Turkcell Logo

Turkcell Logo

Turkcell, bir Türk telefon mobil operatörüdür. Şubat 1994’te Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. adıyla çıktı. Kurucuları Mehmet Emin Karamehmet ve Murat Vargi’dir. Telekomünikasyon hizmetinin genel merkezi İstanbul’da (Türkiye) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Turkcell Logo Tarih

Operatör, ülkesinde bölgenin çoğunu kapsayan ve daha tanınmış mobil sağlayıcılarla rekabet eden bir GSM şebekesi kuran ilk kişiydi. 2007 yılına gelindiğinde, yurtdışında birkaç yan kuruluş kurdu ve bu sayede uluslararası düzeyde abone çekmeye başladı. Bugün kapsama alanı Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna ve diğer bazı ülkelerde çalışıyor.

Aşamalı ama kendinden emin bir çalışma stratejisi, mobil hizmetin amblemine yansıtılır. Neredeyse en başından beri üzerinde boynuzlu bir salyangoz var — kişiselleştirilmiş bir sembol. Toplamda, telekomünikasyon şirketinin var olduğu yıllar boyunca beş logosu olmuştur.

1994 — 2001

Turkcell Logo 1994-2001

Amblem, antenlerle ilişkilendirilmiş yüksek boynuzlu sürünen bir salyangozu tasvir etmektedir. Yumuşakça kollarını kavuşturdu ve nazikçe gülümsedi. Dalga benzeri sinyaller kafasından gider — farklı boyutlarda iki yarım daire. Solda bir yazıt var — mavi büyük harflerle yapılmış mobil ağın adı.

2001 — 2005

Turkcell Logo 2001-2005

Bu versiyonda salyangoz «Turkcell» kelimesinin arkasına çekilmiştir. Nazikçe bakıyor ve ellerini tasarımcıların yazı tipini değiştirdiği yazıtı gösteriyor. Dalga sinyalleri, yumuşakça boynuzlarından yayılır ve ikiye ikiye oranla gösterilir (her iki tarafta).

2005 — 2011

Turkcell Logo 2005-2011

Geliştiriciler salyangozu yine telekom operatörünün adının başına taşıdı, ancak vücudu tamamen çıkardı. Sadece ilk logodan üzerinde bulunan papyonu bıraktılar. Yazı tipi cesur hale getirildi ve birkaç tonla aydınlatıldı.

2011 — 2017

Turkcell Logo 2011-2017

2011 yılında stilize salyangoz dönemi başladı. Hayvan, mobil sinyalin vericileri olarak boynuzlara odaklanarak tamamen «kılık değiştirmişti». Sarı bir daireye yerleştirildiler. Harfler uzatıldı ve daraltıldı.

2017 — günümüz

Turkcell Logo 2017-Еџimdi

Modern versiyon ile bir önceki versiyon arasındaki fark, açık tonlarda ve sarı bir arka plan üzerinde parlak bir parlamanın olmamasıdır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Turkcell Amblem

Logonun tüm versiyonlarında bir salyangoz var: 2005 yılına kadar — tamamen çizildi, 2011 yılına kadar — sadece kafa, şimdi — boynuzları. Yumuşakça, başka hiçbir operatörün erişemeyeceği, yalnızca «salyangoz» un erişemeyeceği, ulaşılması zor olan tüm bölgenin güvenli kapsamını sembolize eder. Gerçek şu ki, Türkiye’de yüksek kayalık dağlar nedeniyle birçok kör nokta var, bu nedenle telefon şirketi bu sorunu çözmek için bir bahis yaptı ve bu da birçok aboneyi çekti.

Logo en son değiştirildiğinde Turkcell yazıtı yeni bir font aldı. Satura Metin 2011’den beri kullanılmaktadır ve markalı ürünler için Normal ve Kalın yazı tiplerinin bir kombinasyonu kullanılmaktadır.

Renk paleti sabit olmasına rağmen bir dizi dönüşümden geçmiştir. Örneğin, metin bölümünün rengi sürekli olarak karanlıktan (ilk logoda) açık (mevcut sürümde) değişiyordu. Ana kombinasyon olarak mavi ve sarı seçildi. Zengin, karanlık ve akılda kalıcı. Sarı, salyangozdan kalır ve mavi, gökyüzünü ve çevredeki alanı temsil eder.