TomTom Logo

TomTom Logo

TomTom, kişisel GPS cihazları, otomobiller için navigasyon ekipmanları ve diğer ulaşım modlarında uzmanlaşmış bir Hollandalı markadır. Aynı zamanda tüketici elektroniği üretir, PND’leri kendi kartları ve uygulamaları ile serbest bırakır. Diğer üreticiler için yazılım sağlar. Şirket 1991 yılında kuruldu. Kurucular — Harold Goddijn, Corinne Vigreux, Peter-France Powels, Pieter Geelen. Yer — Amsterdam (Hollanda).

Anlam ve tarih

TomTom Logo Tarih

Hollandalı markanın tanınabilir amblemi aynı zamanda ortaya çıktı. Parlak kırmızı eldivenlerle tasvir edilen bir çift el sayesinde akılda kalıcı, özlü ve unutulmaz. Şirket var olduğu süre boyunca kimliğinin tek bir unsurunu kaybetmedi — iyileştirdi ve yeni bir seviyeye yükseltti. Kariyerinde toplam iki logo vardı.

1991 — 2007

TomTom Logo 1991-2007

Marka logosu ismiyle ilişkilendirilir ve iki bölümden oluşur. İlki, resim biçiminde grafikseldir. İkincisi metindir. Yalnızca bir kelime içerir — büyük kalın büyük harfle yazılmış «TOMTOM». Aynı zamanda harfler sanki küçük harfli oynanır. Bunun nedeni, «m» nin karakteristik açıları olmayan aerodinamik bir şekle sahip olması ve herhangi bir pozisyonda «o» nun hala aynı görünmesidir. İsim bir satırda yer almaktadır.

2007 — günümüz

TomTom Logo 2007-şimdi

Tasarımcılar bir önceki versiyonu temel aldı ve ona birkaç yeni dokunuş ekledi. Kollara hacim eklediler, harflerin kalınlığını azalttılar ve gümüş bir top eklediler. Konsepte göre bu, kimlik işaretleri olmayan Dünya gezegenidir. TomTom, navigatörleri ile dünyanın herhangi bir yerine haritalar olmadan da gidebileceğinizi ve cihazlarını kullanarak konumunuzu belirleyebileceğinizi garanti eder. Ek olarak, geliştiriciler küçük harfleri çıkarıp büyük harflerle değiştirdiler.

Logo yazı tipi ve renkleri

TomTom Amblem

Grafik kısım, kenarları boyunca gri-mavi yansımaların hafif bir dokunuşuna sahip yarı saydam beyaz bir toptur. Bu stilistik cihaz onu yarı saydam hale getiriyor. Top (muhtemelen gezegenimiz) iki elle tutulur. Yani, Dünya emin ellerde ve kelimenin tam anlamıyla GPS navigatörlerinin üreticisinin konseptine karşılık gelen tam anlamıyla görülebilir. Ayrıca bu, küresel niteliğini ve yüksek önemini göstermektedir.

Yaratıcı simge, klasik bir renk paleti ile dengelenmiştir. Yazı tipi için siyah, eller için parlak kırmızı kullanılır ve dünyanın kendisi neredeyse şeffaf bir gridir. Bazı varyantlarda (kullanım yerine ve amaca bağlı olarak) logo üzerinde firma sloganı yer almaktadır.

Logo TomTom