Tumblr Logo

Tumblr Logo
Tumblr Logosu PNG

Tumblr, kişisel mikro blogları barındırmak için bir sosyal ağ platformudur. Proje, girişimci ve geliştirici David Karp tarafından Şubat 2007’de kuruldu. 2019’dan beri site Automattic’e aittir. Ana ofis New York (ABD) şehrinde bulunmaktadır.

Anlam ve Tarihçe

Tumblr Logo Tarih
Tumblr Logosunun Hikayesi

Sosyal ağın orijinal işareti, açıldığı yıl — 2007’de hemen ortaya çıktı. İki unsurdan oluşuyordu — grafik (çiçek) ve metin (başlık). Bu formda (renk hariç) logo, microblogging platformunun Yahoo! Tarafından satın alındığı 2013 ortasına kadar mevcuttu ve logoyu değiştirmeden bıraktı.

Düzenlemeler o kadar küçüktü ki, bir yeniden tasarım olarak değil, bir ayarlama olarak algılandılar. Yeni sahip, logonun yeniden tasarımını bir grup tasarımcıya emanet etti. Çok ilginç değişiklikler yaptılar, çünkü kelimeye baktığınızda sanki aynıymış gibi görünüyor ve her harfe ayrı ayrı bakarsanız değişiklikler göze çarpıyor.

Böylece semboller daha geniş hale geldi, bu nedenle isim logo üzerinde daha fazla yer kaplıyor. En dramatik dönüşüm «u» ile gerçekleşti — sol serif ondan kaldırıldı. Ek olarak, «m» ile birlikte aerodinamik ve pürüzsüz eğriler aldı. Sonuç olarak logo çekici bir tasarıma kavuştu. Var olduğu yıllar boyunca logoda dört değişiklik oldu.

2007 — 2010

Tumblr Logo 2007

Tumblr Logo 2007-2010

İlk versiyonda bir çiçek ve on yaprak ve sosyal ağın adından oluşan bir yazı vardı. İlk başta maviydi, ama sonra başlangıçta ışığı koyu ile birleştirerek griye dönüştü. Gradyan geçişi düzensizdir: «t» daha beyazdır, «r» ise tam tersine küllüdür. Bu teknik, güneş ışığının yakın varlığının izlenimini yaratır — sanki ışınlar bir pencereden geçiyor ve «tumblr» kelimesini eşit olmayan bir şekilde aydınlatıyormuş gibi. Bu arada, küçük harflerle yazılmıştır ve sonunda büyük bir nokta vardır.

2010 — 2013

Tumblr Logo 2010-2013

Gölgelerin ve güneşin oyununun hissi isimde kaldı, ama sanki pastel olmuş ve pek parlak değilmiş gibi hafif sessiz bir ton aldı. Başka değişiklik olmadı.

2013 — 2018

Tumblr Logo 2013-2018

2013 yılında, blog web ortamı, logoyu kökten değiştirmemeye karar veren Yahoo! Tarafından satın alındı. Ana sebep: Zaten bu sosyal ağa aşina ve alışkanlık haline geldi, bu nedenle değişiklikler keskin bir kullanıcı kaybına yol açabilir.

Geliştiriciler temel olarak logonun rengini değiştirerek mavi yaptı ve birkaç markalı simge eklediler. İnternette, reklamda ve dijital medyada modern bir formatta bir kaynağı temsil ederler. Bu, koyu mavi ve beyazla oynanan ilk «t» idi: açıkta koyu (2015-2016) ve karanlıkta açık (2016-2018). İlk durumda, mektubun ona 3B etkisi veren gölgeleri vardır.

2018 — günümüz

Tumblr Logo 2018-şimdi

Modern versiyonda, «b» ve «l» serifleri hizalandı ve «r» nin sağ üst kısmı kırpıldı. Kelimenin sonundaki nokta kayboldu ve kelimenin kendisi siyahlaştı. Temel olarak simgeler yeniden tasarlandı: iOS ve Android sistemleri için uyarlandılar. Hepsi tek bir «t» harfi içerir: ilki açık bir arka plan üzerinde karanlık, ikincisi düzleştirilmiş köşeleri olan bir kare üzerinde açık ve üçüncüsü bir daire içinde ışıktır.

Amblem

Tumblr Amblem

Başlangıçta tumblr’ın yanında on yapraklı bir çiçek vardı. Davidville projesinden ödünç alınmıştır. Ancak şirket v3’ün tasarımı üzerinde çalışırken, markalaşmayı azaltmak için onu kaldırmaya karar verdiler. Şimdi, Tumblr logosunun yalnızca orijinal sürümü yansıtan bir yazıt var.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Tumblr

Logonun metin kısmı, 1860’da ortaya çıkan çok eski bir yazı tipine dayanıyor. Bookman Old Style olarak adlandırılıyor ve Alexander Phemister tarafından Miller & Richard dökümhanesi için oluşturuldu. Bu varyasyon, Caslon yazı tipini andırıyor, ondan pürüzsüz ve düzenli bir yapı ile ayrılıyor. Amblem renkleri: beyaz, mavi ve gri.