Toronto Blue Jays Logo

Toronto Blue Jays Logo
Toronto Blue Jays Logosu PNG

Toronto Blue Jays, Major League Baseball’un Amerikan Ligi Doğu bölümünde oynayan profesyonel bir beyzbol takımıdır. Yaşadıkları şehir Toronto, Ontario. Kulüp, ev sahibi oyunlarını Ontario Gölü’nün kuzey kıyısındaki Rogers Center’da oynuyor. Ekip, adını Kuzey Amerika ve Kanada’da yaşayan bir ötücü kuş olan Blue Jay onuruna aldı. Tarihsel olarak mavi, Toronto merkezli çeşitli spor takımlarının geleneksel renklerinden biridir.

Toronto Blue Jays, Major League Baseball’a katılmak için bir genişleme franchise’ı olarak 1977’de ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri dışında bulunan ikinci MLB kulübüdür.

1970’lerin sonunda ve 1980’lerin başında Toronto Blue Jays, bir genişleme ekibinin öngörülebilir engellerini aştı ve genellikle bölümünü son sırada bitirdi. 1983 onların ilk kazanan sezonuydu. İki yıl sonra, 1985’te Doğu bölümü şampiyonu oldular. 1985-1993’te Toronto Blue Jays, Amerikan Ligi Doğu bölümünün güçlü bir pilotuydu. Dokuz sezonda beş lig şampiyonluğu kazandılar. 1992 ve 1993’te takım, Atlanta Braves ve Philadelphia Phillies’i süpürdükten sonra Dünya Serisi şampiyonu oldu.

Toronto Blue Jays, ABD dışında bir Dünya Serisi kazanan ilk (ve bugüne kadar tek) franchise oldu. Ne yazık ki, 1993’ten sonra takım, 2015’te bir playoff rıhtımı kurup beyzbol tarihindeki en uzun playoff kuraklığına son verene kadar art arda 21 sezon play-off’lara katılmaya hak kazanamadı. Kulüp 2016’da ikinci bir playoff rıhtımı yaptı, ancak AL Championship Series’te Cleveland Indian’a kaybettiler. Toronto Blue Jays, iki yıl boyunca AL Division Serisini kazandı ancak AL Şampiyonası Serisini kaybetti.

Takım ilk başta Sergi Stadyumu’nda oynadı, ancak 1989’da ev sahibi oyunlarını SkyDome’da (Rogers Center’ın orijinal adı) oynamaya başladı. 2000 yılından bu yana, Blue Jays’in yeni sahipleri oldu — Kanadalı bir iletişim şirketi olan Rogers Communications. 2004 yılında, şirket SkyDome’u satın aldı ve onu Rogers Center olarak yeniden adlandırdı.

Resmi renk şeması, koyu mavi, lacivert, kırmızı ve beyazı içerir. Toronto Blue Jays üniformaları verilen renkleri birleştirir. Takım, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece popüler. Hem ev hem de deplasman maçlarında sıcak karşılandı.

Anlam ve Tarihçe

Toronto Blue Jays Logo Tarih
Toronto Blue Jays Logosunun Hikayesi

Bu takımın logolarının tarihi mavi alakarga ile başladı. Kuşu Toronto’dan Savage Sloan Ltd. önerdi. Kulübün var olduğu uzun yıllar boyunca çeşitli dönüşümler yaşadı, ancak her zaman kurumsal logoda yer aldı. Gerçekçi, parçalanmış, antropomorfik — altı orijinal amblemin her birinde resminin yalnızca bazı kısımları.

1977 — 1996

Toronto Blue Jays Logo 1977-1996

O dönemde Toronto Blue Jays Kanada’nın tek Major League Baseball takımıdır. 1977 MLB genişlemesinin bir parçası olarak ortaya çıktılar. Toronto-yerli tasarım şirketi Savage Sloan Ltd, ilk Toronto Blue Jays logosunu tasarladı. İkonik yazı ve görüntülerle her yönden klasikti. Logoda kırmızı bir akçaağaç yaprağını filizlendiren kırmızı dikişli bir beyzbol topu vardı ve profildeki mavi alakargının stilize edilmiş başıyla örtüldü. Amblemin içine kırmızı akçaağaç yaprağının eklenmesi, Blue Jays’in «Kanada’nın ekibi» olmasını sağlamak için tasarımın kritik bir odak noktasıydı. Mavi ile yazılmış «Toronto Blue Jays» yazısı beyzbolun etrafına yerleştirildi.

1997 — 2002

Toronto Blue Jays Logo 1997-2002

Yeni değiştirilmiş logo, takımın MLB’ye katılmasından yirmi yıl sonra, 1997’de ortaya çıktı. Kırmızı dikişli beyaz bir beyzbol topunun üstünde mavi bir alakarga sundu. Arka plan olarak kırmızı akçaağaç yaprağına vurgu yapılmıştır. Doku jay’e verildi ve yeni bir blok yazı tipi lacivert yazılmış «Blue Jays» yazısı eşlik etti.

2003

Toronto Blue Jays Logo 2003

2003 yılında ekip başka bir logo ekledi. Takımın maskotu As’ın animasyonlu bir versiyonunu içeriyordu, kötü stilize edilmiş bir «T» harfinin etrafına sarılarak kırmızı dikişli beyzbol topu ve sarı bir sopayla beyazı tutuyordu. Kırmızı «T» açıkça Toronto’yu temsil ediyordu. Blue Jay’in sol pazı üzerindeki akçaağaç yaprağı dövmesi sonradan akla gelen bir şey gibi görünüyor.

2004 — 2011

Toronto Blue Jays Logo 2004-2011

Kızgın bir kuş dönemiydi. 2004 yılında, Toronto merkezli bir başka şirket olan Brandid, Toronto Blue Jays adlı yeni bir logo geliştirdi. «Jays» in solunda bulunan üç boyutlu, ancak çok kızgın bir Blue Jay içeriyordu. Bu tasarım, akçaağaç yaprağını ve kırmızı rengi tamamen terk etti. Metalik mavi, gri ve beyaz şema dengelendi. Ayrıca, «Mavi» takımın adından da çalındı.

2012 — 2019

Toronto Blue Jays Logo 2012-2019

Basit tasarıma geri dönün ve ekibin şanlı yıllarından nostaljiden yararlanın ve yeni bir modern amblem Toronto Blue Jays ekleyin. Mevcut Toronto Blue Jays logosu, Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Anne Occi başkanlığındaki MLB Tasarım Hizmetleri’nin yardımıyla tasarlandı. Orijinal 1977 logosu gibi, mavi ve lacivert Blue Jays kafasına sahipti ve bir beyzbol üzerinde sağda kırmızı bir akçaağaç yaprağı ve onu mavi bir çift çerçeve içinde çevreleyen bölünmüş harfli bir takım yazısı. Jay’in kendisi daha keskin özelliklere sahip ve kırmızı yaprak artık beyzbolun kırmızı çizgisinden çıkmıyor. «Toronto» ve «Blue Jays» sözcük işaretleri düz koyu mavidir ve iç beyaz daire üzerinde yarım daire şeklinde bulunur. Tasarım, hayran kitlesine ve Blue Jays’in uzun oyunu kazanmaya odaklandığı lige işaret ediyor.

2019 — günümüz

Toronto Blue Jays Logo 2019-şimdi

Bugün, franchise, bir spor kariyerinin en başında tanıtılan bir sürümü kullanıyor ve 2012’de modern bir şekilde yeniden çalışıyor. Anne Occi liderliğindeki Major League Baseball’un tasarım hizmetleri departmanı tarafından geliştirilen önceki sürüm, yalnızca mavi akçaağaç yapraklı alakarga daha önce rondel kalıntılarının ortasında bulunuyordu.

Mevcut logo, sola dönük bir kuş kafasına sahiptir. Tek bir yatay çizgi, gaganın üst kısmı ile gözleri birbirine bağlar. Gaganın alt yarısı, boynu oluşturan kontur ana hatlarıyla uyumlu bir şekilde birleşir. Mavi alakarga yüksek bir tepeye sahiptir ve yanında katı bir kırmızı akçaağaç yaprağı vardır.

Amblem

Toronto Blue Jays Amblem

Hemen hemen tüm amblemlerde kuş, kulübün spor yönelimini ve beyzbol ile bağlantısını yansıtan bir topla desteklenir. Tek istisna, mavi alakarga olduğu, ancak topun olmadığı iki versiyondur — bu modern ve 2004-2011. Aynı şey, yalnızca bir logoda eksik olan akçaağaç yaprağı için de söylenebilir. Diğer beş durumda, antropomorfik bir karakterin elinde veya başında bir arka plan olarak mevcuttur.

Birkaç seçeneği değiştiren takımın yönetimi, ilk amblemin en başarılı olduğunu kabul etti. 2012-2019’da iade edildi, daha sonra minimalist bir versiyon geliştirildi. En şok edici logo, elinde yarasa olan antropomorfik mavi alakarga, arkasından büyük bir «T» harfinin baktığı 2003 yılına aittir.

Yazı Tipi ve Renkler

Toronto Blue Jays Logo

Toronto Blue Jays markasında kullanılan yazı tipi, Albert Boton tarafından önerilen bir serif glif yazı tipi olan ITC Elan Bold’a benzer. Bazı karakterlerin oranlarındaki farklılıklara rağmen, benzerlik seriflerin tasarımına kadar izlenebilir. Diğer yıllarda yazı tipi çift, kesik ve italikti.

Beyzbol kulübünün resmi paleti sabittir, bu nedenle tüm varyantlarda mavi (Kraliyet ve Donanma), beyaz ve kırmızı olmak üzere iki ton vardır. 2003 yılında da sarı bir renk vardı.