Toblerone Logo

Toblerone Logo
Toblerone Logosu PNG

Toblerone, Kraft Foods Corporation tarafından yapılan bir çikolata şekerlemesinin adıdır. Hikayesi 1868’de Jean Tobler’in tatlı satmaya başlamasıyla başladı. Lezzetlere olan talebin arttığını gören dükkan sahibi, kendi çikolata fabrikasını açmaya karar verdi. Bu fikri 1899’da Bern’de Fabrique de Chocolat Berne Tobler & Cie’nin kurulmasıyla hayata geçirdi. Ve on yıl sonra, Toblerone menzilde göründü. Orijinal tarif kuzenleri Theodor Tobler ve Emil Baumann tarafından icat edildi.

Anlam ve Tarihçe

GToblerone Logo Tarih
GToblerone Logosunun Hikayesi

Üçgen çikolatanın ambalajında ​​logosu bulunur: karla kaplı Matterhorn dağ zirvesi ve kırmızı ‘TOBLERONE’ yazısı. Bu isim Tobler soyadından ve İtalyanca kavrulmuş fındık, yumurta akı, şeker ve baldan yapılan bir incelik anlamına gelen «torrone» kelimesinden türemiştir. Toblerone tatlılarında da benzer bir badem nugası bulunur. Marka ve görsel kimlik hakları Mondelez International Inc.’e aittir.

Amblem

Toblerone Amblem

Şekerleme ticari markası adını ve grafik öğesini içerir: beyaz ve sarı Alpi Pennine üst. Çoğu durumda, kelime görüntünün solundadır, ancak başlığın boyutunun küçültüldüğü ve görüntünün altına yerleştirildiği yatay bir versiyonu da vardır. Bu varyant ambalajın yanlarında bulunur.

Toblerone’daki her şeyin gizli bir anlamı vardır — çubuğun görünümünden amblem ve içinde kodlanmış sembollere kadar. Markanın konseptindeki en önemli şey bir üçgendir, çünkü çikolata boşuna tam olarak bu şekle sahip dilimlere bölünmez. Bilindiği kadarıyla Matterhorn zirvesi dört kenarlı bir piramit gibi görünüyor. Logo üzerinde tasvir edilmiştir ve ambalaj üzerinde çok yer kaplar.

Yakından bakarsanız karlar arasında bir ayının beyaz siluetini görebilirsiniz. Sanki bir dağa tırmanmaya çalışıyormuş gibi başını yukarı kaldırarak arka ayakları üzerinde duruyor. Bu görüntü tesadüfen ortaya çıkmadı: tasarımcılar kasıtlı olarak Toblerone’un yerel bölgesi ile bağlantısını vurgulamak için kullandılar.

Bademli nugat çikolata üretimine öncülük eden fabrika Bern’de bulunuyor. İsviçre’nin başkenti ise ayıların şehri olarak biliniyor. Tarihsel olarak gerçekleşti — arması bile bir ayı ile hanedan bir kalkan gibi görünüyor.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Toblerone

«TOBLERONE» kelimesinin yazı tipi Jean Tobler için özel olarak tasarlanmıştır. Belirsiz bir şekilde Memo Medium veya Serif Gothic Black’e benziyor, ancak onlarla aynı değil. Amblem paleti mavi (# 001e62), kırmızı (# da291c), beyaz ve altın (# 8c714c) içerir. Harflerin renk şemasına az miktarda mavi ve altın ile kırmızı hakimdir.