenarlarının etrafındaki köşeleri düzelttiler ve şeritlerin genişliğini değiştirerek perspektifte konumlandırdılar — genişten (önden) dara (arka planda). Aynı zamanda elipsin kendisi de biraz daha genişledi.

2004 — 2016

2004 yılında, telekomünikasyon şirketi tarihinin en devrimci logosunu dört yerine üç stilize edilmiş dalgayla benimsedi. Kapsanan çalışma alanlarının sayısını belirtmişlerdir: sabit telefon, mobil ağ ve İnternet. Şeritler hala aynı uzunluktaydı ve aynı «sıçramalar» — keskin açılı çıkıntılar içeriyordu. Tasarımcılar «M» harfinde orta kısmı uzatarak bacak hizasına getirdiler.

2014 — 2016

Bu dönemde logonun 3 boyutlu bir versiyonu ortaya çıktı. Geliştiriciler hacim elde etmek için mevcut logoya gölgeler, vurgular ve vurgular eklediler: merkezden ne kadar uzaksa mavi renk o kadar koyu oldu. Bu gölge oyunu sayesinde, kişisel işaret dışbükey hale geldi ve modern bilgi taşıyıcıları için uygundu. Ancak tipografi değişmedi: yazıt hafif bir eğimle basılmış olarak kaldı.

2016 — günümüz

Mevcut sürüm tamamen yeniden tasarlanmış bir logodur. Her şeyden önce, tasarımcılar şeritleri düzeltti ve kenarlarından yuvarlattı. Ve sürekli olmayan bölümler şeklinde engellerin dalgalarla aşılmasını tasvir ettiler. Ayrıca, kırmızı çizgiler (bir uzun ve dört kısa), içinde beyaz renkli tek bir «T» nin açıkça görülebildiği bir negatif boşluk oluşturur. Simgenin sağında «TIM» kısaltması bulunur. Şimdi düz, uzatılmış ve ortadaki «M» kesiktir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Kişisel tanımlama markasının geçirdiği evrim önemsiz olsa da, bir telekomünikasyon operatörünün faaliyetlerindeki kilit aşamaları doğru bir şekilde yansıtır. Sonuç olarak, yapılan değişiklikler görsel olarak karmaşık ve çok yapılandırılmış bir sembolden, gereksiz hiçbir şeyin olmadığı basit ve minimalist olacak şekilde yapıldı. Artık her öğe marka için çalışıyor ve belirli bilgileri aktarıyor. Ve hatta negatif alan kullanılıyor.

Farklı zamanlarda, logoda farklı yazı tipleri hakim oldu. FontSite Inc. tarafından Urbano Black Italic ilk olarak seçildi. Bugün kullanılan yazı tipi, yuvarlatılmış dış köşeleri ile Caros Soft Extra Bold’u anımsatmaktadır. Geri kalan zaman, değiştirilmiş PCTL9600 Bold Italic, Ridley Grotesk Extra Bold Italic ve Vista Sans Black Italic kullanımdaydı.

Amblem paleti lacivert # 013889, koyu kırmızı # e50528 ve nötr beyazdan oluşur. Ayrıca yazıtlarda bazen siyah bulunur.