Timberland Logo

Timberland Logo
Timberland Logosu PNG

Timberland modaya uygun bir Amerikan markası olduğu gibi sokak, spor ve rahat tarzlarda ayakkabı ve kıyafet üreticisidir. 1952’de Massachusetts, Boston şehrinde göründü. Kurucusu Nathan Swartz. Bugün bu markanın adı tüm dünyada biliniyor.

Anlam ve Tarihçe

Timberland Logo Tarih
Timberland Logosunun Hikayesi

Orijinal şirket logosu, yayılan bir taç, karışık dalları ve güçlü bir gövdesi olan bir ağacı gösterir. Böyle bir görüntü, adı «ağaçlarla kaplı arazi» anlamına gelen üretici için oldukça doğaldır. Yani, etikette aktarılan sanatsal metafor, “Timberland” kelimesinin gerçek anlamıyla yakından bağlantılıdır.

Söylentilere göre, bu amblem bir bağlılık, asılmış Afrikalı-Amerikalı kölelere bir haraç. Kolektif bir imajı temsil eder ve üzerinde çalıştıkları ağaçları kişileştirir. Böyle bir varsayım Maya Angelou’nun şiirlerinden birinin satırları tarafından vurgulandı (muhtemelen).

Amblem

Timberland Amblem

Logo, genişleyen ve dolaşmış dalları olan bir ağacı gösterir. Taç bir daire içine yazılmıştır, bu yüzden üstte kesilmiş gibi görünüyor. Dallar çok kalın, sıkıca iç içe ve yarım daire oluşturur. Aynı kalınlık çizgileri ile yapılırlar. Gövde geniş, güçlü ve kısa, bu yüzden ağacın toprağa derinden gömüldüğü anlaşılıyor. Alt kısım (toprak), sadece dışbükey bir kenarla değil, aynı zamanda iki beyaz çizgi ile vurgulanan dalgalar halinde çizilir.

Markanın kariyerinin başlangıcında, markasının anlamı, 1999’un ilk yarısında internette yaygın olarak yayınlanan “Giysiler” veya “FUBU” şiirinde çarpıtılmış ve olumsuz olarak belirtilmiştir. Afro-Amerikan köklü bir şair olan şiir Maya Angelou’nun yazarının olduğu varsayılmıştır. Skandal bir çalışmada, bu ağaç linç benzeri olarak tanımlandı, sanki siyahlar yükselmiş gibi.

Böyle skandal bir söylenti, moda endüstrisinden ticaret ve imalat şirketinin sahiplerinin Ku Klux Klan’ın temsilcileri olmasından kaynaklanıyor. Şirket, kötü şöhretten kurtulmak için çok şey yaptı, ancak logoyu değiştirmedi. Bu modern versiyonda kaldı.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Timberland

Logonun metin kısmı için tasarımcı Eleisha Pechey tarafından geliştirilen Windsor SB XBold Condensed versiyonuna benzeyen bir kulaklık kullanılır. Düzleştirilmiş, bacaklarda aynı seriflerle küçük harfler («T» hariç). Amblemin renk paleti mümkün olduğunca basittir ve beyaz zemin üzerine siyah öğelerin birleşimidir.