Toyota Logo

Toyota Logo
Toyota Logosu PNG

Toyota, Japonya’dan ticari, yük, binek ve yolcu araçları üreten bir otomobil şirketidir. Gayri resmi olarak, 1929’da bir dokuma tezgahı imalat şirketi olan Toyoda Otomatik Tezgah İşleri’nin bir otomobil imalat bölümü açtığı ortaya çıktı. Toyota Motor Co., Ltd. 1937’ye kadar değildi. bağımsız bir girişim oldu.

Anlam ve Tarihçe

Toyota Logo Tarih
Toyota Logosunun Hikayesi

Üç ovalden oluşan ünlü Toyota logosu 1989’da ortaya çıktı. Bundan önce markayı tanımlamaya izin veren sözlü ticari markalar kullanıldı.

1935 — 1949

Toyoda Logo 1935-1949

En başta Sakichi Toyoda’dan sonra şirket Toyoda olarak adlandırıldı. Bu kelime logonun merkezi unsuru haline geldi. Köşeleri sekizgen ortasında olan kesilmiş köşeleri olan bir dikdörtgen içinde tasvir edilmiştir. Yazıyı okunabilir hale getirmek için tasarımcılar sans serif cesurunu seçtiler ve kırmızı latin harfler kullandılar. İlk amblemi şirketin ilk arabalarında bulunur.

1949 — 1989

Toyoda Logo 1949-1989 Japan

Üretici, en iyi logo tasarımı için açık bir yarışma düzenledi. Kazanan versiyon Sakichi Toyoda’yı gösteren Japonca karakterleri içeriyordu. Çift konturlu kırmızı bir dairenin arka planında yer aldılar.

O zaman şirket adını Toyota olarak değiştirdi. Sahipleri donuk ünsüz “t” nin seslendirilen “d” den daha iyi geldiğini hissetti. Buna ek olarak, katakana tarafından yazılan «Toyota» kelimesi sekiz özellikten (jikaku olarak adlandırılır) oluşur ve Japonya’daki sekiz rakamı şanslı bir sayı olarak kabul edilir. Yeniden markalamanın bir başka nedeni, küçük bir şirketin kurumsal bir işletme boyutuna genişlemesidir.

1958 — 1969

Toyota Logo 1958-1969

1958’de, geliştiriciler amblemden geometrik şekiller çıkardılar ve yazıtları İngilizce yaptılar. Sonuç kısa bir ticari markaydı: beyaz zemin üzerine siyah «Toyota» kelimesi. Düzensiz kalınlıktaki harflerin darbeleri. Sonunda — dar uzun serifler.

1969 — 1978

Toyota Logo 1969-1978

Yeni logo öncekinden çok farklı değil. Tasarımcılar, klasik Helvetica’yı tercih ederek yazı tipini değiştirdi. Düz çizgiler, açık geometrik şekiller ve seriflerin olmaması ile karakterizedir. Aynı zamanda, kelimedeki basılı karakterler o kadar yakın ki, «Y» kelimenin tam anlamıyla yanlarda iki «O» ya dayanıyor.

1978 — günümüz

Toyota Logo 1978-şimdi

1978’de, artan harf aralığı nedeniyle yazıt daha okunabilir hale geldi. Kırmızı, siyahın yerini aldı.

1989 — günümüz

Toyota Logo 1989-şimdi

1980’lerin sonunda. Şirketin üç oval şeklinde bir şirket sembolüne sahip bir logosu var. Toyota’nın 50. yıldönümü ile aynı zamana denk geldi, ancak marka yöneticileri bunu yıldönümü tarihinden beş yıl önce geliştirmeye başladı. 2004 yılında, tasarımcılar gümüş-metal versiyonda ovaller ekleyerek görüntüyü modernize ettiler. 3D efekti elde etmek için gölgeler, vurgulamalar, anahatlar ve degrade kullandık.

Ticari marka o kadar ünlendi ki özel otomobil üreticisi Zhejiang Geely Holding Group Co. tarafından çalındı. 2003 yılında Toyota’nın tescilli ticari markası gibi görünen “Merry logosu” kullanmıştır. Ancak mahkeme farklı karar verdi ve olanlarda haksız rekabet belirtileri görmedi. Dava 2003 sonunda kapatıldı. Geely şirket sembolünü değiştirdi, ancak açık benzerliği tanımadı.

Amblem

Toyota Amblem

 

Amblem simetrik olarak yerleştirilmiş üç oval içerir. İki küçük dikey elips Toyota’nın kalbini ve müşterinin kalbini sembolize eder. Kesişimlerinin noktaları güven ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğidir. Bağlı geometrik şekiller üreticinin adındaki ilk harf olan “T” ye benzer. Ayrıca bir arabanın direksiyon simidini de gösteriyorlar.

Büyük oval, Toyota’nın yaşadığı yaşam alanını gösterir. “T” nin sol ve sağ boşluğu temel marka değerlerini temsil eder: dürüstlük, yenilikçilik, kalite ve sorumluluk. Çizgilerin eşit olmayan kalınlığı, Japon fırça sanatının bir ipucudur.

Ünlü logo ilk olarak lüks Celsior sedanında ortaya çıktı. Sonra bagajın arkasında oturan diğer arabalara “göç etti”. Ancak ön panel de boş değil: her modelin üzerinde kendine özgü bir işareti var. Örneğin, Lexus’un bir daire içine “L” harfi yerleştirilmiştir.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Toyota

 

Toyoda’nın adını Toyota olarak değiştirdiği dönemde, şirket yönetimi yazımını revize etti. İlk sürüm klasik bir serif yazı tipi kullanıyor. 1969’dan beri, Sans Serif serisinden şık bir sans serif yazı tipi en basit tasarımda kullanılmıştır. Kırmızının baskın olduğu renkte minimalizm de vurgulanmaktadır. Ama sadece başlangıçta ve şimdi kullanıldı ve geri kalan zamanlarda logo siyahtı.