Trello Logo

Trello Logo

Trello, kolay ekip çalışması, üretkenlik, proje yönetimi ve çoklu görev için bir web uygulamasıdır. Joel Spolsky ve Michael Pryor tarafından yazılmıştır ve şu anda Avustralya yazılım şirketi Atlassian’a aittir. Yardımcı program ilk olarak 2011 yılında Fog Creek Software’in himayesinde yayınlandı. Birkaç popüler platformu hedefliyor — Android, Windows OS, iOS, macOS. Merkez ofisi New York’ta (ABD) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Trello Logo Tarih

Trello uygulaması, ilk olarak Fog Creek’in bir parçası olarak TechCrunch’ta başlatıldı. Bu olay 2011 yılı tarihlidir. O yılın Eylül ayında, ticaret dergisi Wired, onu en havalı yedi girişimden biri olarak adlandırdı ve Lifehacker, işbirliğini eğlenceli ve kolay bir süreç haline getirdiğini belirtti.

Birkaç yıl sonra (2014’te), web panosu Spark Capital ve Index Ventures gibi şirketlerden fon sağladı. 2016 yılında program, halihazırda 14 milyon kaydı olduğunu açıkladı. Ocak 2017’de dijital endüstri devi Atlassian, 425 milyon dolara satın aldı.

Trello, 2018’in sonlarında, kendi sürecini otomatikleştirmek için Power-Up’ı geliştiren firma olan Butler’ı satın aldığını duyurdu. Sonra kariyeri daha da yoğun bir şekilde gelişmeye başladı ve Ekim 2019’da 50 milyon kullanıcısı vardı.

Web uygulamasının görsel kimliği onunla birlikte gelişti ve iki farklı marka türü aldı. Logolar birbirinden çok farklı olmasa da firma için önemli zamanlarda ortaya çıktı.

2011 — 2016

Trello Logo 2011-2016

Bu süre, projenin başlangıcında hemen onaylanan ilk versiyona aittir. Programın kullanım kolaylığını, açıklığını, anlaşılırlığını ve pratikliğini vurgulamak için geliştiriciler logoyu detaylarla birlikte boşalttılar. Bu, sadece iki unsurdan oluşan en özlü versiyondur — logonun parça sayısı.

Sol tarafta doğaçlama bir «pencere» var. İşbirliği için grafiklerin ve diğer yararlı bilgilerin konumunu gösterir. Özellikle sağ alt bölgede, bazen katı bir dolguya dönüşen geniş bir kenarlığı vardır. Meydanın köşeleri yuvarlatılmıştır. İçinde farklı boyutlarda iki beyaz dikdörtgen var. Grafiğin sağında «Trello» kelimesi var. Katı ve düzgün çizgilerin uyumlu bir kombinasyonu ile minimalist tarzda şık bir yazı tipinde yürütülür.

2016 — günümüz

Trello Logo 2016-şimdi

Mevcut sürüm, uygulamanın Atlassian’a aktarılmasıyla bağlantılı olarak gerçekleştirilen yeniden markalama sürecinde ortaya çıktı. Logoyu güncelledikten sonra, grafik öğesi aynı kaldı — bir duyuru panosu biçiminde. Yalnızca metinsel kısım değişikliklere uğramıştır. Basılı işaretler yazılı hale geldi, yarı bağlantılı hale geldi ve sağa minimum eğimle italik hale geldi. Renk değişti: koyu mavi yerine açık tonu belirdi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Hizmetin kişisel kimliğinin sembolü asgari düzeltmelerden geçmiştir. Çoğunlukla yazıya dokundular. Her iki versiyondaki görüntü aynı görünüyor: İçinde beyaz dikdörtgenler olan mavi bir kare. Ancak adın yazılışı değişti ve kesinlikle geometrikten eğik el yazısı metne dönüştü. Elbette beyaz boş alanı saymadığınız sürece, hiçbir öğenin böyle bir arka planı yoktur.

Başlangıçta logo Helvetica Neue yazı tipini kullanıyordu. Programın geliştiricileri, basitliği, okuma kolaylığı, seriflerin eksikliği ve diğer çöp unsurlarından dolayı beğendi. Ancak daha sonra uygulamanın sahipleri, bu tür birçok yazı tipi seçeneği olduğunu fark etti. Sonuç olarak, hizmeti ilk kez hatırlamalarına izin verecek, yeni ve bireysel bir şeyi yeniden tasarlamaya ve uygulamaya karar verdiler. Deneyler Font Swap ile yapılmıştır. Sonuç, birincisi dışında uzun küçük harflere sahip eğik bir yazı tipidir. Amblemin renk şeması basittir: açık mavi ve beyazdan oluşur.